Новости Энергоатома

Майбутні енергетики проходять виробничу практику на ЗАЕС

2021-02-26

Запорізька АЕС на постійній основі співпрацює з профільними для атомної енергетики закладами вищої та професійно-технічної освіти (ЗВО й ЗПТО) з питань підготовки кваліфікованих працівників і молодих фахівців. Невід’ємними складовими процесу такої підготовки є як виробнича, так і переддипломна практика. 

Упродовж 2021 року 79 студентів 3-го та 4-го курсів ЗВО й ЗПТО проходитимуть виробничу практику в підрозділах Запорізької АЕС. Так, у лютому її вже проходили у підрозділах  ЗАЕС кілька студентів Одеського національного політехнічного та Українського державного хіміко-технологічного університетів, яких «взяли» Служба головного фахівця з енергетичних реакторів та Енергоремонтний підрозділ. У березні навчально-тренувальний центр ВП ЗАЕС готується прийняти на практику 12 учнів Дніпрорудненського професійного ліцею, а у травні – ще 13 практикантів із цього ж закладу  на переддипломну практику.

Головна мета практики – придбання знань про майбутнє робоче місце та його роль у технологічному процесі виробництва електроенергії. Студенти ознайомлюватимуться з методами і способами організації праці, формуватимуть професійні вміння та навички для прийняття самостійних рішень під час роботи.

www.energoatom.com.ua

Керівник Енергоатома відкрив оновлений спорткомплекс РАЕС «Ізотоп»

2021-02-26

Т. в. о. президента НАЕК «Енергоатом» Петро Котін, генеральний директор Рівненської АЕС Павло Павлишин і голова первинної профспілкової організації Компанії Олексій Лич відкрили оновлений спорткомплекс «Ізотоп» у місті Вараш, яким по праву пишаються атомники РАЕС.

Саме тут зростають чемпіони з легкої та важкої атлетики, боксу й інших видів спорту. Протягом останніх місяців за сприяння Профспілки Енергоатома у спорткомплексі велися ремонтні роботи: оновили важкоатлетичний зал, збудували дві нові легкоатлетичні секції й нові бігові доріжки за технологією та якістю, що відповідають найкращим міжнародним стандартам.

Петро Котін запевнив містян: атомники й надалі докладатимуть зусиль, щоб спортивних об’єктів у місті дедалі більшало. Енергоатом готовий дбати про здоров’я всіх мешканців Вараша і максимально сприяти підготовці юних спортсменів. Олексій Лич своєю чергою нагадав: «Рух – це здоров’я. А здоров’я наших працівників – це ще й запорука безпечної експлуатації наших атомних енергоблоків».

Оновлений стадіон дарує можливість тренуватися не тільки спортсменам комплексної дитячо-юнацької спортивної школи РАЕС, а й усім охочим містянам і стане ареною для проведення спортивних змагань як обласного, так і всеукраїнського рівнів.

www.energoatom.com.ua

У легендарній нетішинській ДЮСШ виховують олімпійців

2021-02-26

Унікальній дитячо-юнацькій спортивній школі у Нетішині, місті-супутнику Хмельницької АЕС, виповнюється 35 років. Нині ця ДЮСШ – одна з найуспішніших у вихованні майбутніх олімпійців. 

Далекого 1986 року головним завданням тільки-но збудованої спортшколи був гармонійний фізичний розвиток дітей, чиї батьки саме будували Хмельницьку АЕС та місто-супутник. Тоді ніхто й уявити й не міг, що нетішинська ДЮСШ виховає плеяду спортсменів, які прославлять Україну на світових змаганнях. 

Не пройшло й десяти років, як молоді спортсмени почали привозити до Нетішина кубки та медалі: спочатку з європейських чемпіонатів, потім – з Олімпіад. Першими «ластівками» 1994-го та 1996 року стали вихованці тренера Геннадія Горохова – самбісти Руслан Задворний і Сергій Онищук. Перші поїздки за кордон були нелегкими: найдешевші квитки на потяги з пересадками, найскромніші номери в маленьких готелях. Та юнаки вірили у себе та свого тренера, бо Горохов усі труднощі ділив зі своїми вихованцями.

2003 року нетішинська ДЮСШ стала комплексною, об’єднавши кілька потужних секцій: бокс, самбо, дзюдо, волейбол, кікбоксинг, легка атлетика, плавання, фехтування та футбол. 19 кваліфікованих тренерів-викладачів щодня працюють із майже тисячею юних спортсменів. Серед них – 12 заслужених майстрів спорту, 21 майстер спорту міжнародного класу, 70 майстрів спорту України. 150 медалей на європейських і світових аренах – такий результат роботи тренерів уже легендарної спортивної школи.

Особлива гордість нетішинської ДЮСШ, Хмельниччини й усієї України – фехтувальники-шаблісти. 1990 року до Нетішина приїхав майстер спорту з фехтування Валерій Штурбабін. Тоді в ДЮСШ ще не було фехтувальної секції, і син Штурбабіна Олег, тепер видатний фехтувальник, відвідував секцію з плавання. Та менше ніж за рік Валерій Вікторович набрав першу групу учнів і відтоді виховав у Нетішині цілу плеяду чемпіонів: 11 майстрів спорту, 3 майстри спорту України міжнародного класу, 4 заслужених майстри спорту України з фехтування, і всі вони – багаторазові призери чемпіонатів України, Європи та світу.

У 2004-му на Олімпіаді в Афінах нашу країну гідно представляли вихованці нетішинської КДЮСШ шаблісти Дарія Недашковська й Олег Штурбабін. 2008 року на Олімпіаді в Пекіні дві нетішинки в парі з Ольгою Харлан та Оленою Хомровою вибороли перше золото для української збірної. Їхнім блискучим виступом можна насолодитися, переглянувши на Youtube відеоролик «Танець із шаблями».

2012 року в Лондоні за національну збірну виступав нетішинець Дмитро Бойко. У 2016-му шаблістка Аліна Комащук, вихованка Нетішинської КДЮСШ та чемпіонка світу серед юніорів, отримала срібну медаль в командному заліку на літніх Олімпійських іграх у Ріо-де-Жанейро.

Юні спортсмени нетішинської спортшколи невтомно працюють навіть в умовах пандемії, і минулого року 240 її  вихованців КДЮСШ стали призерами спортивних змагань.

Вітаючи спортсменів, тренерів і всіх причетних з 35-річчям спортшколи, голова первинної профспілкової організації ДП «НАЕК «Енергоатом» Олексій Лич зазначив: «Важко переоцінити внесок нетішинської КДЮСШ у здобутки, які має Україна на сьогоднішній день в різних видах спорту. Високо підіймаючи прапор держави та Енергоатома, спортсмени міста атомників прославляють Компанію на змаганнях найвищого рівня».

А голова профкому ХАЕС, яка опікується спортивною школою, Михайло Гук підкреслив: «Саме завдяки професіоналізму тренерів, наполегливості юних спортсменів наша КДЮСШ змогла довести, що зовсім не обов’язково бути мегаполісом, аби мати змогу гідно представляти свою країну на чотирьох поспіль олімпійських іграх».

 

www.energoatom.com.ua

Керівник Енергоатома вручив нагороди працівникам ХАЕС

2021-02-26

25 лютого т. в. о. президента ДП «НАЕК «Енергоатом» Петро Котін з робочим візитом відвідав Хмельницьку АЕС. Він подякував колективу станції за дострокове підключення до енергосистеми України 2-го енергоблока ХАЕС після проведення планово-попереджувального ремонту (ППР).

За активну участь у ремонтних і пускових роботах під час ППР та достроковий пуск блока №2 очільник Компанії вручив відзнаки НАЕК «За вагомий внесок у розвиток атомної енергетики України» старшим майстрам Андрію Слєпухіну (ЕРП), Юрію Тарасову (ЕЦ) та майстру ЦТАВ Олександру Хоружому. Почесні грамоти і листи подяки отримали також представники ремонтного, експлуатаційного, інженерно-технічного персоналу ХАЕС.

