Energoatom News

Привітання Петра Котіна з Новим роком та Різдвом Христовим

2020-12-30

Шановні друзі, колеги! Дорогі атомники!

Від щирого серця вітаю вас із прийдешнім Новим роком та Різдвом Христовим!

Ці свята як ніколи нагадують нам про потребу вірити у дива та силу людського духу водночас. Адже кінця добігає дуже важкий, випробувальний рік.

Та саме непрості глобальні виклики вкотре доводять: мужність, витримка й професіоналізм дозволяють знаходити рішення у, здавалося б, безвихідних ситуаціях.

І атомники знову й знову демонструють цю просту істину. Завдяки вашій самовідданій праці українці щодня гарантовано отримують у своїх оселях світло й життєдайну електрику.

Я пишаюся багатотисячним колективом Енергоатома:

інженерами реакторних і турбінних цехів, технологами й диспетчерами, співробітниками цехів радіаційної безпеки та фахівцями з ядерної безпеки, метрологами і працівниками служб пожежної безпеки й охорони праці, співробітниками електричних, хімічних, гідротехнічних цехів, енергоремонтниками, зварювальниками, юристами, фінансистами.

Фахових напрямів у нашій роботі так багато, що усіх навіть і не перелічиш, але робота кожного вкрай важлива та має дійсно стратегічне значення для країни.

Адже саме завдяки вам цього року, незважаючи на пандемію, економічну кризу, падіння обсягів промислового виробництва та постійні зміни правил на внутрішньому енергоринку, Компанії вдалося дуже багато.

Ми не тільки вистояли й продовжили безпечну роботу чотирьох атомних станцій, а й змогли завершити кілька довготривалих масштабних проєктів та зробити амбітні заявки на майбутнє – задля розвитку атомної генерації та економічної стабільності в державі.

Це ми з вами добудували перший пусковий комплекс Централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива, до якого вже навесні наступного року заїде на зберігання його перша партія. Добудували й відкрили повітряну лінію 750 кВ ЗАЕС – підстанція «Каховська» протяжністю 186 км.

Це ми з вами підготували майданчик на Хмельницькій атомній станції для будівництва її 3-го та 4-го енергоблоків та продемонстрували всьому світу: українська атомна генерація – жива, потужна й лишається запорукою економічної стабільності та екологічно безпечного майбутнього країни.

Це ми з вами вийшли на вільний ринок електроенергії, налагоджуємо її експорт до країн Європи та готуємося до синхронізації Об’єднаної енергосистеми України із європейською енергомережею.

Це ми з вами готові впроваджувати нові інноваційні проєкти з виробництва водню та створення потужних дата-центрів поблизу АЕС.

Шановні друзі!

Я щиро бажаю вам і вашим родинам у прийдешньому році міцного здоров’я, добробуту, сімейного затишку та сил для нових звершень!

Найголовніше – не припиняйте мріяти і вірити у власні сили!

Разом ми здолаємо всі перешкоди та глобальні виклики. Вірю в це.

З Новим роком та Різдвом Христовим!

Т. в. о. президента ДП «НАЕК Енергоатом»

Петро Котін

www.energoatom.com.ua

29 грудня атомні станції України виробили 221,55 млн кВт·г електроенергії

2020-12-30

30 грудня на атомних станціях України в роботі 11 з 15 енергоблоків:

Енергоблоки №5 ЗАЕС, енергоблок №3,4 РАЕС та енергоблок №2 ХАЕС – перебувають у ремонті.

ЗАЕС-1 – поточна потужність 640 МВт.

ЗАЕС-2 – поточна потужність 1020 МВт.

ЗАЕС-3 – поточна потужність 1020 МВт.

ЗАЕС-4 – поточна потужність 1010 МВт.

ЗАЕС-5 – 259 доба середнього планового ремонту.

ЗАЕС-6 – поточна потужність 1020 МВт.

РАЕС-1 – поточна потужність 430 МВт.

РАЕС-2 – поточна потужність 400 МВт.

РАЕС-3 – 47 доба капітального планового ремонту.

РАЕС-4 – 116 доба середнього планового ремонту.

ЮУАЕС-1 – поточна потужність 1020 МВт.

ЮУАЕС-2 – поточна потужність 1030 МВт.

ЮУАЕС-3 – поточна потужність 600 МВт.

ХАЕС-1 – поточна потужність 1010 МВт.

ХАЕС-2 – 124 доба середнього планового ремонту.

Диспетчерські графіки генерації становлять: для ЗАЕС – 4 710 МВт, РАЕС – 830 МВт, ЮУАЕС – 2 650 МВт, ХАЕС –  1 010 МВт.

Станом на 30 грудня 2020 року наявна потужність НАЕК «Енергоатом» - 9 200 МВт, поточна потужність становить 9 200 МВт.

Минулої доби, 29 грудня, станціями вироблено 221,55 млн кВт·г електроенергії.

З початку грудня виробництво становить 6 520,8 млн кВт·г.

З початку 2020 року - 75 768,9 млн кВт·г. Через балансові обмеження АЕС з початку року недовиробили 8 511,47 млн кВт·г.

Радіаційний, протипожежний та екологічний стан на промислових майданчиках АЕС у межах норми.

www.energoatom.com.ua

Позиція НАЕК «Енергоатом» стосовно рішення Уряду про продовження дії перехідного ПСО

2020-12-29

Щодо прийнятого Кабінетом Міністрів України 28 грудня 2020 року рішення про продовження строку дії Положення про покладання спеціальних обов’язків на учасників ринку електричної енергії для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку електричної енергії (ПСО).

Ми розуміємо причини термінового прийняття такого рішення, оскільки існував високий ризик різкого зростання цін на електроенергію для побутових споживачів уже на початку наступного року.

І хоча цим рішенням через механізм ПСО встановлено граничну ціну на електроенергію, що її Енергоатом продає держпідприємству «Гарантований покупець», у розмірі 15 коп./кВт-год, фінансових проблем Компанії воно не вирішить.

Навіть за умови повної оплати поставленої електроенергії з боку Гарантованого покупця, ми очікуємо на негативний фінансовий результат, дефіцит грошових коштів у першому кварталі 2021 року – на рівні 4 млрд грн – та у підсумку на двократне скорочення податкових внесків з боку Компанії до бюджетів усіх рівнів.

Водночас ми розуміємо, що внаслідок дисбалансів на ринку електроенергії Гарантований покупець насправді не зможе своєчасно та у повному обсязі розраховуватись з Енергоатомом, продовжуючи накопичувати заборгованість перед Компанією.

ДП "НАЕК "Енергоатом" вже зверталося до Уряду і профільних міністерств та відомств з пропозиціями щодо вирішення зазначених проблемних питань та буде брати активну участь у напрацюванні удосконаленого сценарію фінансового збалансування ринку електричної енергії у 2021 році (як це й передбачено рішенням Уряду від 28.12.2020 року) з метою забезпечення ядерної безпеки та беззбитковості ДП "НАЕК "Енергоатом" з урахуванням ПСО для населення.
www.energoatom.com.ua

28 грудня атомні станції України виробили 221,81 млн кВт·г електроенергії

2020-12-29

29 грудня на атомних станціях України в роботі 11 з 15 енергоблоків:

Енергоблоки №5 ЗАЕС, енергоблок №3,4 РАЕС та енергоблок №2 ХАЕС – перебувають у ремонті.

ЗАЕС-1 – поточна потужність 640 МВт.

ЗАЕС-2 – поточна потужність 1020 МВт.

ЗАЕС-3 – поточна потужність 1020 МВт.

ЗАЕС-4 – поточна потужність 1010 МВт.

ЗАЕС-5 – 258 доба середнього планового ремонту.

ЗАЕС-6 – поточна потужність 1020 МВт.

РАЕС-1 – поточна потужність 435 МВт.

РАЕС-2 – поточна потужність 405 МВт.

РАЕС-3 – 46 доба капітального планового ремонту.

РАЕС-4 – 115 доба середнього планового ремонту.

ЮУАЕС-1 – поточна потужність 1015 МВт.

ЮУАЕС-2 – поточна потужність 1025 МВт.

ЮУАЕС-3 – поточна потужність 600 МВт.

ХАЕС-1 – поточна потужність 1010 МВт.

ХАЕС-2 – 123 доба середнього планового ремонту.

Диспетчерські графіки генерації становлять: для ЗАЕС – 4 710 МВт, РАЕС – 840 МВт, ЮУАЕС – 2 640 МВт, ХАЕС –  1 010 МВт.

Станом на 29 грудня 2020 року наявна потужність НАЕК «Енергоатом» - 9 200 МВт, поточна потужність становить 9 200 МВт.

Минулої доби, 28 грудня, станціями вироблено 221,81 млн кВт·г електроенергії.

З початку грудня виробництво становить 6 299,25 млн кВт·г.

З початку 2020 року - 75 547,35 млн кВт·г. Через балансові обмеження АЕС з початку року недовиробили 8 511,47 млн кВт·г.

Радіаційний, протипожежний та екологічний стан на промислових майданчиках АЕС у межах норми.

www.energoatom.com.ua

Турбіни для вітчизняних АЕС вперше за часів незалежності виготовляють в Україні

2020-12-28

На харківському АТ «Турбоатом» – одному з найбільших у світі турбінобудівельному підприємстві триває виготовлення турбоустановки для майбутнього енергоблока №3 Хмельницької АЕС. Це перша за часів української незалежності історія, коли турбіну для атомної електростанції будують всередині країни, а не привозитимуть з-за кордону.

