Новости Энергоатома

Половина енергоблоків українських АЕС будуть завантажені американським паливом до кінця року

2021-02-16

Більшість «тисячників» – атомних енергоблоків українських АЕС – працюватимуть на паливі американської компанії Westinghousе вже до кінця цього року. Про це під час панельної дискусії на Всеукраїнському форумі «Україна 30. Платіжка» повідомив т.в.о. президента НАЕК «Енергоатом» Петро Котін.

«Як ви знаєте, у нас налічується 15 енергоблоків, з них два – так звані малі на Рівненській АЕС. Наразі 7 енергоблоків завантажуються російським паливом, 6 – паливом виробництва компанії Westinghouse. Цього року у нас є план завантажити ще один енергоблок Рівненської АЕС американським паливом», - зазначив він.

За словами керівника Енергоатома, торік Компанія підписала договір з Westinghouse щодо завершення сертифікації й постачання Україні палива на один з малих реакторів ВВЕР-440. Таким чином Україна першою в Європі розпочне використання палива Westinghousе для ядерних енергоблоків типу ВВЕР-440 – це має відбутися до 2024 року. Це рішення спирається на Європейську стратегію енергетичної безпеки.

Петро Котін нагадав, що країна успішно здійснила програму диверсифікації постачань ядерного палива, виконавши рекомендації МАГАТЕ та зробивши це першою серед країн, на атомних станціях яких експлуатуються реактори ВВЕР-1000. «Відповідно до цієї програми частка палива від одного постачальника не може перевищувати 60-70%», – уточнив очільник Енергоатома.

Нагадаємо, 30 вересня 2020 року за участі Президента України Володимира Зеленського було підписано угоду між ДП «НАЕК «Енергоатом» та компанією Westinghousе про постачання палива для реакторів типу ВВЕР-440 Рівненської АЕС.

www.energoatom.com.ua

Енергоатом остаточно відмовився вивозити відпрацьоване ядерне паливо до РФ

2021-02-16

Енергоатом вирішив остаточно відмовитися від вивезення відпрацьованого ядерного палива (ВЯП) з українських АЕС на переробку та тимчасове зберігання до Російської Федерації. Про це керівник НАЕК «Енергоатом» Петро Котін повідомив під час Всеукраїнського форуму «Україна 30. Платіжка».

Відповідаючи на запитання журналістів, Петро Котін наголосив: починаючи з нинішнього року Енергоатом більше не користуватиметься послугами російських радіохімічних підприємств. «Ми вирішили остаточно відмовитися від вивезення відпрацьованого ядерного палива до Росії. Потреба України у цих послугах нарешті відпала. Це значно зміцнює енергетичну безпеку нашої держави», – зазначив очільник Компанії.

Він також повідомив, що вже у липні 2021 року Централізоване сховище відпрацьованого ядерного палива (ЦСВЯП) зможе прийняти першу партію ВЯП. Керівник Енергоатома нагадав, що спорудження всіх будівельних конструкцій та інфраструктури з приймання і зберігання відпрацьованого ядерного палива з українських АЕС на майданчику ЦСВЯП Енергоатом завершив у грудні 2020 року.

За його словами, наразі тривають пусконалагоджувальні роботи та випробування обладнання і устаткування, поставленого на ЦСВЯП американською компанією Holtec. Експлуатація першого пускового комплексу ЦСВЯП розпочнеться у ІІ кварталі 2021 року – після завершення будівництва 43-кілометрової залізничної колії до Сховища, яка з’єднає його із залізничною мережею України, уточнив Петро Котін.

Для довідки: Єдиним проблемним питанням для повноцінного запуску першого пускового комплексу в експлуатацію залишається реконструкція залізничної колії на ділянці Вільча – Янів. Протягом попередніх трьох років органи державної влади, які мали б забезпечити реконструкцію колії, цю роботу не виконали.

3 лютого 2021 року Кабінет Міністрів України передав залізничну колію від станції Вільча до станції Янів (зона відчуження, Іванківський район Київської області) на баланс НАЕК «Енергоатом». Ініціатором передачі виступила сама Компанія. Таким чином НАЕК зможе стати замовником зазначеного будівництва й завершити його у найстисліші терміни. У подальшому Енергоатом матиме право господарського відання під’їзної колії до ЦСВЯП.

www.energoatom.com.ua