«Другий енергоблок Хмельницької АЕС підключили до енергосистеми України саме тоді, коли він був найбільш потрібний. Завдяки зусиллям персоналу станції це зробили майже на місяць раніше запланованого терміну», – підкреслив Петро Котін.

Своєю чергою генеральний директор ВП ХАЕС Андрій Козюра, дякуючи колективу, зазначив: «Ми вчергове показали, що ми єдине ціле, і дострокове завершення планово-попереджувального ремонту на другому енергоблоці – це наша перемога. Ми змогли активізувати проведення модернізаційних і ремонтних робіт та виконали їх якісно й у повному обсязі».

www.energoatom.com.ua

25 лютого атомні станції України виробили 249,97 млн кВт·г електроенергії

2021-02-26

26 лютого на атомних станціях України в роботі 11 з 15 енергоблоків:

Енергоблоки №1 ЗАЕС, №1,3 РАЕС та №3 ЮУАЕС – перебувають у ремонті.

ЗАЕС-1 – 35 доба середнього планового ремонту.

ЗАЕС-2 – поточна потужність 1025 МВт.

ЗАЕС-3 – поточна потужність 965 МВт.

ЗАЕС-4 – поточна потужність 1010 МВт.

ЗАЕС-5 – поточна потужність 1005 МВт.

ЗАЕС-6 – поточна потужність 1020 МВт.

РАЕС-1 – 36 доба середнього планового ремонту.

РАЕС-2 – поточна потужність 280 МВт.

РАЕС-3 – 105 доба капітального планового ремонту.

РАЕС-4 – поточна потужність 1010 МВт.

ЮУАЕС-1 – поточна потужність 1020 МВт.

ЮУАЕС-2 – поточна потужність 1025 МВт.

ЮУАЕС-3 – 55 доба середнього планового ремонту.

ХАЕС-1 – поточна потужність 1010 МВт.

ХАЕС-2 – поточна потужність 1010 МВт

Диспетчерські графіки генерації становлять: для ЗАЕС – 5 030 МВт, РАЕС – 1 290 МВт, ЮУАЕС – 2 045 МВт, ХАЕС – 2 020 МВт.

Станом на 26 лютого 2021 року наявна потужність НАЕК «Енергоатом» - 10 385 МВт, поточна потужність становить 10 385 МВт.

Минулої доби, 25 лютого, станціями вироблено 249,97 млн кВт·г електроенергії.

З початку лютого виробництво становить 6 226,42 млн кВт·г. 

З початку 2021 року - 13 377,28 млн кВт·г. 

Радіаційний, протипожежний та екологічний стан на промислових майданчиках АЕС у межах норми.

www.energoatom.com.ua

Енергоатом повністю забезпечив потреби українців в електроенергії на березень

2021-02-26

Енергоатом продав ДП «Гарантований покупець» на березень цього року 3,56 млн МВт·год електроенергії – обсяг, необхідний для повного покриття потреб населення України.

За спецзобов’язаннями, покладеними на Компанію, ціна продажу склала 150 грн/МВт·год (без ПДВ). Як повідомляє «Енергоатом-трейдинг», з початку роботи нового ринку електроенергії з 1 липня 2019 року, Енергоатом продав «ГарПоку» 87,7 млрд кВт·год електроенергії. З цього об’єму 10,5 млрд кВт·год було реалізовано вже поточного року. Тож переживати за світло у домівках не варто – українські атомні електростанції здатні виробити його у більш ніж достатніх для громадян об’ємах.

Відзначимо, що 25 лютого "Укрзалізниця" вперше закупила електроенергію напряму у виробника – ДП «НАЕК «Енергоатом». Про подію написав голова правління залізничної компанії Володимир Жмак у своєму Telegram-каналі.

«Так, з виставлених на аукціоні 389 675 МВт·год УЗ купила 25%», - повідомив Жмак.

За його словами, повністю оцінити економію від закупки в «Укрзалізниці зможуть» за тиждень, але «цифри вже вражають».

 
www.energoatom.com.ua

Підготовка кваліфікованих фахівців для ядерної галузі – спільна справа АЕС і закладів освіти

2021-02-25

24 лютого на базі Рівненського Національного університету водного господарства та природокористування (НУВГП) була організована дискусійна платформа з питань підготовки кадрів для РАЕС і ХАЕС.

Відкритий діалог проходив за участі генеральних директорів ХАЕС – Андрія Козюри, РАЕС – Павла Павлишина, ректора НУВГП Віктора Мошинського та представників університету Віталія Прокопця і Андрія Сафоника, а також народного депутата Олександра Ковальчука.

Під час зустрічі керівники атомних електростанцій презентували роботу своїх підприємств та вкотре підкреслили важливість підготовки кваліфікованих спеціалістів, розповіли про соціальні програми підтримки й збереження кадрового потенціалу галузі, а також обговорили питання подальшого партнерства з НУВГП і перспективи співпраці. Своєю чергою ректор НУВГП Віктор Мошинський позитивно відзначив залучення до цієї зустрічі керівників атомних станцій, а також озвучив готовність вишу до змін: «Як університет, який системно працює над якістю освіти, ми готові змінити не лише навчальні плани, а й підходи до підготовки висококваліфікованих фахівців для ядерної галузі».

Керівник проєкту Андрій Сафоник нагадав, що договір про співпрацю НУВГП з ДП «НАЕК «Енергоатом» підписали ще 2018 року і саме ним передбачені конференції, семінари, практикуми, переддипломні практики, лекції фахівців АЕС для студентів вишу тощо. Приємно, зазначив він, що зараз все це активізується і вже на часі реалізація дуальної освіти, завдяки чому теоретичні знання будуть відразу «прив’язуватися» до їх практичного застосування на виробництві.

«Хмельницька АЕС зацікавлена в підготовці кадрів у НУВГП. Ми налаштовані на тісну співпрацю, вже провели низку зустрічей з викладачами вишу. Нещодавно на ХАЕС приймали делегацію НУВГП, презентували матеріально-технічну базу навчально-тренувального центру станції, – зазначив генеральний директор ВП ХАЕС Андрій Козюра. – Ми зможемо знайомити студентів з обладнанням, технологічними процесами, щоб майбутні енергетики мали чітке розуміння професії, яку вони здобувають у виші. Тільки така співпраця приноситиме результат».

www.energoatom.com.ua

24 лютого атомні станції України виробили 250,27 млн кВт·г електроенергії

2021-02-25

25 лютого на атомних станціях України в роботі 11 з 15 енергоблоків:

Енергоблоки №1 ЗАЕС, №1,3 РАЕС та №3 ЮУАЕС  – перебувають у ремонті.

ЗАЕС-1 – 34 доба середнього планового ремонту.

ЗАЕС-2 – поточна потужність 1025 МВт.

ЗАЕС-3 – поточна потужність 965 МВт.

ЗАЕС-4 – поточна потужність 1010 МВт.

ЗАЕС-5 – поточна потужність 1005 МВт.

ЗАЕС-6 – поточна потужність 1020 МВт.

РАЕС-1 – 35 доба середнього планового ремонту.

РАЕС-2 – поточна потужність 290 МВт.

РАЕС-3 – 104 доба капітального планового ремонту.

РАЕС-4 – поточна потужність 1010 МВт.

ЮУАЕС-1 – поточна потужність 1020 МВт.

ЮУАЕС-2 – поточна потужність 1025 МВт.

ЮУАЕС-3 – 54 доба середнього планового ремонту.

ХАЕС-1 – поточна потужність 1010 МВт.

ХАЕС-2 – поточна потужність 1010 МВт

Диспетчерські графіки генерації становлять: для ЗАЕС – 5 025 МВт, РАЕС – 1 300 МВт, ЮУАЕС – 2 045 МВт, ХАЕС – 2 020 МВт.

Станом на 25 лютого 2021 року наявна потужність НАЕК «Енергоатом» - 10 390 МВт, поточна потужність становить 10 390 МВт.

Минулої доби, 24 лютого, станціями вироблено 250,27 млн кВт·г електроенергії.

З початку лютого виробництво становить 5 976,45 млн кВт·г. 

З початку 2021 року - 13 127,31 млн кВт·г. 