Продукція «Турбоатома», який є флагманом українського енергетичного машинобудування, відома більш ніж у 45 країнах світу. За 85-річну історію заводу харківські турбобудівники виготовили близько 400 парових турбін для ТЕС і ДРЕС, близько 170 турбін для АЕС та майже пів тисячі гідравлічних турбін. 40% потужностей теплових електростанцій, 65% – атомних і 95% – гідроелектростанцій України укомплектовані харківськими турбінами.

На АЕС України їх працює вісім, але всі – ще «радянської збірки». Зокрема і на енергоблоці №6 ЗАЕС, введеному в експлуатацію в 1996 році, вже після розпаду СРСР. А на енергоблоках №2 ХАЕС та №4 РАЕС, підключених до мережі 2004 року, встановлені російські турбіни виробництва Ленінградського металевого заводу. Тоді як вітчизняні виграють за якістю, більш надійні та стійкі, запевняє генеральний конструктор АТ «Турбоатом» Євген Левченко.

Отже, коли енергоблок №3 Хмельницької АЕС добудують, він стане першим в Україні з «рідною» турбоустановкою. Нещодавно «Турбоатом» відзвітував, що її основна частина вже готова, наразі триває підготовка до виготовлення допоміжного тепломеханічного обладнання машзалу енергоблока.

Як зазначив перший заступник генерального директора – директор з нових ядерних установок Відокремленого підрозділу «Атомпроєктінжиніринг» (АПІ) НАЕК «Енергоатом» Юрій Черепанов, «Турбоатом готовий виступити комплектним постачальником турбінної установки, генераторів, систем контролю і регулювання турбіни та допоміжного обладнання машзалів для енергоблоків №3 та №4 ХАЕС».

Взагалі ж, стосовно локалізації виробництва обладнання для машзалів 3-го та 4-го блоків ХАЕС думка і українських атомників, і уряду одностайна: все, що можна виготовити в Україні, має робитися «вдома». Адже це потужні замовлення для вітчизняних підприємств, щонайменше десятки тисяч нових робочих місць, значна економія державних коштів, соціально-економічний розвиток регіонів, де розташовані заводи –виробники обладнання для енергоблоків, що будуються.

Втім, це додаткові «бонуси». Добудова цих двох енергоблоків ХАЕС є стратегічно важливою для України передусім тому, що сприятиме зміцненню енергонезалежності держави, стійкості енергосистеми, доступності тарифу на електроенергію для споживачів. 

www.energoatom.com.ua

Нову повітряну лінію 750 кВ Запорізька АЕС – підстанція «Каховська» введено в експлуатацію

2020-12-28

23 грудня 2020 року на майданчику Запорізької АЕС відбулася офіційна церемонія введення в експлуатацію нової повітряної лінії 750 кВ Запорізька АЕС – підстанція «Каховська» завдовжки 186 км. Реалізація цього масштабного інвестиційного проєкту стала можливою завдяки спільним зусиллям НАЕК «Енергоатом» та НЕК «Укренерго».

Лінію урочисто відкрив т. в. о. президента НАЕК «Енергоатом» Петро Котін. На церемонії також був присутній новообраний мер міста Енергодар Дмитро Орлов.

ЛЕП Запорізька АЕС – підстанція «Каховська» значно поліпшить якість електропостачання для мешканців і промислових підприємств Херсонської та Одеської областей, а також вивільнить «замкнені» потужності Запорізької атомної електростанції, знявши з неї всі мережеві обмеження.

Адже після завершення ремонтних робіт на 5-му енергоблоці ЗАЕС зможе видавати в мережу максимум своєї потужності. Відтак всі шість енергоблоків ЗАЕС, працюючи на повну потужність (6 тис МВт), дадуть можливість підвищити надійність енергопостачання у південній частині Об’єднаної енергосистеми України, оскільки транзит електроенергії здійснюватиметься безпосередньо від джерела генерації.

До того ж повітряна лінія 750 кВ Запорізька АЕС – підстанція «Каховська» допоможе перерозподілити електроенергію, яку виробляє ЗАЕС, та створить можливості для маневру без зниження потужності. А в перспективі ця ЛЕП матиме важливе значення при синхронізації Української енергосистеми з Європейською.

Перед урочистим відкриттям повітряної лінії Запорізька АЕС – підстанція «Каховська» Петро Котін та учасники заходу відвідали енергоблок №5 Запорізької АЕС, на якому наразі завершуються роботи з продовження терміну експлуатації. Всі інженерні роботи відбуваються за графіком, на станції очікують на додаткову перевірку стану виконання робіт з боку інспекторів Держатомрегулювання.

Для довідки: Запорізька АЕС – найбільший енергетичний об'єкт в Україні та Європі зі встановленою потужністю 6000 МВт. Перший енергоблок був введений в експлуатацію 1984 року, другий – 1985, третій – 1986, четвертий – 1987, п'ятий – 1989, шостий – 1995-го. З 1984 року внесок Запорізької АЕС в енергетику країни зріс з 2 до 23%.

www.energoatom.com.ua

Перший пусковий комплекс Централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива збудовано

2020-12-22

НАЕК «Енергоатом» своєчасно завершив будівництво першого пускового комплексу Централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива (ЦСВЯП) – у терміни, визначені розпорядженням уряду від 2017 року. Ще 14 пускових комплексів будуть добудовані до 2040 року – паралельно із заповненням майданчика Сховища контейнерами з ВЯП.    

Уже проведено заводські приймальні випробування та встановлено обладнання компанії Holtec International. Далі – етап його налагодження, а також отримання необхідних дозволів і ліцензій.

«Спати» під відкритим небом

Всі споруди Сховища готові до прийому та перевантаження відпрацьованого ядерного палива (ВЯП). В рамках першого пускового комплексу встановлено чотири системи зберігання палива й зведено всю необхідну інфраструктуру. Забетонований майданчик, на якому і будуть розміщені контейнери з ВЯП, чекає на першу партію.

Зберігати ядерне паливо отак під відкритим небом? Саме так, пояснюють інженери й фахівці Енергоатома: завдяки технології, що використовується у багатьох країнах світу, відпрацьоване паливо спокійно «спить» у двостінних контейнерах із неіржавної сталі, не зважаючи ані на дощ, ані на сніг, ані на техногенні катастрофи чи несподівані стихійні лиха.

Т. в. о. президента Енергоатома Петро Котін запевняє: можна казати про 100% будівельної готовності об’єкту. Вже у травні 2021 року до Сховища заїде на зберігання перша партія ВЯП.

Важливо, що ЦСВЯП здадуть в експлуатацію за графіком, затвердженим розпорядженням Кабінету Міністрів у червні 2017 року. Тоді уряд схвалив проєкт будівництва Сховища. Тоді ж Енергоатом отримав ліцензію на його будівництво та введення в експлуатацію.

Головний інженер ЦСВЯП Андрій Савін пояснює: після завершення будівельних робіт потрібно виконати низку налагоджувальних операцій – випробувань обладнання та систем. Їх будуть проводити як фахівці відокремлених підрозділів Енергоатома «Атомпроєктінжиніринґ» та «Атомремонтсервіс», так і спеціалісти МАГАТЕ, яких чекають на майданчику Сховища у березні наступного року.

Завершення будівництва ЦСВЯП – це черговий крок до справжньої енергонезалежності, оскільки донині Україна вивозила ВЯП з трьох своїх АЕС на технологічну витримку з наступною переробкою до Росії, і це коштувало Енергоатому близько 200 млн доларів щороку. Та найголовніше, що у переробці відпрацьованого ядерного палива з українських АЕС саме в РФ немає жодної технологічної або ж економічної доцільності. Вивезення на переробку здійснюється за інерцією та схемою радянських часів, а Україна має від цього лише очевидні збитки.

Отже, введення Сховища в експлуатацію – це важливе геополітичне рішення. Таким чином вітчизняна атомна енергетика остаточно позбавляється залежності від російських спеціалізованих підприємств із переробки та тимчасового зберігання ВЯП, Енергоатом отримує можливість заощаджувати мільйони доларів та знижує власні витрати на виробництво електроенергії.

Створення належних умов для тривалого і безпечного зберігання відпрацьованого ядерного палива є стратегічним пріоритетом не тільки Енергоатома, а й держави Україна, адже вітчизняні атомні станції виробляють понад 50% від загального обсягу електроенергії. І тому функціонування ЦСВЯП – це гарантія подальшої сталої та безпечної експлуатації українських АЕС.  

Запастися часом

Україна взяла на себе міжнародні зобов’язання, які передбачають, що держава із розвиненою атомною генерацією несе остаточну відповідальність за безпечне поводження з її ВЯП. Всі країни, які збудували або будують подібні Сховища, отримують запас часу – приблизно сто років – для вибору найоптимальнішого сценарію поводження з відпрацьованим ядерним паливом у перспективі.

У майбутньому обсяги радіоактивних відходів при переробці ВЯП мають суттєво зменшитися, адже наукова й інженерна думки не стоять на місці, тож методи переробки удосконалюються. В перспективі вони дадуть можливість максимально «витягувати» з відпрацьованого палива усі корисні складові. І тоді Сховище буде не просто майданчиком для тривалого зберігання ВЯП, а місцем зберігання цінної сировини.  

Ця сировина «спатиме» у Сховищі за двобар’єрною технологією сухого довготривалого зберігання (у середовищі інертного газу в контейнерах з пасивним повітряним охолодженням), розробленою спеціально для України компанією Holtec International, яка має величезний досвід у спорудженні подібних об’єктів по всьому світові.