Радіаційний, протипожежний та екологічний стан на промислових майданчиках АЕС у межах норми.

www.energoatom.com.ua

23 лютого атомні станції України виробили 251,47 млн кВт·г електроенергії

2021-02-24

24 лютого на атомних станціях України в роботі 11 з 15 енергоблоків:

Енергоблоки №1 ЗАЕС, №1,3 РАЕС та №3 ЮУАЕС  – перебувають у ремонті.

ЗАЕС-1 – 33 доба середнього планового ремонту.

ЗАЕС-2 – поточна потужність 1030 МВт.

ЗАЕС-3 – поточна потужність 965 МВт.

ЗАЕС-4 – поточна потужність 1010 МВт.

ЗАЕС-5 – поточна потужність 1010 МВт.

ЗАЕС-6 – поточна потужність 1025 МВт.

РАЕС-1 – 34 доба середнього планового ремонту.

РАЕС-2 – поточна потужність 310 МВт.

РАЕС-3 – 103 доба капітального планового ремонту.

РАЕС-4 – поточна потужність 1015 МВт.

ЮУАЕС-1 – поточна потужність 1020 МВт.

ЮУАЕС-2 – поточна потужність 1025 МВт.

ЮУАЕС-3 – 53 доба середнього планового ремонту.

ХАЕС-1 – поточна потужність 1010 МВт.

ХАЕС-2 – поточна потужність 1010 МВт

Диспетчерські графіки генерації становлять: для ЗАЕС – 5 040 МВт, РАЕС – 1 325 МВт, ЮУАЕС – 2 045 МВт, ХАЕС – 2 020 МВт.

Станом на 24 лютого 2021 року наявна потужність НАЕК «Енергоатом» - 10 430 МВт, поточна потужність становить 10 430 МВт.

Минулої доби, 23 лютого, станціями вироблено 251,47 млн кВт·г електроенергії.

З початку лютого виробництво становить 5 726,18 млн кВт·г. 

З початку 2021 року - 12 877,04 млн кВт·г. 

Радіаційний, протипожежний та екологічний стан на промислових майданчиках АЕС у межах норми.

www.energoatom.com.ua

На ЗАЕС оновили центральний щит радіаційного контролю

2021-02-23

На першому спецкорпусі Запорізької АЕС оновили ЦЩРК – центральний щит радіаційного контролю. Тепер він не просто інноваційний, а й унікальний за своїми можливостями. Аналогів на інших АЕС України поки немає.

Як розповів начальник цеху радіаційної безпеки ВП ЗАЕС Сергій Новоскольцев,  центральний щит – це те місце, де цілодобово відстежуються всі радіаційні й технологічні параметри. Оператор щита має інформацію про:

- стан обладнання всіх шести енергоблоків – це автоматична система радіаційного контролю енергоблоку;

- радіаційний стан майданчика сухого сховища відпрацьованого ядерного палива;

- стан нового приміщення комплексу з переробки радіоактивних відходів;

- стан території навколо станції та за її межами –  вимірювально-інформаційна система «Кільце». 

Над оновленням ЦЩРК майже два з половиною роки працювали фахівці багатьох підрозділів ЗАЕС, зокрема конструктори, будівельники, фахівці управління виробничо-технологічної комплектації. Значний обсяг робіт виконав цех теплової автоматики та вимірювань. Повністю реконструйовано приміщення й оновлено техніку. Згодом так само планують оновити і щит радіаційного контролю на другому спецкорпусі.

www.energoatom.com.ua

21 лютого атомні станції України виробили 252,55 млн кВт·г електроенергії

2021-02-22

22 лютого на атомних станціях України в роботі 11 з 15 енергоблоків:

Енергоблоки №1 ЗАЕС, №1,3 РАЕС та №3 ЮУАЕС  – перебувають у ремонті.

ЗАЕС-1 – 31 доба середнього планового ремонту.

ЗАЕС-2 – поточна потужність 1030 МВт.

ЗАЕС-3 – поточна потужність 1000 МВт.

ЗАЕС-4 – поточна потужність 1010 МВт.

ЗАЕС-5 – поточна потужність 1005 МВт.

ЗАЕС-6 – поточна потужність 1020 МВт.

РАЕС-1 – 32 доба середнього планового ремонту.

РАЕС-2 – поточна потужність 360 МВт.

РАЕС-3 – 101 доба капітального планового ремонту.

РАЕС-4 – поточна потужність 1010 МВт.

ЮУАЕС-1 – поточна потужність 1020 МВт.

ЮУАЕС-2 – поточна потужність 1025 МВт.

ЮУАЕС-3 – 51 доба середнього планового ремонту.

ХАЕС-1 – поточна потужність 1010 МВт.

ХАЕС-2 – поточна потужність 1010 МВт

Диспетчерські графіки генерації становлять: для ЗАЕС – 5 065 МВт, РАЕС – 1 370 МВт, ЮУАЕС – 2 045 МВт, ХАЕС – 2 020 МВт.

Станом на 22 лютого 2021 року наявна потужність НАЕК «Енергоатом» - 10 500 МВт, поточна потужність становить 10 500 МВт.

Минулої доби, 21 лютого, станціями вироблено 252,55 млн кВт·г електроенергії.

З початку лютого виробництво становить 5 222,54 млн кВт·г. 

З початку 2021 року - 12 373,4 млн кВт·г. 

Радіаційний, протипожежний та екологічний стан на промислових майданчиках АЕС у межах норми.

www.energoatom.com.ua

Соціальний розвиток є одним з головних пріоритетів Енергоатома у 2021 році – Петро Котін

2021-02-19

Виконавши у 2020 році соціальні зобов’язання перед трудовим колективом, Енергоатом залишає напрям соціального розвитку та підвищення добробуту працівників Компанії одним зі своїх головних пріоритетів у поточному році. На цьому наголосив керівник Енергоатома Петро Котін, відкриваючи конференцію трудового колективу ДП «НАЕК «Енергоатом» з виконання Колективного договору Компанії за 2020 рік, яка відбулася 19 лютого у Дирекції підприємства.

Під час свого виступу Петро Котін подякував колективам відокремлених підрозділів за сумлінну та наполегливу працю, завдяки якій Енергоатому вдалося у минулому році завершити виконання низки стратегічно важливих для держави проєктів.

Кажучи про соціальні статі витрат Енергоатома, Петро Котін зазначив, що у 2020 році середньомісячна заробітна платня персоналу Компанії зросла на 24%, і це допомогло уникнути відтоку висококваліфікованих кадрів з атомних електростанцій.

Керівник НАЕК також повідомив, що протягом минулого року на утримання й експлуатацію об’єктів ЖКГ і соціально-культурного призначення у містах-супутниках АЕС та містах розташування відокремлених підрозділів Енергоатома було витрачено 350,7 млн грн.

«Витрати на санаторно-курортне лікування працівників Енергоатома, яким скористалися 11,5 тисяч людей, у 2020 році становили 185 млн грн. Мінімальна тарифна ставка протягом року зростала чотири рази: на 3,4% з 1 січня, на 4,5% з 1 липня, на 1,3% з 1 вересня і на 3,3% з 1 грудня 2020-го. З 1 січня 2021 року тарифну ставку підвищено на 16,1%. За спільним рішенням адміністрації та профспілкового комітету Компанії про призначення одноразового заохочення працівникам пенсійного віку, які виявили бажання звільнитися з роботи у зв’язку з виходом на пенсію, всім їм було сплачено одноразову грошову допомогу. У підсумку 1395 працівників сумарно отримали 263,5 млн грн», – додав Петро Котін.  

Він окремо подякував колективу Хмельницької АЕС за дострокове завершення ремонту на другому енергоблоці станції, що на місяць раніше запланованих термінів додало в Об’єднану енергосистему України 1000 МВт потужності та вирішило проблему дефіциту електроенергії на піку споживання.

Водночас очільник Енергоатома зазначив, що головним викликом для Компанії залишається врегулювання ситуації на вітчизняному енергоринку, через розбалансування якого борг перед Енергоатомом за вже поставлену електроенергію становить близько 22 млрд грн.

«Наразі ми наполегливо працюємо над погашенням заборгованості перед НАЕК та забезпеченням своєчасних і повних поточних розрахунків за електроенергію, яку виробляють АЕС. Впевнений, що нам вдасться вирішити ці проблеми та забезпечити у 2021 році надійне і безпечне виробництво електроенергії», – підкреслив пан Котін.    

Голова первинної профспілкової організації (ППО) Енергоатома Олексій Лич, даючи оцінку виконанню Колективного договору за 2020 рік, наголосив, що в минулому році адміністрація Компанії досягла неможливого: «Фінансова ситуація, в якій Енергоатом опинився через незалежні від нього зовнішні чинники, не залишала нам надії на стовідсоткове виконання Колдоговору. Але незважаючи на всі негативні фактори, завдяки спільній роботі адміністрації та профспілок, а головне – єдності багатотисячного колективу, ми досягли фантастичного результату: соціальні статті Колдоговору виконані більш ніж на 100%».

Голова профкому також зазначив: усі звинувачення, які наразі лунають на адресу керівництва Енергоатома, ґрунтуються не на бажанні допомогти, а виключно на задоволенні приватних інтересів тих зовнішніх сил, які намагаються отримувати надприбутки за рахунок державної компанії.

Виконавчий директор з персоналу ДП «НАЕК «Енергоатом» Олег Бояринцев повідомив, що за результатами конференцій трудових колективів відокремлених підрозділів Компанії Колективний договір на 2020 рік визнаний загалом виконаним. Він уточнив, що частково невиконаними залишилися лише кілька пунктів Колдоговору в окремих підрозділах Компанії, але запевнив, що їх обов’язково виконають у 2021-му.

Конференцією трудового колективу Енергоатома Звіт із виконання Колдоговору у 2020 році був одностайно затверджений. Постановили: на 2021–2022 роки продовжити дію Колективного договору ДП «НАЕК «Енергоатом», укладеного на 2019–2020 роки.

Робочій комісії з підготовки проєкту Колдоговору Енергоатома на 2021–2022 роки доручено до 6 травня 2021 року опрацювати всі пропозиції змін і доповнень, запропоновані під час проведення звітних конференцій у відокремлених підрозділах Компанії.

Під час конференції присутні дотримувалися всіх протиепідемічних заходів: до центрального офісу Компанії прибули лише представники розташованих у Києві ВП Енергоатома, представники ж інших відокремлених підрозділів участь у заході брали дистанційно – в режимі відеоконференції.

www.energoatom.com.ua

«Нам вдалося відстояти Енергоатом» – народний депутат Нагорняк

2021-02-18

НАЕК «Енергоатом» останнім часом перебував під тиском з боку олігархічних груп, що призвело до обмеження роботи атомних електростанцій і розбалансування Об’єднаної енергосистеми України.

Про це під час Всеукраїнського форуму «Україна-30: Платіжка» заявив народний депутат України, член Комітету ВР з питань енергетики та ЖКП Сергій Нагорняк.

«На мою думку, торік на НАЕК здійснювалися великі атаки олігархічних груп. Ми це бачили навесні минулого року під час затвердження енергобалансу, яким обмежили роботу атомних електростанцій. Як наслідок, ми бачимо, зсунулися терміни ремонтних робіт, і взимку замість 15 енергоблоків працюють 11. Але, Богу дякувати, вдалося запустити і другий енергоблок ХАЕС, тож сьогодні ми проходимо зимовий період без віялових відключень», – зазначив нардеп.

Також він додав, що не функціонують належним чином ТЕС, які мали б взимку працювати на повну потужність.

«Але нам вдалося відстояти Енергоатом. Як народний депутат я постійно беру слово і на засіданнях уряду піднімаю відповідне питання», – запевнив Нагорняк. Нагадаємо, що 15 лютого енергоблок №2 Хмельницької атомної електростанції після завершення ремонтної кампанії достроково підключили до Об’єднаної енергосистеми України. Завдяки оптимізації виробничих процесів і самовідданій праці хмельницьких атомників це відбулося на місяць раніше запланованого терміну.

Керівник НАЕК «Енергоатом» Петро Котін висловив сподівання, що відтак вирішаться усі питання забезпечення потреб України в електроенергії під час зимового періоду.

www.energoatom.com.ua

Половина енергоблоків українських АЕС будуть завантажені американським паливом до кінця року

2021-02-16

Більшість «тисячників» – атомних енергоблоків українських АЕС – працюватимуть на паливі американської компанії Westinghousе вже до кінця цього року. Про це під час панельної дискусії на Всеукраїнському форумі «Україна 30. Платіжка» повідомив т.в.о. президента НАЕК «Енергоатом» Петро Котін.

«Як ви знаєте, у нас налічується 15 енергоблоків, з них два – так звані малі на Рівненській АЕС. Наразі 7 енергоблоків завантажуються російським паливом, 6 – паливом виробництва компанії Westinghouse. Цього року у нас є план завантажити ще один енергоблок Рівненської АЕС американським паливом», - зазначив він.

За словами керівника Енергоатома, торік Компанія підписала договір з Westinghouse щодо завершення сертифікації й постачання Україні палива на один з малих реакторів ВВЕР-440. Таким чином Україна першою в Європі розпочне використання палива Westinghousе для ядерних енергоблоків типу ВВЕР-440 – це має відбутися до 2024 року. Це рішення спирається на Європейську стратегію енергетичної безпеки.

Петро Котін нагадав, що країна успішно здійснила програму диверсифікації постачань ядерного палива, виконавши рекомендації МАГАТЕ та зробивши це першою серед країн, на атомних станціях яких експлуатуються реактори ВВЕР-1000. «Відповідно до цієї програми частка палива від одного постачальника не може перевищувати 60-70%», – уточнив очільник Енергоатома.

Нагадаємо, 30 вересня 2020 року за участі Президента України Володимира Зеленського було підписано угоду між ДП «НАЕК «Енергоатом» та компанією Westinghousе про постачання палива для реакторів типу ВВЕР-440 Рівненської АЕС.

www.energoatom.com.ua

Україна має відмовитись від перехресного субсидіювання в енергетиці та виключити компенсацію ВДЕ з тарифу Укренерго – голова Секретаріату Енергетичного Співтовариства

2021-02-17

Верховна Рада має розглянути й ухвалити зміни до Закону «Про ринок електричної енергії», щоб український енергоринок запрацював належним чином, і держава мала змогу продовжити синхронізацію своєї Об’єднаної енергосистеми з європейською енергетичною мережею ENTSO-E. Про це під час панельної дискусії на Всеукраїнському форумі «Україна 30. Платіжка» заявив директор Секретаріату європейського Енергетичного Співтовариства Янес Копач.

«Один із важливих факторів повноцінного функціонування ринку – фінансова сталість тарифу на передачу електроенергії, – підкреслив пан Копач. – Є тариф на транспортування електроенергії, тобто безпосередньо на послуги НЕК «Укренерго». Але нині компанія формує додаткову націнку для компенсації виробникам електроенергії з ВДЕ. Та така націнка не може бути частиною відповідного тарифу з транспортування електроенергії. Більше того, це не відповідає законодавству країн-членів Енергетичного Співтовариства».

В Секретаріаті ЕС знову нагадують про стурбованість фахівців перехресним субсидіюванням в енергетиці, основний тягар якого покладено на НАЕК «Енергоатом». Експерти Співтовариства переконані, що діючий механізм ПСО несе значні ризики для належного фінансування безпечної роботи українських АЕС. Вони наголошують на необхідності переходу на фінансову модель ПСО для усунення перехресного субсидіювання.

www.energoatom.com.ua

Енергоатом остаточно відмовився вивозити відпрацьоване ядерне паливо до РФ

2021-02-16

Енергоатом вирішив остаточно відмовитися від вивезення відпрацьованого ядерного палива (ВЯП) з українських АЕС на переробку та тимчасове зберігання до Російської Федерації. Про це керівник НАЕК «Енергоатом» Петро Котін повідомив під час Всеукраїнського форуму «Україна 30. Платіжка».