Технологія отримала ліцензію Комісії ядерного регулювання США (US NRC), а також пройшла державну експертизу в Україні – на відповідність нормативним вимогам з ядерної та радіаційної безпеки. За її результатами у листопаді 2016 року Колегія Держатомрегулювання схвалила позитивний експертний висновок.

Подібні до українського ЦСВЯП сховища – високотехнологічні  об’єкти з максимальним рівнем ядерної та радіаційної безпеки із використанням обладнання і технологій Holtec – експлуатуються в Іспанії, на атомних станціях Аско і Хосе Кабрера. Устаткування Holtec для сухого зберігання ВЯП використовують також у Бельгії, Швеції, Великобританії та США. Тож певний час після запуску ЦСВЯП буде найсучаснішим і найбезпечнішим у світі майданчиком зберігання ядерного палива у своєму класі.

Зберігання у Сховищі відпрацьованого ядерного палива з іноземних реакторів суперечить як нормам українського законодавства, так і вимогам МАГАТЕ. Тому у ЦСВЯП зберігатиметься відпрацьоване паливо виключно з трьох українських АЕС – Рівненської, Хмельницької та Южно-Української. На Запорізькій АЕС з 2001 року функціонує власне сховище для ВЯП. За 19 років жодних проблем з його експлуатацією не виникало. Переоцінку безпеки, а також інспекційні перевірки МАГАТЕ сховище для ВЯП на ЗАЕС проходить зі сталою періодичністю, і висновки перевірок позитивні.

Стійкі до землетрусів і авіатрощ

Нині експерти МАГАТЕ готуються до фінальних процедур на майданчику ЦСВЯП. Інженери розповідають: вони задоволені перебігом робіт. Сховище працюватиме так, що ані люди, ані довкілля навіть не помічали б його, коли б не знали, що саме зберігається у величезних контейнерах глибокого синього кольору.

За оцінками фахівців, Централізоване сховище відпрацьованого ядерного палива не матиме шкідливого впливу на довкілля в цілому та ґрунтові води зокрема навіть у разі позапроєктної аварії. Адже «суха» технологія дозволяє зберігати ВЯП у середовищі інертного газу в двостінних контейнерах із неіржавної сталі, завантажених у захисні бетонні модулі.

Дві оболонки не тільки виконують функцію бар’єрів, що запобігають можливому витоку радіонуклідів з відпрацьованих паливних збірок, а й захищають самі збірки від зовнішніх екстремальних впливів природного і техногенного походження. Міцність конструкцій цієї системи було перевірено у змодельованих ситуаціях пожежі, вибуху, землетрусу та навіть падіння на них літака.

Фахівці стверджують: зона потенційного впливу на довкілля навіть у разі максимальної проєктної та позапроєктної аварій охопила б територію радіусом до 1 км. Найближчі до ЦСВЯП населені території –  в 13 кілометрах від нього, найближчий населений пункт – смт Іванків – розташований у 40 км від Сховища. До Києва – 110 км, до Чернігова – 90 км.    

Проєкт будівництва ЦСВЯП пройшов комплексну державну експертизу – екологічну, санітарно-епідеміологічну, ядерної та радіаційної безпеки, техногенного впливу, експертизи міцності, надійності та довговічності. 23 грудня 2016 року спеціалізована державна експертна організація Мінрегіонбуду України – ДП «Укрдержбудекспертиза» – надала позитивний експертний звіт за проєктом будівництва Сховища.

На майданчику ЦСВЯП буде розташовано 458 металобетонних контейнерів HI-STORM із функціями біологічного захисту та пасивного тепловідведення, які зможуть вмістити 16 529 відпрацьованих паливних збірок. Багатошарові контейнери HI-STAR їхатимуть до ЦСВЯП залізницею з Рівненської, Хмельницької та Южно-Української АЕС. Вони везтимуть багатоцільові циліндричні контейнери (БЦК) із неіржавної сталі з подвійним корпусом, який герметизується зварюванням.

Вже на майданчику Сховища відбуватиметься перевантаження БЦК із транспортних HI-STAR до контейнерів для зберігання HI-STORM. За допомогою дуже потужного крана контейнери, кожен вагою майже 200 тонн, вантажитимуться на вертикальний контейнерний транспортер, що перевозитиме їх на спецмайданчик для довготривалого зберігання. І так триватиме цілих 50 років, допоки все Сховище не буде заповнене 458 контейнерами з ВЯП. Процес зберігання ВЯП у Сховищі гарантуватиме і контролюватиме МАГАТЕ.

Колія спотикання

Графіком будівництва й введення в експлуатацію ЦСВЯП передбачено підключення Сховища до електроживлення від підстанції «Буряківка». Воно мало відбутися у листопаді 2020 року, а до цього часу мали завершити ремонт залізничної дільниці Вільча – Янів протяжністю 43 км, однак роботи з вирубки дерев, кущів та чагарників, які мало виконати ДСП «Північна Пуща», досі не виконано. Гроші на такі роботи мало виділити Державне агентство України з управління зоною відчуження (ДАЗВ). Та воно не могло отримати фінансування на розчищення території для будівництва під’їзної залізничної колії для ЦСВЯП, оскільки Міністерство фінансів тричі відмовляло Міністерству захисту довкілля та природних ресурсів у внесенні змін до паспорту бюджетної програми ДАЗВ.

За словами очільника Енергоатома Петра Котіна, це – нагальне питання, адже ЦСВЯП не зможе нормально функціонувати, якщо колію Вільча – Янів не відремонтують. 18 грудня на нараді в Кабінеті Міністрів Енергоатом запропонував виступити замовником реконструкції залізничної колії Вільча – Янів, щоб завершити роботи до 1 травня 2021 року. Виконавцем робіт із прокладання полотна залізничної колії виступить АТ «Укрзалізниця». А у подальшому Енергоатом матиме право господарського відання під’їзної колії до ЦСВЯП.  

Плюси для регіону

Партію з 94 контейнерів власного виробництва на суму 300 млн доларів для перших чотирьох пускових комплексів ЦСВЯП надасть компанія Holtec International. Надалі Україна підхопить ініціативу й вироблятиме контейнери самостійно та навіть експортуватиме їх до країн, які нещодавно прийняли стратегічне рішення розвивати власну атомну енергетику.

Для виробництва контейнерів наша країна потребуватиме спеціального бетону. Тому найближчим часом поблизу ЦСВЯП розпочнеться будівництво бетонного заводу. Це – одна з вагомих переваг функціонування Сховища у регіоні, адже новий завод – гарантія створення нових робочих місць і супутньої інфраструктури.    

Окрім цього, на виконання Закону «Про поводження з відпрацьованим ядерним паливом щодо розміщення, проєктування та будівництва Централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива реакторів типу ВВЕР вітчизняних атомних електростанцій» НАЕК «Енергоатом», Київська ОДА та Державне агентство з управління Зоною відчуження (ДАЗВ) уклали договір. Згідно з цим документом Енергоатом має спрямовувати 10% від загальної кошторисної вартості будівництва пускових комплексів ЦСВЯП (3,7 млрд грн) на спорудження об’єктів соціального призначення у місті Славутич, а також Іванківському і Поліському районах Київської області. Це означає, що зазначені кошти напряму призначені для будівництва дитсадків, шкіл, лікувальних закладів та інших інфраструктурних об’єктів першочергової необхідності.  

В рамках цього договору станом на лютий 2020 року Енергоатом уже перерахував Київській ОДА понад 96 млн грн. Після запланованого введення в експлуатацію першого пускового комлексу ЦСВЯП Компанія має спрямувати на спорудження об’єктів соціального призначення ще 380 млн грн. У ДП «НАЕК «Енергоатом» неодноразово підкреслювали: вимог Закону дотримуються суворо, і перерахування у розмірі 10% від загальної кошторисної вартості будівництва ЦСВЯП виконуватимуть неухильно.

www.energoatom.com.ua

Привітання Петра Котіна з Днем енергетика

2020-12-22

Шановні колеги, друзі!

Вітаю вас з нашим професійним святом – Днем енергетика!

Символічно, що свято співпадає із найкоротшим днем і найдовшою ніччю у році, коли робота енергетиків найбільш помітна. Ваша безперервна, важлива і відповідальна праця створює надійний фундамент економіки країни, тепло і комфорт в українських оселях. Кожна друга лампочка у домівках українців живиться від електроенергії, виробленої на вітчизняних атомних станціях. Мета нашої роботи є незмінною – забезпечення енергонезалежності держави, виробництво безпечної та чистої електроенергії, що працює на користь своєї країни і гарантує її сталий розвиток. Цього року ми вперше за тривалий час зуміли продати електроенергію на експорт, здійснили важливі кроки з диверсифікації ядерного палива для вітчизняних АЕС, заклали законодавчий фундамент для компенсації багатомільярдних боргів перед атомною галуззю. Незважаючи на існуючі проблеми та перешкоди, ми зуміли зберегти багатотисячний колектив атомних станцій, впроваджуємо нові технологічні ідеї, розвиваємо експортні можливості атомної енергетики.

Після тривалого періоду невизначеності та простою ми завершуємо підготовчі роботи і переходимо до активної фази будівництва та монтажу обладнання. Я впевнений, що амбіційний проект добудови 3 і 4 енергоблоків Хмельницької АЕС буде реалізований вже у найближчі роки.