Відповідаючи на запитання журналістів, Петро Котін наголосив: починаючи з нинішнього року Енергоатом більше не користуватиметься послугами російських радіохімічних підприємств. «Ми вирішили остаточно відмовитися від вивезення відпрацьованого ядерного палива до Росії. Потреба України у цих послугах нарешті відпала. Це значно зміцнює енергетичну безпеку нашої держави», – зазначив очільник Компанії.

Він також повідомив, що вже у липні 2021 року Централізоване сховище відпрацьованого ядерного палива (ЦСВЯП) зможе прийняти першу партію ВЯП. Керівник Енергоатома нагадав, що спорудження всіх будівельних конструкцій та інфраструктури з приймання і зберігання відпрацьованого ядерного палива з українських АЕС на майданчику ЦСВЯП Енергоатом завершив у грудні 2020 року.

За його словами, наразі тривають пусконалагоджувальні роботи та випробування обладнання і устаткування, поставленого на ЦСВЯП американською компанією Holtec. Експлуатація першого пускового комплексу ЦСВЯП розпочнеться у ІІ кварталі 2021 року – після завершення будівництва 43-кілометрової залізничної колії до Сховища, яка з’єднає його із залізничною мережею України, уточнив Петро Котін.

Для довідки: Єдиним проблемним питанням для повноцінного запуску першого пускового комплексу в експлуатацію залишається реконструкція залізничної колії на ділянці Вільча – Янів. Протягом попередніх трьох років органи державної влади, які мали б забезпечити реконструкцію колії, цю роботу не виконали.

3 лютого 2021 року Кабінет Міністрів України передав залізничну колію від станції Вільча до станції Янів (зона відчуження, Іванківський район Київської області) на баланс НАЕК «Енергоатом». Ініціатором передачі виступила сама Компанія. Таким чином НАЕК зможе стати замовником зазначеного будівництва й завершити його у найстисліші терміни. У подальшому Енергоатом матиме право господарського відання під’їзної колії до ЦСВЯП.

www.energoatom.com.ua

Перевірка «Енергоатом-Трейдинг»: керівництво підприємства сприяє детективам

2021-02-11

Ми розуміємо бурхливу радість інформаційних кілерів і проплачених провокаторів з приводу інформації про те, що в ДП «НАЕК «Енергоатом» проходять обшуки. Нас не дивують чергові спроби навісити негативні ярлики на керівників Компанії. Офіційно повідомляємо: поширювана провокаторами інформація не відповідає дійсності та є маніпулятивною.

Найближчим часом ці відверто брехливі повідомлення стануть предметом позовів до судових інстанцій про захист честі, гідності та ділової репутації.

3 лютого 2021 року Енергоатом офіційно звернувся до НАБУ з пропозицією про цілковиту взаємодію, зокрема через надання всієї необхідної інформації та документації для сприяння всебічному та об‘єктивному розслідуванню відкритих кримінальних справ.

Сьогодні, 10 лютого, з метою перевірки інформації про ймовірні порушення під час проведення аукціонів з продажу електроенергії до ВП «Енергоатом-Трейдинг» прибули детективи Національного антикорупційного бюро України для проведення слідчих дій. НАЕК «Енергоатом» усіляко сприятиме детективам, оскільки зацікавлена у максимально прозорому й об’єктивному розслідуванні кримінальних справ.  
www.energoatom.com.ua

Енергоатом своєчасно розрахувався з Westinghouse за ядерне паливо

2021-02-11

Незважаючи на  постійний дефіцит обігових коштів через існуючу заборгованість за відпущену електроенергію, ДП «НАЕК «Енергоатом», в рамках існуючих фінансових зобов’язань, здійснив оплату на адресу компанії Westinghouse Electric Sweden AB в загальному обсязі 12,5 млн. євро.

Westinghouse Electric Sweden AB є стратегічним партнером ДП «НАЕК «Енергоатом». Співробітництво між компаніями дозволило диверсифікувати джерела постачання ядерного палива для українських АЕС та зміцнити енергетичну безпеку України.

Виконання фінансових зобов’язань за постачання ядерного палива виробництва Westinghouse підтверджує прихильність Енергоатома довгостроковому плідному співробітництву між компаніями.
www.energoatom.com.ua

Енергоатом скорочує тривалість ремонтних кампаній

2021-02-10

Задля якомога швидшого розв'язання проблем у вітчизняній енергетиці та компенсації непрацюючих потужностей теплової генерації Енергоатом у період суттєвого похолодання скоротив тривалість ремонту енергоблока №2 Хмельницької АЕС більш ніж на місяць та завершує його підготовку до запуску.

У січні для проходження холодів довелося продовжити дію енергоблока №1 Запорізької АЕС перед його виведенням в ремонт. І протягом двох тижнів ЗАЕС – найбільша в Європі атомна станція – працювала на історичному максимумі потужності, забезпечуючи Об’єднану енергосистему 5750 МВт електроенергії на добу. Про це в ефірі 5-го каналу сказав керівник ДП «НАЕК «Енергоатом» Петро Котін.

«В ці холодні дні працювали 12 з 15 енергоблоків наших атомних станцій, передаючи до енергосистеми 10 тисяч 650 МВт цілодобово», – зазначив він.

Розуміючи виклики сьогодення, задля підтримки теплової генерації, яка опинилася у кризі, та щоб не допустити колапсу Об’єднаної енергосистеми України, Енергоатом оптимізує власну ремонтну програму. Саме цієї миті тривають пускові роботи на 2-му енергоблоці Хмельницької атомної станції, який до кінця поточного тижня буде підключено до ОЕС України, повідомив очільник Компанії.

«Ремонтні роботи на цьому енергоблоці ми скоротили майже на місяць. Це додасть ще 1000 МВт до енергосистеми, – запевнив пан Котін. – Сподіваємося, що це вирішить всі питання, що виникли з нестачею електроенергії в країні».
www.energoatom.com.ua

Заслужений енергетик України Володимир Бронніков: минулий рік довів ефективність Енергоатома

2021-02-10

Про виклики, які постали перед НАЕК «Енергоатом» у минулому році, а також про здобутки атомної генерації як стратегічно важливої для держави галузі йде мова в авторській статті почесного президента Українського ядерного товариства Володимира Броннікова «Атомний криголам» для вітчизняного енергоринку: результати роботи Енергоатома за 2020 рік», розміщеній на сайті УкрЯТ. Публікуємо повний текст матеріалу:
«Атомний криголам» для вітчизняного енергоринку: результати роботи Енергоатома за 2020 рік

Аналізуючи фінансові та нефінансові результати діяльності НАЕК «Енергоатом» за минулий рік, з’ясовуємо, чому сталий розвиток оператора чотирьох діючих АЕС має стратегічне значення для держави

Незалежно від пори року, погоди та цінових коливань на світовому ринку вуглеводнів понад 50% потреби України в електроенергії закривають вітчизняні АЕС. Для атомної генерації не потрібні ані вітер із сонцем, ані спеціальні формули на кшталт «Роттердам+». А помірна ціна атомної кіловат-години давно лишається тим запобіжником, що утримує тариф на електроенергію для населення на прийнятному рівні.

Але попри це протягом минулого року ми спостерігали за тим, як НАЕК «Енергоатом» потерпала від тиску «рідного» Міністерства енергетики, що з квітня почало штучно обмежувати виробництво атомної електроенергії – на користь зростання часток теплової та «зеленої» генерацій. До того ж минулого року загальна сума заборгованості енергоринку перед Енергоатомом сягнула «рекордної» позначки. Та, як не дивно, водночас 2020-й рік став знаковим для майбутнього ядерно-енергетичної галузі: було завершено кілька стратегічних для держави проєктів та відновлено роботу з будівництва 3-го і 4-го енергоблоків Хмельницької АЕС.

Однак тільки-но температура повітря впала до мінус 10, а на складах теплових електростанцій раптово виник дефіцит вугілля, як про атомну енергетику знову згадали. Тож саме зараз маємо нагоду розібратися, чим є для України Енергоатом – сезонним «обігрівачем» або ж стратегічно важливим для держави підприємством. І допоможуть нам у цьому результати вкрай непростого минулого року. Цифри, як відомо, річ уперта.

Гра без правил

Ключовою проблемою для роботи Енергоатома, що стабільно забезпечує від 50 до 55% загального обсягу усієї електроенергії, яку споживає наша країна, у 2020 році стало навмисне розбалансування ринку. Раніше тариф на відпуск виробленої атомними станціями електроенергії встановлювала виключно Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП). Зазвичай він на лічені копійки перевищував собівартість виробництва атомної енергії. Саме з таким «тарифом виживання», що становив близько 57 коп. за один кВт-год, Енергоатом увійшов до нового ринку, який запрацював у липні 2019 року. За такою ціною НАЕК мала відпускати спочатку 90%, а згодом 85% виробленої продукції держпідприємству «Гарантований покупець» (ГарПок) у рамках виконання спеціальних обов’язків (ПСО) з метою забезпечення населення доступною електроенергією. Але в положенні Кабміну про спецобов’язкі сказано, що вони покладаються «для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку електричної енергії», відтак виникає питання: хто, як не держава, має захищати суспільні інтереси. Тож у випадку з ПСО ми маємо приклад того, як держава перекладає свої обов’язки на державну компанію.

Результатом такого непродуманого рішення стало те, що ГарПок купував електроенергію у Енергоатома за безцінь, а продавав її за ринковими цінами, опісля сплачуючи мільярди гривень за «зеленим» тарифом виробникам енергії з відновлюваних джерел. Згадаймо, що торік «зелена» електроенергія коштувала до 5 гривень за кВт-год – майже вдесятеро більше за атомну. Завдяки системним зусиллям керівництва Енергоатома, яке сконцентрувало увагу на захисті інтересів ядерно-енергетичної галузі, у серпні минулого року Кабмін ухвалив Постанову про перехідне ПСО. Вона дала Енергоатому змогу продавати на вільному ринку близько до 40% усієї виробленої АЕС електроенергії.

Проте водночас із падінням споживання електроенергії в умовах карантину відбулось стрімке зростання частки найбільш дорогої – «зеленої» – генерації в загальному енергобалансі України. Тобто на тлі об’єктивних обставин спрацювали суб’єктивні чинники у вигляді штучного обмеження атомної генерації. Чому в літні місяці 2020 року по два-три енергоблоки АЕС виводилися у резерв, а частка вугільних ТЕЦ у загальному енергобалансі або зростала, або ж лишалась на рівні «доковідних» показників, – питання риторичне.

А між тим відповідь є, і вона наочна. Заборгованість ГарПока перед Енергоатомом станом на кінець 2020 року перевищила 8 млрд грн. Разом із боргом НЕК «Укренерго» у розмірі 4,2 млрд грн Енергоатом недоотримав за минулий рік 12,4 млрд грн. Якщо ж додати до цієї суми борги перед НАЕК, що утворилися ще під час дії старого ринку електроенергії, прострочена дебіторська заборгованість перед компанією на кінець 2020 року становила астрономічні 24,15 млрд грн.

Збитковий лише на папері

Складається ситуація, коли найбільший у країні виробник якісної й безпечної електроенергії фактично кредитує посередників, які мають забезпечувати нею населення, а також інших учасників вільного ринку. Енергоатом загнали у борги перед підрядниками й контрагентами, а тепер ще й звинувачують у начебто «збитковості». Однак компанія ніколи не була і не є збитковою та ніколи не потребувала дотацій від держави.

«Збиткова лише на папері» – саме так охарактеризував фінансові результати НАЕК «Енергоатом» її керівник Петро Котін в інтерв’ю виданню «Ліга.Бізнес». Так, чистий дохід Енергоатома станом на 1 грудня 2020 року становив 42,3 млрд грн, тоді як собівартість реалізованої продукції, тобто витрати, безпосередньо пов’язані з виробництвом електроенергії, – 34,1 млрд грн. Відтак валовий прибуток компанії (чистий дохід мінус собівартість) лише за 11 місяців минулого року мав би становити 8,1 млрд грн.

Тільки на коливаннях курсу гривні Енергоатом втратив 6,3 млрд грн – через те, що Компанія обслуговує кредити у валюті. Серед них – не лише цільові кредити на реалізацію програми з підвищення безпеки АЕС від ЄБРР та Євратома, а й кредит на будівництво Централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива (ЦСВЯП) від Корпорації закордонних приватних інвестицій США (OPIC). До того ж торік Енергоатом був вимушений брати кредити у вітчизняних банків – для забезпечення поточної виробничої діяльності в умовах тотальних неплатежів. Резерв кредитних збитків за підсумками 11 місяців сягнув іще 4,3 млрд грн. Ці кошти Енергоатом зобов’язаний нараховувати на прострочену дебіторську заборгованість відповідно до Міжнародних стандартів фінансової звітності.

Отже, всі розмови про позірну неефективність діяльності Енергоатома, якою начебто обумовлена його збитковість, є примітивними маніпуляціями. Навіть із «важким» кредитним портфелем та в умовах загальносвітової кризи компанія мала би стабільні фінансові результати, якби не дискримінаційне ПСО. Майже 8 місяців 2020 року обсяги електроенергії, які Енергоатом мав віддавати ГарПоку в рамках ПСО, щонайменше на 40% перевищували реальні потреби населення. Куди йшли «надлишки» атомної електроенергії, за які Енергоатом не отримував навіть обіцяних державою 57 копійок за кВт-год, здогадатись неважко.

Головний драйвер енергоринку

Та навіть в умовах відвертої дискримінації, не маючи можливості повноцінно виходити на торги з усім наявним обсягом електроенергії, Енергоатом раз у раз демонструє, що цілком спроможний успішно реалізовувати власну продукцію відповідно до прозорих, чесних і зрозумілих стандартів європейського енергоринку.

Наочний приклад: 21 грудня 2020 року Енергоатом-Трейдинг на аукціоні з продажу електричної енергії реалізував 13,3 млн кВт-год з постачанням у період з 1 січня по 30 червня 2021 року. Тобто компанія вже реалізувала третину від загального прогнозного обсягу виробництва електроенергії українськими АЕС за перше півріччя 2021 року, і це повністю відповідає практиці укладання форвардних контрактів на біржових майданчиках ЄС. У таких країнах, як Угорщина, Чехія або Словаччина, саме форвардні контракти на рік і навіть на два-три роки наперед мають найбільшу ліквідність та формують довгострокові цінові тренди на ринку електричної енергії.

Саме така стратегія продажів – це значущий крок до формування цивілізованих і чесних правил гри на ринку електричної енергії, не кажучи вже про те, що вона забезпечить стабільні фінансові надходження для Енергоатома протягом першого півріччя.

З 1 січня 2021 року Енергоатом продає ГарПоку близько 50% виробленої електричної енергії за ціною 15 копійок за кВт-год, а на ринку на добу наперед реалізовує не менше 10%. Решту виробленої електричної енергії компанія продає за конкурентними цінами на різних сегментах ринку, зокрема близько 40% – на ринку двосторонніх договорів.

Спроможність компанії власноруч реалізовувати майже половину своєї продукції доводить, що після «розблокування» ринкового потенціалу атомної генерації можна очікувати на перетворення українського енергоринку зі зручного для спекуляцій на передбачуваний та прозорий майданчик. У підсумку виграють усі без винятку споживачі, які отримають прогнозовані ціни на електроенергію, але для цього необхідний перехід від чинної товарної моделі ПСО до фінансового механізму його реалізації, коли держава спрямовуватиме на потреби населення не електроенергію, а гроші. Фінансове ПСО передбачає реалізацію всього обсягу електроенергії, виробленої українськими АЕС, на вільному енергоринку. Водночас уряд матиме право перенаправляти зароблені державними енергокомпаніями гроші на погашення дельти, яка існуватиме між ринковою ціною електроенергії та фіксованою ціною для населення. Минулого року Енергоатом вперше розпочав експорт електроенергії: у липні 12 тис. МВт-год базового навантаження було спрямовано до Білорусі, а перша експортна поставка до Молдови дорівнювала 14,9 тис. МВт·г електричної енергії. І це лише перші кроки до відновлення потужного експортного потенціалу української атомної генерації.