Шановні колеги-атомники! Бажаю вам безаварійної роботи, стабільної частоти в електромережах, нових професійних здобутків, міцного здоров’я, щастя та добробуту вам і вашим родинам. Я пишаюся тим, що маю честь очолювати такий потужний і великий колектив. З професійним святом вас!

Петро Котін, т.в.о президента «НАЕК «Енергоатом»

www.energoatom.com.ua

14 грудня атомні станції України виробили 222,88 млн кВт·г електроенергії

2020-12-15

15 грудня на атомних станціях України в роботі 11 з 15 енергоблоків:

Енергоблоки №5 ЗАЕС, енергоблок №3,4 РАЕС та енергоблок №2 ХАЕС – перебувають у ремонті.

ЗАЕС-1 – поточна потужність 860 МВт.

ЗАЕС-2 – поточна потужність 1020 МВт.

ЗАЕС-3 – поточна потужність 1025 МВт.

ЗАЕС-4 – поточна потужність 1005 МВт.

ЗАЕС-5 – 244 доба середнього планового ремонту.

ЗАЕС-6 – поточна потужність 1030 МВт.

РАЕС-1 – поточна потужність 225 МВт.

РАЕС-2 – поточна потужність 420 МВт.

РАЕС-3 – 32 доба капітального планового ремонту.

РАЕС-4 – 101 доба середнього планового ремонту.

ЮУАЕС-1 – поточна потужність 1020 МВт.

ЮУАЕС-2 – поточна потужність 1030 МВт.

ЮУАЕС-3 – поточна потужність 600 МВт.

ХАЕС-1 – поточна потужність 1010 МВт.

ХАЕС-2 – 109 доба середнього планового ремонту.

Диспетчерські графіки генерації становлять: для ЗАЕС – 4 940 МВт, РАЕС – 645 МВт, ЮУАЕС – 2 650 МВт, ХАЕС – 1 010 МВт.

Станом на 15 грудня 2020 року наявна потужність НАЕК «Енергоатом» - 9 245 МВт, поточна потужність становить 9 245 МВт.

Минулої доби, 14 грудня, станціями вироблено 222,88 млн кВт·г електроенергії.

З початку грудня виробництво становить 3 млрд 196,35 млн кВт·г.

З початку 2020 року - 72 млрд 444,45 млн кВт·г. Через балансові обмеження АЕС з початку року недовиробили 8 млрд 511,47 млн кВт·г.

Радіаційний, протипожежний та екологічний стан на промислових майданчиках АЕС у межах норми.

www.energoatom.com.ua

13 грудня атомні станції України виробили 223,69 млн кВт·г електроенергії

2020-12-14

14 грудня на атомних станціях України в роботі 11 з 15 енергоблоків:

Енергоблоки №5 ЗАЕС, енергоблок №3,4 РАЕС та енергоблок №2 ХАЕС – перебувають у ремонті.

ЗАЕС-1 – поточна потужність 860 МВт.

ЗАЕС-2 – поточна потужність 1020 МВт.

ЗАЕС-3 – поточна потужність 1025 МВт.

ЗАЕС-4 – поточна потужність 1005 МВт.

ЗАЕС-5 – 243 доба середнього планового ремонту.

ЗАЕС-6 – поточна потужність 1030 МВт.

РАЕС-1 – поточна потужність 235 МВт.

РАЕС-2 – поточна потужність 415 МВт.

РАЕС-3 – 31 доба капітального планового ремонту.

РАЕС-4 – 100 доба середнього планового ремонту.

ЮУАЕС-1 – поточна потужність 1020 МВт.

ЮУАЕС-2 – поточна потужність 1030 МВт.

ЮУАЕС-3 – поточна потужність 600 МВт.

ХАЕС-1 – поточна потужність 1010 МВт.

ХАЕС-2 – 108 доба середнього планового ремонту.

Диспетчерські графіки генерації становлять: для ЗАЕС – 4 940 МВт, РАЕС – 650 МВт, ЮУАЕС – 2 650 МВт, ХАЕС – 1 010 МВт.

Станом на 14 грудня 2020 року наявна потужність НАЕК «Енергоатом» - 9 250 МВт, поточна потужність становить 9 250 МВт.

Минулої доби, 13 грудня, станціями вироблено 223,69 млн кВт·г електроенергії.

З початку грудня виробництво становить 2 973,47 млн кВт·г.

З початку 2020 року - 72 221,57 млн кВт·г. Через балансові обмеження АЕС з початку року недовиробили 8 511,47 млн кВт·г.

Радіаційний, протипожежний та екологічний стан на промислових майданчиках АЕС у межах норми.

www.energoatom.com.ua

У 2020 році кількість порушень та відхилень в роботі АЕС скоротилася

2020-12-11

За підсумками 11 місяців поточного року кількість порушень і відхилень у роботі АЕС України суттєво скоротилася. Про це йшлося на засіданні Колегії Держатомрегулювання, яке відбулося 10 грудня.

За підсумками 11 місяців поточного року кількість порушень і відхилень в роботі атомних електростанцій України суттєво скоротилася. Такого висновку дійшли на засіданні Колегії Державної інспекції ядерного регулювання України (ДІЯРУ), яке відбулося 10 грудня.

Під час презентації результатів праці персоналу АЕС начальник відділу досвіду експлуатації НАЕК «Енергоатом» Віктор Тарасенко зазначив, що протягом 2020 року кількість відхилень і технологічних порушень у роботі АЕС становить 23, і це на 7 менше, ніж у 2019-му. Він наголосив: цього року значущих подій у роботі АЕС загалом поменшало, а кількість порушень, що оцінюються за міжнародною шкалою ядерних подій INES на рівні 1, третій рік поспіль є незмінним – одна подія на рік.

«Такий результат є логічним наслідком змістовної та системної роботи з безпеки праці та належної експлуатації енергоблоків», – переконаний пан Віктор.

Крім того, позитивні висновки Колегії отримав і звіт з періодичної переоцінки безпеки (ППБ) енергоблока №1 Рівненської АЕС. Визнано, що Енергоатом своєчасно та належним чином виконав усі заходи, визначені Держінспекцією ядерного регулювання як необхідні для подальшої безпечної експлуатації енергоблока.

Водночас представники ДІЯРУ під час колегії висловили побажання стосовно більш ефективного використання фахівцями Енергоатома досвіду, набутого за результатами розслідування порушень і відхилень на атомних станціях та розрахунку показників безпеки. Ці зауваження фахівці Компанії неодмінно врахують. Енергоатом завжди з максимальною увагою ставиться до приписів, зауважень і рекомендацій ДІЯРУ, адже дотримання вимог ядерної безпеки є найвищим пріоритетом для Компанії. 
www.energoatom.com.ua

10 грудня атомні станції України виробили 229,19 млн кВт·г електроенергії

2020-12-11

11 грудня на атомних станціях України в роботі 11 з 15 енергоблоків:

Енергоблоки №5 ЗАЕС, енергоблок №3,4 РАЕС та енергоблок №2 ХАЕС – перебувають у ремонті.

ЗАЕС-1 – поточна потужність 905 МВт.

ЗАЕС-2 – поточна потужність 1025 МВт.

ЗАЕС-3 – поточна потужність 1025 МВт.

ЗАЕС-4 – поточна потужність 1005 МВт.

ЗАЕС-5 – 240 доба середнього планового ремонту.

ЗАЕС-6 – поточна потужність 1030 МВт.

РАЕС-1 – поточна потужність 425 МВт.

РАЕС-2 – поточна потужність 430 МВт.

РАЕС-3 – 28 доба капітального планового ремонту.

РАЕС-4 – 97 доба середнього планового ремонту.

ЮУАЕС-1 – поточна потужність 1015 МВт.

ЮУАЕС-2 – поточна потужність 1025 МВт.

ЮУАЕС-3 – поточна потужність 600 МВт.

ХАЕС-1 – поточна потужність 1010 МВт.

ХАЕС-2 – 105 доба середнього планового ремонту.

Диспетчерські графіки генерації становлять: для ЗАЕС – 4 990 МВт, РАЕС – 855 МВт, ЮУАЕС – 2 640 МВт, ХАЕС – 1 010 МВт.

Станом на 10 грудня 2020 року наявна потужність НАЕК «Енергоатом» - 9 495 МВт, поточна потужність становить 9 495 МВт.

Минулої доби, 10 грудня, станціями вироблено 229,19 млн кВт·г електроенергії.

З початку грудня виробництво становить 2 291,87 млн кВт·г.

З початку 2020 року - 71 539,97 млн кВт·г. Через балансові обмеження АЕС з початку року недовиробили 8 511,47 млн кВт·г.

Радіаційний, протипожежний та екологічний стан на промислових майданчиках АЕС у межах норми.
www.energoatom.com.ua

9 грудня атомні станції України виробили 229,77 млн кВт·г електроенергії

2020-12-10

10 грудня на атомних станціях України в роботі 11 з 15 енергоблоків:

Енергоблоки №5 ЗАЕС, енергоблок №3,4 РАЕС та енергоблок №2 ХАЕС – перебувають у ремонті.

ЗАЕС-1 – поточна потужність 935 МВт.

ЗАЕС-2 – поточна потужність 1025 МВт.

ЗАЕС-3 – поточна потужність 1025 МВт.

ЗАЕС-4 – поточна потужність 1005 МВт.

ЗАЕС-5 – 239 доба середнього планового ремонту.

ЗАЕС-6 – поточна потужність 1030 МВт.

РАЕС-1 – поточна потужність 425 МВт.

РАЕС-2 – поточна потужність 430 МВт.