Енергоміст

Саме з цією метою торік Енергоатом послідовно просував проєкт енергетичного мосту Україна-ЄС, який передбачає експорт електроенергії з другого енергоблоку Хмельницької АЕС до країн Європи. Член Наглядової ради компанії Polenergia, яка виступає головним партнером Енергоатома у реалізації цього проєкту, Гжегош Станіславскі у грудні 2020 року заявив: проєкт «Енергетичний міст «Україна – Європейський Союз» потрібно якомога активніше втілювати в життя. Адже він має геополітичне значення не тільки для Енергоатома і держави Україна, а передусім для країн Європи, які вимушені боротися за власну енергетичну незалежність і мати гарантію стабільного постачання до них доступної та безвуглецевої електроенергії.

Нагадаємо, переможцем конкурсу для здійснення державно-приватного партнерства у проєкті «Енергетичний міст «Україна – ЄС» у серпні 2019 року комісія Міненерговугілля оголосила консорціум Ukraine Power Bridge Company Limited. До його складу увійшли компанія Westinghouse (США), французька держкомпанія EDF – Electricite de France, Polenergia International та угорська національна енергетична компанія MVM. Енергоатом прагне, щоб вже у 2021 році цей проєкт отримав «друге дихання» та нарешті перейшов до стадії практичної реалізації. Сподіватись на те, що це таки станеться, дає змогу надихаючий приклад – факт відновлення робіт у рамках ще одного стратегічно важливого для компанії та держави Україна проєкту – добудови третього і четвертого енергоблоків ХАЕС.

Досягнення, яких не мало бути

Що ж маємо в сухому залишку? Держава з року в рік отримує потужну допомогу від атомників у вигляді якісної електроенергії за найнижчою в Європі ціною, натомість постійно «забуваючи» розраховуватися за отримані кіловати. Але Національна атомна енергогенеруюча компанія не просто веде поточну операційну діяльність та шукає оптимальних шляхів виходу з кризи, а й розвиває амбітні проєкти для розвитку й майбутнього атомної генерації.

Енергоатом отримав потужну підтримку Президента України. 22 вересня 2020 року Володимир Зеленський підписав Указ №406 «Про невідкладні заходи щодо стабілізації ситуації в енергетичній сфері та подальшого розвитку ядерної енергетики». Цим документом Кабінету міністрів було зокрема доручено внести на розгляд Верховної Ради законопроєкт про розміщення, проєктування та будівництво енергоблоків № 3 та № 4 Хмельницької атомної електростанції. Вже у листопаді минулого року Енергоатом завершив етап підготовчих робіт на майданчику ХАЕС, на черзі – розгортання будівельних робіт.

Надзвичайно важливим для Енергоатома та України в цілому стало завершення будівництва першого пускового комплексу Централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива (ЦСВЯП). Минулого року на ЦСВЯП було завершено спорудження усіх будівельних конструкцій та інфраструктури з приймання і зберігання відпрацьованого ядерного палива, а також сам майданчик, на якому будуть розташовані контейнери з відпрацьованим паливом. Розпочалися пусконаладка та випробування обладнання і устаткування, поставленого американською компанією Holtec.

Експлуатація першого пускового комплексу стартує у травні 2021 року – після завершення розчищення, реконструкції та добудови 43-кілометрової залізничної колії від станції Вільча до станції Янів, яка з’єднає Сховище із залізничною мережею України.

3 лютого 2021 року Кабінет міністрів ухвалив рішення про передачу ділянки Вільча – Янів на баланс ДП «НАЕК «Енергоатом». Роботи з реконструкції та добудови залізничної ділянки буде виконувати АТ «Укрзалізниця», що обіяє завершити їх до квітня. Відтак перша партія відпрацьованого ядерного палива з однієї з трьох українських АЕС заїде до ЦСВЯП вже у травні 2021 року.

Ще 14 пускових комплексів ЦСВЯП добудують до 2040 року – паралельно із заповненням майданчика Сховища контейнерами з ВЯП. ЦСВЯП гарантує безперебійну роботу вітчизняних АЕС з точки зору постачання свіжого та зберігання відпрацьованого ядерного палива. Адже досі Україна вивозить ВЯП на зберігання до Росії, витрачаючи на це до 200 млн дол. на рік.

У 2020 році проєкт з диверсифікації постачань свіжого ядерного палива було розширено: 2 вересня за участі Президента України НАЕК «Енергоатом» та компанія Westinghouse підписали угоду про постачання ядерного палива для реакторів типу ВВЕР-440 Рівненської АЕС з 2024 року.

Наприкінці грудня 2020 року нарешті введено в експлуатацію нову повітряну лінію 750 кВ Запорізька АЕС – підстанція «Каховська». Вона поліпшить якість електропостачання для мешканців і промислових підприємств Херсонської та Одеської областей, а також зніме всі мережеві обмеження з Зпорізької АЕС, яка досі працювала із максимальною потужністю 5300 МВт. Відтак ЗАЕС отримала можливість працювати усіма шістьма енергоблоками-мільйонниками на свою повну потужність – 6000 МВт.

Довше, безпечніше, надійніше

Окремо варто відзначити роботу Енергоатома з продовження термінів експлуатації АЕС України. 10 грудня минулого року Колегія Державної інспекції ядерного регулювання України погодила подальшу експлуатацію ядерної установки енергоблока №1 Рівненської АЕС до 22 грудня 2030 року. Минулого року Енергоатом завершив виконання одного з наймасштабніших завдань за роки свого функціонування. У січні 2021 року компанія отримала ліцензію Держатомрегулювання на роботу енергоблока №5 Запорізької АЕС у наступні 10 років. Таким чином було підведено підсумкову риску у роботах з продовження термінів експлуатації 9 енергоблоків українських АЕС – Енергоатом впорався з цим за 6 років.

Завдяки провоженню термінів експлуатації діючих енергоблоків для української електроенергетики збережено 9000 МВт встановленої потужності. Наразі вже 12 з 15 енергоблоків вітчизняних атомних електростанцій працюють у понадпроєктний термін, тобто більше 30 років. Для розуміння: по всьому світі з 443 діючих енергоблоків у понадпроєктний термін працює більше половини. У США для кількох енергоблоків термін експлуатації продовжено одразу до 80 років.

Можливість продовження експлуатації енергоблоків АЕС підтверджується національними регуляторами відповідно до стандартів безпеки та цілком виправдана економічно, адже побудувати новий блок коштує 5-7 млрд доларів, а роботи з продовження терміну експлуатації – 250-300 млн дол.

Виходячи з обсягу робіт з модернізації та заміни обладнання на сучасне, які виконуються у процесі підготовки кожного енергоблока українських АЕС до продовження експлуатації, атомники впевнено стверджують: ці блоки стали більш безпечними та надійними, ніж були на момент введення в експлуатацію.

Безпека понад усе

Безпека експлуатації АЕС – ключовий пріоритет роботи галузі. Енергоатом розпочав виконання Комплексної (зведеної) програми підвищення рівня безпеки енергоблоків атомних електростанцій, джерелами фінансування якої є власні кошти компанії та кредити ЄБРР і Євратом на загальну суму 600 млн євро, 2014 року. Власні кошті Енергоатома – це гроші, які надходять з енергоринку. У 2020 році графіки надходжень коштів за вироблену та поставлену Енергоатомом електроенергію постійно порушувалися, і за таких умов було практично неможливо ані планувати та проводити закупівлі обладнання й послуг, ані вчасно розраховуватись із контрагентами за вже поставлене обладнання та виконані роботи.

У 2019 році термін дії КЗПБ було продовжено до 2023 року. Усього програма містить 1295 заходів, з них на кінець минулого року було виконано 992 заходи, до 2023 року залишилося виконати ще 303.