РАЕС-3 – 27 доба капітального планового ремонту.

РАЕС-4 – 96 доба середнього планового ремонту.

ЮУАЕС-1 – поточна потужність 1015 МВт.

ЮУАЕС-2 – поточна потужність 1025 МВт.

ЮУАЕС-3 – поточна потужність 600 МВт.

ХАЕС-1 – поточна потужність 1010 МВт.

ХАЕС-2 – 104 доба середнього планового ремонту.

Диспетчерські графіки генерації становлять: для ЗАЕС – 5 020 МВт, РАЕС – 855 МВт, ЮУАЕС – 2 640 МВт, ХАЕС – 1 010 МВт.

Станом на 9 грудня 2020 року наявна потужність НАЕК «Енергоатом» - 9 525 МВт, поточна потужність становить 9 525 МВт.

Минулої доби, 9 грудня, станціями вироблено 229,77 млн кВт·г електроенергії.

З початку грудня виробництво становить 2 062,68 млн кВт·г.

З початку 2020 року - 71 310,78 млн кВт·г. Через балансові обмеження АЕС з початку року недовиробили 8 511,47 млн кВт·г.

Радіаційний, протипожежний та екологічний стан на промислових майданчиках АЕС у межах норми.
www.energoatom.com.ua

Енергоатом вітає Державну інспекцію ядерного регулювання України з річницею створення

2020-12-09

Шановні колеги, дорогі друзі!

Від імені колективу НАЕК «Енергоатом» щиро вітаю вас з ювілеєм Державної інспекції ядерного регулювання України!

Двадцять років тому відбулась вагома подія для усієї української ядерної галузі – національний регулятор безпеки використання ядерної енергії відновив свій незалежний статус. А 9 грудня 2010 року ви остаточно і безсумнівно утвердились як найвищий орган державного нагляду у сфері ядерної та радіаційної безпеки – Державна інспекція ядерного регулювання України продовжила виконувати цю високу місію.

Усі ці роки ми дякуємо вам за злагоджену та конструктивну співпрацю, за відкритість і взаємоповагу, за всі зусилля, спрямовані на дотримання та підвищення ядерної та радіаційної безпеки в Україні.

Працюючи пліч-о-пліч з висококласними фахівцями ДІЯРУ, враховуючи виважені високопрофесійні експертні оцінки державного ядерного регулятора, дотримуючись усіх вимог до нашої діяльності, ми доводимо, що атомна енергетика є найбільш безпечним та надійним джерелом енергії і гарантом національної енергетичної безпеки. Впевнений, так буде й надалі, і ми разом створимо нові  перспективи для розбудови нашої могутньої галузі.

Від усього серця бажаю Державній інспекції ядерного регулювання України подальшої плідної роботи, успішного втілення нових проєктів, а кожному працівнику вашого колективу – міцного здоров'я, щастя й добробуту!

З повагою

Т.в.о. президента НАЕК «Енергоатом» Петро КОТІН

www.energoatom.com.ua

8 грудня атомні станції України виробили 229,48 млн кВт·г електроенергії

2020-12-09

9 грудня на атомних станціях України в роботі 11 з 15 енергоблоків:

Енергоблоки №5 ЗАЕС, енергоблок №3,4 РАЕС та енергоблок №2 ХАЕС – перебувають у ремонті.

ЗАЕС-1 – поточна потужність 930 МВт.

ЗАЕС-2 – поточна потужність 1025 МВт.

ЗАЕС-3 – поточна потужність 1025 МВт.

ЗАЕС-4 – поточна потужність 1005 МВт.

ЗАЕС-5 – 238 доба середнього планового ремонту.

ЗАЕС-6 – поточна потужність 1030 МВт.

РАЕС-1 – поточна потужність 425 МВт.

РАЕС-2 – поточна потужність 430 МВт.

РАЕС-3 – 26 доба капітального планового ремонту.

РАЕС-4 – 94 доба середнього планового ремонту.

ЮУАЕС-1 – поточна потужність 1015 МВт.

ЮУАЕС-2 – поточна потужність 1025 МВт.

ЮУАЕС-3 – поточна потужність 600 МВт.

ХАЕС-1 – поточна потужність 1010 МВт.

ХАЕС-2 – 103 доба середнього планового ремонту.

Диспетчерські графіки генерації становлять: для ЗАЕС – 5 015 МВт, РАЕС – 855 МВт, ЮУАЕС – 2 640 МВт, ХАЕС – 1 010 МВт.

Станом на 8 грудня 2020 року наявна потужність НАЕК «Енергоатом» - 9 520 МВт, поточна потужність становить 9 520 МВт.

Минулої доби, 8 грудня, станціями вироблено 229,48 млн кВт·г електроенергії.

З початку грудня виробництво становить 1 832,91 млн кВт·г.

З початку 2020 року - 71 081,01 млн кВт·г. Через балансові обмеження АЕС з початку року недовиробили 8 511,47 млн кВт·г.

Радіаційний, протипожежний та екологічний стан на промислових майданчиках АЕС у межах норми.

www.energoatom.com.ua

Профком Енергоатома відкидає звинувачення на адресу Компанії щодо невиконання зобов’язань перед СхідГЗК

2020-12-09

Профспілковий комітет ДП НАЕК «Енергоатом» виступив з відкритим зверненням від імені трудового колективу Компанії, попередньо проаналізувавши питання заборгованості та постійних затримок виплат зарплатні трудовому колективу ДП «СхідГЗК».

«Щиро поділяємо занепокоєність трудового колективу ДП «СхідГЗК» стосовно постійних затримок із виплати заробітної плати. Від імені багатотисячного колективу Енергоатома висловлюємо глибоку шану важкій праці шахтарів комбінату і переконані, що ваша робота повинна бути гідно та своєчасно оплачена. У зв’язку з цим інформуємо вас про реальний стан справ щодо співробітництва ДП «НАЕК «Енергоатом» та ДП «СхідГЗК», – йдеться у відкритому листі Профкому Енергоатома, розміщеному на офіційному сайті Профспілки працівників атомної енергетики та промисловості.

У документі зазначається, що рік тому Енергоатом та СхідГЗК уклали довгостроковий договір щодо постачання уранового оксидного концентрату (УОК), який потрібен для виробництва свіжого ядерного палива. У рамках цього договору протягом 2020 року Енергоатом авансом сплатив СхідГЗК 2,6 млрд грн.

Автори листа наголошують, що у перших числах грудня поточного року було сплачено ще 33 млн грн і до кінця місяця комбінат отримає від НАЕК ще 99 млн грн. Такий обсяг фінансування відповідає поставкам 800 тонн УОК, що було погоджено новим т. в. о. директора ДП «СхідГЗК».

«Однак після одержання коштів від Енергоатома СхідГЗК офіційно повідомив, що цього року не зможе у повному обсязі виконати постачання за договором та запропонував перенести поставку 90 тонн уранового оксидного концентрату на січень 2021 року. Таким чином, станом на 8 грудня баланс взаєморозрахунків між Енергоатом і СхідГЗК становить 599,1 млн грн на користь Енергоатома», – повідомляє Профком НАЕК.

В Профкомі підкреслюють, що Енергоатом виконує умови укладеного договору, хоча він для Компанії є вкрай невигідним, а умови роботи СхідГЗК – непрозорими. Зокрема, це стосується питань:

    авансування (передплати) за ще не виготовлену продукцію. Є ризик, що кошти Енергоатома спрямують не за призначенням, а на інші цілі. Що, ймовірно, і трапилося протягом цього року;
    високої ціни на урановий оксидний концентрат, яку ДП «НАЕК «Енергоатом» вимушене платити СхідГЗК і яка сьогодні є на 20% вищою за світову ціну. І попри це – ми отримали пропозицію від комбінату підвищити ціну ще на 30%;
    непрозорості фінансово-господарської діяльності СхідГЗК, внаслідок чого постійно виникають затримки із виплати заробітної плати шахтарям та питання у контролюючих і правоохоронних органів. Відомо, що керівництво підприємства було втягнуто в низку корупційних скандалів. Справу щодо підозри у розтраті 24,5 млн грн колишнім керівництвом ДП «СхідГЗК» наразі розглядає Вищий антикорупційний суд України. Невідомо, чи не залишилися подібні схеми й сьогодні;
    закупок електроенергії СхідГЗК на суму понад 40 млн грн щомісяця за ціною 1,88 грн за 1 кВт-год. При тому, що Енергоатом може постачати СхідГЗК електроенергію за ціною на рівні 1,12 грн за 1 кВт-год, тобто на 40% дешевше!
    непогашення заборгованості перед Енергоатомом за вже поставлену Компанією електроенергію у сумі 24 млрд грн. Адже заборгованість перед НАЕК об’єктивно породжує борги також перед його постачальниками.
    СхідГЗК є стратегічним партнером НАЕК «Енергоатом», а тому співпраця між підприємствами має ґрунтуватися на зрозумілих і прозорих договірних відносинах. Енергоатом підтримує позицію працівників СхідГЗК та вважає, що керівники підприємства повинні негайно розрахуватися із шахтарями.

«Ми відкидаємо всі звинувачення на адресу Енергоатома щодо невиконання обов’язків перед СхідГЗК з оплати поставленої продукції. Вважаємо відверто перекрученою, маніпулятивною та такою, що не відповідає дійсності, інформацію про те, що причиною затримок із виплати заробітної плати шахтарям є Енергоатом. У реальних причинах затримок з виплати заробітної платні повинні розібратися контролюючі та правоохоронні органи. Нагадаємо, що відповідно до статті 175 Кримінального кодексу України, керівник підприємства може бути притягнутий до відповідальності за невиплату зарплати більш як за один місяць», – підсумовують автори відкритого листа.


www.energoatom.com.ua

7 грудня атомні станції України виробили 229,18 млн кВт·г електроенергії

2020-12-07

8 грудня на атомних станціях України в роботі 11 з 15 енергоблоків:

Енергоблоки №5 ЗАЕС, енергоблок №3,4 РАЕС та енергоблок №2 ХАЕС – перебувають у ремонті.

ЗАЕС-1 – поточна потужність 930 МВт.

ЗАЕС-2 – поточна потужність 1025 МВт.

ЗАЕС-3 – поточна потужність 1025 МВт.

ЗАЕС-4 – поточна потужність 1005 МВт.

ЗАЕС-5 – 237 доба середнього планового ремонту.

ЗАЕС-6 – поточна потужність 1030 МВт.

РАЕС-1 – поточна потужність 425 МВт.

РАЕС-2 – поточна потужність 435 МВт.

РАЕС-3 – 25 доба капітального планового ремонту.

РАЕС-4 – 94 доба середнього планового ремонту.

ЮУАЕС-1 – поточна потужність 1010 МВт.

ЮУАЕС-2 – поточна потужність 1025 МВт.

ЮУАЕС-3 – поточна потужність 595 МВт.

ХАЕС-1 – поточна потужність 1010 МВт.

ХАЕС-2 – 102 доба середнього планового ремонту.

Диспетчерські графіки генерації становлять: для ЗАЕС – 5 010 МВт, РАЕС – 850 МВт, ЮУАЕС – 2 630 МВт, ХАЕС – 1 010 МВт.

Станом на 7 грудня 2020 року наявна потужність НАЕК «Енергоатом» - 9 500 МВт, поточна потужність становить 9 500 МВт.

Минулої доби, 7 грудня, станціями вироблено 229,18 млн кВт·г електроенергії.

З початку грудня виробництво становить 1603,43 млн кВт·г.

З початку 2020 року - 70 851,53 млн кВт·г. Через балансові обмеження АЕС з початку року недовиробили 8 511,47 млн кВт·г.

Радіаційний, протипожежний та екологічний стан на промислових майданчиках АЕС у межах норми.

www.energoatom.com.ua

6 грудня атомні станції України виробили 229,04 млн кВт·г електроенергії

2020-12-07

7 грудня на атомних станціях України в роботі 11 з 15 енергоблоків:

Енергоблоки №5 ЗАЕС, енергоблок №3,4 РАЕС та енергоблок №2 ХАЕС – перебувають у ремонті.

ЗАЕС-1 – поточна потужність 915 МВт.

ЗАЕС-2 – поточна потужність 1025 МВт.

ЗАЕС-3 – поточна потужність 1025 МВт.

ЗАЕС-4 – поточна потужність 1015 МВт.

ЗАЕС-5 – 236 доба середнього планового ремонту.

ЗАЕС-6 – поточна потужність 1030 МВт.

РАЕС-1 – поточна потужність 425 МВт.

РАЕС-2 – поточна потужність 425 МВт.

РАЕС-3 – 24 доба капітального планового ремонту.

РАЕС-4 – 93 доба середнього планового ремонту.

ЮУАЕС-1 – поточна потужність 1010 МВт.

ЮУАЕС-2 – поточна потужність 1025 МВт.

ЮУАЕС-3 – поточна потужність 595 МВт.

ХАЕС-1 – поточна потужність 1010 МВт.

ХАЕС-2 – 101 доба середнього планового ремонту.

Диспетчерські графіки генерації становлять: для ЗАЕС – 5 010 МВт, РАЕС – 850 МВт, ЮУАЕС – 2 630 МВт, ХАЕС – 1 010 МВт.

Станом на 7 грудня 2020 року наявна потужність НАЕК «Енергоатом» - 9 500 МВт, поточна потужність становить 9 500 МВт.

Минулої доби, 6 грудня, станціями вироблено 229,04 млн кВт·г електроенергії.

З початку грудня виробництво становить 1374,25 млн кВт·г.

З початку 2020 року - 70 622,35 млн кВт·г. Через балансові обмеження АЕС з початку року недовиробили 8 511,47 млн кВт·г.

Радіаційний, протипожежний та екологічний стан на промислових майданчиках АЕС у межах норми.

www.energoatom.com.ua

Проведено другий курс підготовки фахівців з використання розрахункових програм Westinghouse AP-H

2020-12-07

З 23 по 27 листопада 2020 року був проведений другий курс підготовки фізиків – розраховувачів відділів ядерної безпеки (ВЯБ) Запорізької та Южно-Української АЕС і Науково-технічного центру НАЕК «Енергоатом» з використання комплексу програм AР-H (ALPHA-H, PHOENIX-H), розроблених компанією Westinghouse. Також до курсу долучилися фахівці ВЯБ Рівненської та Хмельницької атомних електростанцій. Курс відбувся у рамках супроводження безпечної експлуатації паливних завантажень активних зон енергоблоків ВВЕР-1000 АЕС України, до складу яких входять  паливні збірки виробництва  компанії Westinghouse (ТВЗ-WR).

З огляду на поточну ситуацію, пов’язану з пандемією Covid-19, підготовку фізиків-розраховувачів вперше організували в режимі відеосемінару, що відповідає практиці МАГАТЕ з проведення групових навчань.

Навчальний курс проводили фахівці Центру проєктування активних зон
Науково-технічного комплексу «Ядерний паливний цикл» Нацiонального наукового центру «Харкiвский фiзико-технiчний iнститут» (НТК ЯПЦ ННЦ ХФТІ), який відповідає за постачання та супроводження використання розрахункових програм компанії Westinghouse в Україні.

У рамках п’ятиденного курсу персонал Енергоатома отримав поглиблену теоретичну інформацію та практичні заняття з використання комплексу програм. За результатами підготовки  фахівці Компанії отримали відповідні  сертифікати НТК ЯПЦ ННЦ ХФТІ.

Наступний  відповідний курс проведуть у другій половині 2021 року, і він так само супроводжуватиметься отриманням сертифікатів та протоколу атестаційної комісії відповідно до СОУ НАЕК 064:2016 «Поводження з ядерним паливом. Перевантаження палива в реакторі ВВЕР-1000. Номенклатура експлуатаційних нейтронно-фізичних розрахунків та експериментів».

Підготовка персоналу Енергоатома до використання розрахункових програм Westinghouse проводиться у рамках створення у Компанії системи науково-технічного супроводження розрахунків нейтронно-фізичних характеристик паливних завантажень активних зон (зокрема змішаних паливних завантажень) енергоблоків ВВЕР-440 та ВВЕР-1000.

Планується, що з 2022 року фахівці Компанії будуть спроможні самостійно забезпечувати практично всі види нейтронно-фізичних розрахунків задля обґрунтування безпечної експлуатації активних зон енергоблоків АЕС, до складу яких входить ядерне паливо обох постачальників – АО «ТВЕЛ» та  компанії Westinghouse.

Нагадаймо, що перший курс серії, яка включає три курси, був проведений у грудні 2019 року.www.energoatom.com.ua

3 грудня атомні станції України виробили 229 млн кВт·г електроенергії

2020-12-04

4 грудня на атомних станціях України в роботі 11 з 15 енергоблоків:

Енергоблоки №5 ЗАЕС, енергоблок №3,4 РАЕС та енергоблок №2 ХАЕС – перебувають у ремонті.

ЗАЕС-1 – поточна потужність 945 МВт.

ЗАЕС-2 – поточна потужність 1020 МВт.

ЗАЕС-3 – поточна потужність 1025 МВт.

ЗАЕС-4 – поточна потужність 1005 МВт.

ЗАЕС-5 – 233 доба середнього планового ремонту.

ЗАЕС-6 – поточна потужність 1030 МВт.

РАЕС-1 – поточна потужність 430 МВт.

РАЕС-2 – поточна потужність 430 МВт.

РАЕС-3 – 21 доба капітального планового ремонту.

РАЕС-4 – 90 доба середнього планового ремонту.

ЮУАЕС-1 – поточна потужність 1010 МВт.

ЮУАЕС-2 – поточна потужність 1020 МВт.

ЮУАЕС-3 – поточна потужність 585 МВт.

ХАЕС-1 – поточна потужність 1010 МВт.

ХАЕС-2 – 98 доба середнього планового ремонту.

Диспетчерські графіки генерації становлять: для ЗАЕС – 5 025 МВт, РАЕС – 860 МВт, ЮУАЕС – 2 615 МВт, ХАЕС – 1 010 МВт.

Станом на 4 грудня 2020 року наявна потужність НАЕК «Енергоатом» - 9 510 МВт, поточна потужність становить 9 510 МВт.

Минулої доби, 3 грудня, станціями вироблено 229 млн кВт·г електроенергії.

З початку грудня виробництво становить 687,13 млн кВт·г.

З початку 2020 року - 69 935,23 млн кВт·г. Через балансові обмеження АЕС з початку року недовиробили 8 511,47 млн кВт·г.

Радіаційний, протипожежний та екологічний стан на промислових майданчиках АЕС у межах норми.

www.energoatom.com.ua

НАЕК «Енергоатом»: віцепрезидент Хартмут Якоб посилить Енергоатом- Трейдинг, очоливши його

2020-12-04

1 грудня 2020 року тимчасовим виконувачем обов’язків директора відокремленого підрозділу «Енергоатом-Трейдинг» державного підприємства «НАЕК «Енергоатом» призначено Хартмута Якоба, який водночас залишається і віцепрезидентом Компанії.

Хартмут Якоб професійно компетентний у фінансово-інвестиційній галузі та має винятковий управлінський досвід. Кваліфікацію магістра з міжнародної економіки й фінансів він здобув в Університеті Джонса Гопкінса (США), диплом магістра політології отримав у Вільному Університеті Берліна, а стажування проходив у штаб-квартирі ООН в Нью-Йорку.

За плечима пана Хартмута робота у Всесвітньому банку та провідних інвестиційних інституціях Європи. Він керував енергетичними дослідженнями в Лондонському офісі Австрійського інвестиційного банку Creditanstalt, очолював правління інвестиційної компанії Renaissance Capital Ukraine, має успішний досвід співпраці з Оксфордським інститутом енергетичних досліджень.

Значний досвід Хартмута Якоба безперечно допоможе посилити позиції НАЕК «Енергоатом» на ринку електричної енергії та зробити більш ефективною стратегію її продажів.
www.energoatom.com.ua

Атомпрофспілка закликає уряд розблокувати погашення заборгованості перед Енергоатомом

2020-12-03

Профспілки працівників атомної енергетики та промисловості  оприлюднили відкрите звернення до уряду. Вони обурені тим, що Уряд пропонує Верховній Раді узаконити його бездіяльність щодо погашення боргів перед Енергоатомом та іншими держпідприємствами.

Йдеться про те, що 26 листопада 2020 року Кабмін надав свої пропозиції до проєкту Закону України про держбюджет на 2021 рік. Згідно з ними він пропонує зупинити на наступний рік дію пунктів 1–3 частини 1 статті 3, частини 2 статті 4 та пункту 3 Прикінцевих і перехідних положень ЗУ «Про заходи, спрямовані на погашення заборгованості, що утворилася на оптовому ринку електричної енергії», ухваленого Верховною Радою 16 червня поточного року.

Зазначеними пунктами Закону був встановлений механізм погашення заборгованості, а уряд отримав доручення у місячний термін ухвалити конкретно визначені нормативно-правові акти щодо його реалізації. Однак цього зроблено не було.

Указом Президента України «Про невідкладні заходи щодо стабілізації ситуації в енергетичній сфері та подальшого розвитку ядерної енергетики» №406 від 22 вересня 2020 року Кабміну також доручалося вжити вичерпних заходів задля погашення заборгованості, що утворилася перед виробниками електроенергії держсектору економіки. Цей пункт Указу теж не виконано.

Таким чином, замість виконання чинних актів законодавства та вирішення найгострішої проблеми – кризи неплатежів на ринку електричної енергії – уряд пропонує зняти з себе відповідальність за провалену роботу і узаконити власну бездіяльність.

Сума боргу перед ДП НАЕК «Енергоатом», на погашення якої, власне, і був спрямований цей закон, становить 11,62 млрд грн. Це борг ДП «Енергоринок» за поставлену НАЕК «Енергоатом» електроенергію станом на 30 червня 2019 року, перед запровадженням нової моделі енергоринку.

З огляду на вищевикладене, Профспілка працівників атомної енергетики та промисловості закликає народних депутатів при доопрацюванні проєкту закону «Про державний бюджет України на 2021 рік» утриматися від ухвалення змін до чинного законодавства, які знімають зобов’язання Уряду працювати та вирішувати гострі проблеми на енергетичному ринку.

www.energoatom.com.ua

Член Наглядової ради Polenergia: проєкт «Енергоміст» має геополітичне значення насамперед для Європи

2020-12-03

Член Наглядової ради польської компанії Polenergia, а також правління консорціуму Ukraine Power Bridge Company Гжегош Станіславскі наполягає: проєкт «Енергетичний міст «Україна – Європейський Союз» потрібно найактивнішим чином втілювати в життя. Адже він має геополітичне значення не тільки для Енергоатома і держави Україна, а передусім для країн Європи, які вимушені боротися за власну енергетичну незалежність. Енергоміст же – це гарантія стабільного постачання до країн ЄС доступної та «зеленої», тобто безвуглецевої, електроенергії.

На цьому пан Станіславскі наголосив під час наради, що пройшла 30 листопада у центральному офісі НАЕК «Енергоатом». На думку члена Наглядової ради компанії Polenergia, українську електроенергію потрібно поставляти до європейських країн. Це можна робити, наприклад, через Польщу як транзитну зону до країн Балтії. Таким чином Енергоатом сприятиме посиленню їхньої енергетичної безпеки. «Важливо, щоб Україна, яка має 55 тис мВт потужності, могла стати серцем енергетичного хабу Центральної та Східної Європи», – наголосив Гжегош Станіславскі.

Очільник Енергоатома Петро Котін підкреслив: Компанія зацікавлена у реалізації проєкту «Енергоміст», незважаючи на всі перешкоди, що виникали на його шляху за останні роки. «Ми зі свого боку робимо все можливе для втілення проєкту, – запевнив він. – Наразі для Енергоатома найголовнішим залишається отримання можливості укладання угоди на постачання до країн ЄС безвуглецевої електроенергії, виробленої українськими атомними станціями. Ми неодноразово наголошували: будь-які припущення про те, що проєкт може зашкодити інтеграції Об’єднаної енергосистеми України з ENTSO-E, є безпідставними». За словами очільника НАЕК, Енергоміст від початку замислювався як один з кроків на шляху до синхронізації вітчизняної ОЕС з європейською енергосистемою, але в жодному разі не як альтернатива цьому процесу.

Одним із найоптимальніших шляхів реалізації проєкту, наголошує Петро Котін,  наразі є постачання електроенергії з енергоблоку №2 Хмельницької АЕС транзитом через енергосистему Польщі до європейських країн. І додає: «Нам разом потрібно відпрацювати цей напрям, проаналізувати прогнозні потреби в електроенергії та налагодити робочі контакти з європейськими операторами енергосистеми».

Віцепрезидент Компанії Герман Галущенко окремо наголосив на стратегічному значенні Енергомосту для України: «Так, ми мали дисонанс із позицією Міністерства енергетики, яке вело розмови про його фактичне згортання, але ми завжди керувалися розумінням того, що Енергоміст – це не просто проєкт Енергоатома. Це – загальнодержавний проєкт, який забезпечить Україні роль потужного гравця на європейському енергетичному ринку».

«Сьогодні ми маємо об’єднати зусилля, щоб переконливо довести: від реалізації проєкту «Енергоміст» виграють усі його учасники», – підкреслив Герман Галущенко. І додав, що актуалізувати проєкт допоможе новий погляд на нього як на такий, що сприятиме переходу до водневої енергетики у країнах Європи. Адже чиста, безвуглецева електроенергія, яка постачатиметься до країн ЄС з українських атомних станцій, може бути використана для генерації водню – енергоносія майбутнього.

    В ексклюзивному інтерв’ю Гжегош Станіславскі розповів про геополітичне значення проєкту «Енергоміст» не тільки для Енергоатома й України, а передусім для країн Євросоюзу.

Для довідки: 9 серпня 2019 року комісія Міненерговугілля оголосила переможцем конкурсу для здійснення державно-приватного партнерства у проєкті «Енергетичний міст «Україна – Європейський Союз» консорціум Ukraine Power Bridge Company Limited. До складу консорціуму входять компанії Westinghouse (США), французька держкомпанія EDF – Electricite de France, польська Polenergia International, угорська національна енергетична компанія MVM.

В рамках проєкту «Енергоміст» передбачається відімкнути енергоблок №2 Хмельницької АЕС від Об’єднаної енергосистеми України та здійснювати експорт електроенергії за двома напрямками: через поновлену ЛЕП 750 кВ на польський Жешув, а також по діючій лінії на ПС Альбертирша (Угорщина) після модернізації Західноукраїнської підстанції. Це дасть змогу додати 1000 МВт атомної електроенергії до існуючого експортного потенціалу Бурштинського острова, який наразі забезпечується виключно тепловою генерацією (550 МВт).

www.energoatom.com.ua

2 грудня атомні станції України виробили 229,12 млн кВт·г електроенергії

2020-12-03

3 грудня на атомних станціях України в роботі 11 з 15 енергоблоків:

Енергоблоки №5 ЗАЕС, енергоблок №3,4 РАЕС та енергоблок №2 ХАЕС – перебувають у ремонті.

ЗАЕС-1 – поточна потужність 950 МВт.

ЗАЕС-2 – поточна потужність 1020 МВт.

ЗАЕС-3 – поточна потужність 1020 МВт.

ЗАЕС-4 – поточна потужність 1005 МВт.

ЗАЕС-5 – 232 доба середнього планового ремонту.

ЗАЕС-6 – поточна потужність 1025 МВт.

РАЕС-1 – поточна потужність 430 МВт.

РАЕС-2 – поточна потужність 430 МВт.

РАЕС-3 – 20 доба капітального планового ремонту.

РАЕС-4 – 89 доба середнього планового ремонту.

ЮУАЕС-1 – поточна потужність 1010 МВт.

ЮУАЕС-2 – поточна потужність 1020 МВт.

ЮУАЕС-3 – поточна потужність 585 МВт.

ХАЕС-1 – поточна потужність 1010 МВт.

ХАЕС-2 – 97 доба середнього планового ремонту.

Диспетчерські графіки генерації становлять: для ЗАЕС – 5 020 МВт, РАЕС – 860 МВт, ЮУАЕС – 2 615 МВт, ХАЕС – 1 010 МВт.

Станом на 3 грудня 2020 року наявна потужність НАЕК «Енергоатом» - 9 505 МВт, поточна потужність становить 9 505 МВт.

Минулої доби, 2 грудня, станціями вироблено 229,12 млн кВт·г електроенергії.

З початку грудня виробництво становить 458,13 млн кВт·г.

З початку 2020 року - 69 706,23 млн кВт·г. Через балансові обмеження АЕС з початку року недовиробили 8 511,47 млн кВт·г.

Радіаційний, протипожежний та екологічний стан на промислових майданчиках АЕС у межах норми.

www.energoatom.com.ua

1 грудня атомні станції України виробили 229,01 млн кВт·г електроенергії

2020-12-02

2 грудня на атомних станціях України в роботі 11 з 15 енергоблоків:

Енергоблоки №5 ЗАЕС, енергоблок №3,4 РАЕС та енергоблок №2 ХАЕС – перебувають у ремонті.

ЗАЕС-1 – поточна потужність 965 МВт.

ЗАЕС-2 – поточна потужність 1020 МВт.

ЗАЕС-3 – поточна потужність 1025 МВт.

ЗАЕС-4 – поточна потужність 1005 МВт.

ЗАЕС-5 – 231 доба середнього планового ремонту.

ЗАЕС-6 – поточна потужність 1025 МВт.

РАЕС-1 – поточна потужність 430 МВт.

РАЕС-2 – поточна потужність 430 МВт.

РАЕС-3 – 19 доба капітального планового ремонту.

РАЕС-4 – 88 доба середнього планового ремонту.

ЮУАЕС-1 – поточна потужність 1010 МВт.

ЮУАЕС-2 – поточна потужність 1020 МВт.

ЮУАЕС-3 – поточна потужність 585 МВт.

ХАЕС-1 – поточна потужність 1010 МВт.

ХАЕС-2 – 96 доба середнього планового ремонту.

Диспетчерські графіки генерації становлять: для ЗАЕС – 5 040 МВт, РАЕС – 860 МВт, ЮУАЕС – 2 615 МВт, ХАЕС – 1 010 МВт.

Станом на 2 грудня 2020 року наявна потужність НАЕК «Енергоатом» - 9 525 МВт, поточна потужність становить 9 525 МВт.

Минулої доби, 1 грудня, станціями вироблено 229,01 млн кВт·г електроенергії.

В листопаді виробництво становило 6 220,4 млн кВт·г.

З початку 2020 року - 69 477,11 млн кВт·г. Через балансові обмеження АЕС з початку року недовиробили 8 511,47 млн кВт·г.

Радіаційний, протипожежний та екологічний стан на промислових майданчиках АЕС у межах норми.

www.energoatom.com.ua

30 листопада атомні станції України виробили 228,94 млн кВт·г електроенергії

2020-12-01

1 грудня на атомних станціях України в роботі 11 з 15 енергоблоків:

Енергоблоки №5 ЗАЕС, енергоблок №3,4 РАЕС та енергоблок №2 ХАЕС – перебувають у ремонті.

ЗАЕС-1 – поточна потужність 965 МВт.

ЗАЕС-2 – поточна потужність 1020 МВт.

ЗАЕС-3 – поточна потужність 1025 МВт.

ЗАЕС-4 – поточна потужність 1005 МВт.

ЗАЕС-5 – 230 доба середнього планового ремонту.

ЗАЕС-6 – поточна потужність 1025 МВт.

РАЕС-1 – поточна потужність 435 МВт.

РАЕС-2 – поточна потужність 425 МВт.

РАЕС-3 – 18 доба капітального планового ремонту.

РАЕС-4 – 87 доба середнього планового ремонту.

ЮУАЕС-1 – поточна потужність 1010 МВт.

ЮУАЕС-2 – поточна потужність 1020 МВт.

ЮУАЕС-3 – поточна потужність 585 МВт.

ХАЕС-1 – поточна потужність 1010 МВт.

ХАЕС-2 – 95 доба середнього планового ремонту.

Диспетчерські графіки генерації становлять: для ЗАЕС – 5 040 МВт, РАЕС – 860 МВт, ЮУАЕС – 2 615 МВт, ХАЕС – 1 010 МВт.

Станом на 1 грудня 2020 року наявна потужність НАЕК «Енергоатом» - 9 525 МВт, поточна потужність становить 9 525 МВт.

Минулої доби, 30 листопада, станціями вироблено 228,94 млн кВт·г електроенергії.

З початку листопада виробництво становить 6 220,4 млн кВт·г.

З початку 2020 року - 69 248,1 млн кВт·г. Через балансові обмеження АЕС з початку року недовиробили 8 511,47 млн кВт·г.

Радіаційний, протипожежний та екологічний стан на промислових майданчиках АЕС у межах норми.

www.energoatom.com.ua

Турбоатом вже виготовив основну частину турбоустановки для енергоблока №3 ХАЕС

2020-12-01

Лідер вітчизняного енергетичного машинобудування - харківське АТ «Турбоатом» вже виготовило основну частину турбоустановки для енергоблока №3 (ВВЕР-1000) Хмельницької АЕС, триває підготовка до виготовлення допоміжного тепломеханічного обладнання машзалу енергоблоку.

Перший заступник генерального директора - директор з нових ядерних установок Відокремленого підрозділу «Атомпроєктінжиніринг» (АПІ) НАЕК «Енергоатом» Юрій Черепанов зазначив, що за результатами робочої наради з фахівцями Турбоатома, визначені обсяги подальшого виготовлення та постачання тепломеханічного обладнання для добудови енергоблоків ХАЕС. «Зі свого боку Турбоатом готовий виступити комплектним постачальником турбінної установки, генераторів, систем контролю і регулювання турбіни та допоміжного обладнання машзалів для енергоблоків №3 та №4 ХАЕС», - уточнив Юрій Черепанов.

Під час наради також було обговорено питання локалізації виробництва обладнання для машзалів третього та четвертого блоків ХАЕС з урахуванням можливостей українських підприємств.

Представники Турбоатома поінформували фахівців АПІ про проведення перемовин із потенційним постачальникам генераторів для будівництва  блоків, серед яких українське ДП «Електроважмаш», а також провідні закордонні виробники відповідного обладнання. Зокрема, компанії General Electric Power, Mitsubishi, Toshiba, Siemens, Doosan та Dongfang Electric.

Юрій Черепанов підкреслив, що турбоустановки К-1100-5.9/25, які Турбоатом виготовить для третього та четвертого енергоблоків ХАЕС, у комплексі з використанням модернізованого тепломеханічного обладнання дозволять надалі підвищити потужність енергоблоків до 110% встановленої потужності.

Представник АПІ окремо наголосив, що усе обладнання для енергоблоків №3 та №4 ХАЕС виготовлятиметься з урахуванням найновіших національних і світових вимог до безпеки експлуатації атомних електростанцій. «На енергоблоках, ще на етапах проектування та будівництва будуть впроваджені усі ті заходи, які передбачені Комплексною (зведеною) програмою підвищення безпеки енергоблоків атомних електростанцій України (КЗПБ). Тобто, ті модернізації та оновлення обладнання, які виконувались на діючих енергоблоках українських АЕС з метою підвищення їхньої безпеки та ефективності протягом останніх 10 років окремими етапами, будуть від початку впроваджені на третьому та четвертому енергоблоках ХАЕС. Зокрема, буде значно покращено ефективність та надійність обладнання другого контуру енергоблоків, у тому числі і завдяки встановленню розроблених Турбоатомом конденсаторів «блочно-модульного» виконання типу К-38080 з трубними системами із корозійно-стійкого матеріалу», - уточнив Юрій Черепанов.

Він також зазначив, що третій та четвертий блоки ХАЕС також матимуть можливість працювати у режимі регулювання потужності, що вкрай важливо для добового регулювання потужності об'єднаної енергосистеми України.

Нагадаємо, що у серпні 2020 року т. в. о. президента НАЕК «Енергоатом» Петро Котін разом із прем’єр-міністром України Денисом Шмигалем відвідав АТ «Турбоатом», де ознайомився зі станом обладнання, яке виробляється для добудови енергоблоків №3 та №4 Хмельницької атомної станції.

Для довідки: 22 вересня 2020 року Президент України Володимир Зеленський підписав Указ «Про невідкладні заходи щодо стабілізації ситуації в енергетичній сфері та подальшого розвитку ядерної енергетики», яким зокрема передбачено добудову енергоблоків №3 та №4 ХАЕС.

Енергоблок №3 ХАЕС почали будувати у вересні 1985 року, №4 – у червні 1986-го. Обидва блоки запроєктовані на поточну потужність 1000 МВт, з реакторною установкою ВВЕР-1000/В-320. Попри будівельну готовність 3-го блока на 75% (змонтовано близько 85 одиниць устаткування) та 4-го – на 28%, у 1990 році через «постчорнобильський» мораторій на будівництво нових АЕС проєкт призупинили.

Для України питання добудови цих двох енергоблоків ХАЕС є стратегічно важливим, адже це сприятиме енергетичній безпеці нашої держави, доступності тарифу на електроенергію для споживачів, стійкості енергосистеми. Крім того, йдеться про створення тисяч нових робочих місць, що відчутно покращить соціально-економічний розвиток регіону розташування ХАЕС, а також регіонів України в яких розміщені заводи-виробники обладнання для енергоблоків АЕС, що будуються.


www.energoatom.com.ua