Навдемо цифри: протягом 2020 року Енергоатом виконав 34 заходи КЗПБ, звіти з виконання яких вже погоджено з Держатомрегулювання, а ще для 25 заходів, виконаних минулого року у фізичному обсязі, звіти перебувають на розгляді або доопрацьовуються згідно зауважень. 57 заходів КЗПБ, запланованих на минулий рік, виконати не вдалося через форс-мажорну ситуацію, викликану пандемією COVID-19, а також через неотримання коштів за вже відпущену компанією електроенергію.

Усі зміни термінів реалізації заходів враховано у проекті Плану-графіку реалізації КЗПБ на 2021 рік, який вже погоджено Міненерго та направлено на погодження до Держатомрегулювання. Тож, коли Енергоатом доповідає про виконання КЗПБ, взагалі-то мало б виникати питання, не чому окремі її заходи перенесені на 2021 рік, а яким чином Енергоатом взагалі спромігся виконати у 2020 році основну частину найбільш важливих заходів цієї програми.

Маючи стовідсоткову впевненість у повній безпеці функціонування всіх енергоблоків вітчизняних АЕС, Енергоатом заздалегідь замовив місії ВАО АЕС (Всесвітньої асоціації організацій, що експлуатують атомні електростанції) та МАГАТЕ (Міжнародної агенції з атомної енергії), які мали відбутися у листопаді 2020 року. Через пандемію COVID-19 обидві місії довелося перенести на червень та липень 2021 року відповідно.

Під час таких місій міжнародні експерти ретельно перевірять умови експлуатації українських атомних станцій, технічне обслуговування та ремонт, радіаційний захист, протиаварійне планування й аварійну готовність. Енергоатом, за відгуками експертів ВАО АЕС та МАГАТЕ, залишається однією з найвідкритіших у світі компаній-операторів.

Свідченням ефективності зусиль Енергоатома із забезпечення надійної та безпечної експлуатації АЕС є той факт, що кількість порушень та відхилень у роботі компанії за підсумками 2020 року зменшилася на чверть. І це найкращий показник за усю історію існування Енергоатома.

Тож минулий рік став вичерпним доказом того, що, рухаючись уперед з проєктами розвитку галузі, рятуючи енергетику України від хаосу та забезпечуючи населення й промисловість чистою і доступною електроенергією, Енергоатом виконує для української економіки роль справжнього «атомного криголама», який прокладає шлях крізь тороси кризи.

Володимир Бронніков

Заслужений енергетик України,

Почесний президент УкрЯТ.
www.energoatom.com.ua

Енергоатом працює стабільно і повністю виконує усі завдання, що поклала на Компанію держава

2021-02-10

ДП НАЕК «Енергоатом» забезпечує надійну і стабільну роботу енергоблоків українських АЕС, повною мірою виконуючи всі завдання з виробництва електроенергії та підвищення безпеки експлуатації атомних електростанцій, покладені на Компанію державою.

Протягом січня 2021 року атомна генерація України демонструвала рекордні порівняно з попередніми роками обсяги виробництва електроенергії, врятувавши енергосистему країни від віялових відключень та забезпечивши успішне проходження пікових навантажень. Зокрема, у період з 15 по 22 січня у роботі перебували 12 з 15 енергоблоків АЕС України, а їхня наявна потужність 16 січня сягнула 10 тис. 650 МВт, що є найвищим показником на цю дату протягом останніх років.

Загалом за січень поточного року АЕС виробили 7 млрд 150 млн кВт-год, що на 3% більше, ніж було заплановано прогнозним балансом Об’єднаної енергосистеми України, 4 листопада 2020 року затвердженим Міненерго.

Станом на 8 лютого 2021 року 10 із 15 енергоблоків вітчизняних АЕС перебувають у роботі, 5 – проходять планові ремонти.

До того ж, що у зимовий період під час пікових навантажень 5 енергоблоків перебувають у ремонті, призвели помилкові й неефективні рішення Міненерго, ухвалені навесні – влітку минулого року. Цими рішеннями встановлювалися балансові обмеження виробництва електроенергії на атомних станціях. Вперше в історії вітчизняної атомної галузі три енергоблоки вивели в резерв на період від одного до трьох місяців. Зокрема, у червні 2020 року в резерві одночасно перебували 1-й та 6-й енергоблоки ЗАЕС і 3-й енергоблок РАЕС (усі ВВЕР-1000). У той самий час інші енергоблоки працювали з обмеженнями потужності від 10 до 40%.

Внаслідок цього графік планово-попереджувальних ремонтів довелося посунути уперед на осінньо-зимовий період, адже енергоблок можна виводити у ремонт лише після повного відпрацювання ним ядерного палива. Обмеження потужності енергоблоків, які виникли через балансові обмеження, уповільнили відпрацювання палива й відтермінували ремонти.

І навіть за таких умов Енергоатом виробляв не менше електроенергії, ніж було закладено у прогнозному балансі Об’єднаної енергосистеми України, а кількість порушень та відхилень у роботі АЕС рекордно мала. За підсумками 2020 року їхня кількість зменшилась на чверть – до 24, і це найменший показник за всю історію існування Енергоатома.
www.energoatom.com.ua

Атомна генерація більш ніж на 100% виконує прогнозний баланс

2021-02-05

Згідно з оперативними фактичними даними НЕК «Укренерго», оператора Об’єднаної енергосистеми України, у січні 2021 року вітчизняні АЕС перевиконали план з виробництва електроенергії згідно з прогнозним балансом. Прогнозний баланс ОЕС, затверджений Міністерством енергетики 4 листопада 2020 року, передбачив виробництво електроенергії атомними електростанціями на рівні 6,92 млрд кВт-год. Фактично ж АЕС виробили й передали у Об’єднану енергосистему 7,15 млрд кВт-год, що дорівнює 103% від запланованого об’єму.

Для порівняння, перевиконання запланованих прогнозним балансом обсягів демонструє, окрім атомної, тільки гідрогенерація. За січень нинішнього року українські ГЕС виробили 613 млн кВт-год електроенергії – в той час як прогнозний баланс очікував від них 475 млн кВт-год. Таким чином гідрогенерація перевиконала баланс на 29%.

Куди гірше справи у інших генерацій, особливо ж теплової та ВДЕ. Так, ТЕС у січні 2021 року виробили й передали в ОЕС 4,06 млрд кВт-год, натомість прогнозним балансом було заплановане виробництво на рівні 4,35 млрд кВт-год. Тобто теплоелектростанції виконали план на 93%. Альтернативні, або відновлювані, джерела енергії виробили у січні поточного року лишень 626 млн кВт-год замість запланованих прогнозним балансом 825 млн кВт-год, таким чином виконуючи план тільки на 76%.    

Нагадаємо, встановлена потужність ОЕС України дорівнює 54 303 МВт, з яких встановлена потужність АЕС складає близько чверті – 13 835 МВт. При цьому саме атомна генерація стабільно забезпечує 50-55% від усієї електроенергії, яка споживається в Україні.


Для довідки:

Об'єднана енергетична система України – це сукупність електростанцій, електричних і теплових мереж, що працюють у спільному режимі виробництва, передачі й розподілу електричної і теплової енергії. В ОЕС України паралельно працюють теплові, атомні й гідроелектростанції, а також відновлювані джерела енергії. Усі вони об'єднані магістральними електричними мережами.

Централізоване управління енергосистемою забезпечує Національна енергетична компанія «Укренерго», яка для запобігання порушенням режиму роботи ОЕС застосовує спеціальні графіки й протиаварійні системи зниження електроспоживання. Режим роботи ОЕС визначається відповідно до балансу виробництва та споживання електричної енергії, ремонтів електромереж і генеруючого обладнання. Тобто обсяг електроенергії, яка потрапляє в енергосистему, має відповідати обсягу її споживання. Таким чином забезпечується постійна частота електричного струму в ОЕС, яка має становити 50 Гц.


www.energoatom.com.ua

Стосовно повідомлень у ЗМІ щодо розслідувань НАБУ з приводу зловживань в Енергоатомі

2021-02-01

НАЕК «Енергоатом підтверджує опубліковану виданням «Наші гроші» інформацію про розслідування НАБУ ознак зловживань під час закупівлі обладнання для АЕС на суму близько 600 млн грн упродовж 2018-19 років. Такі факти мали місце та нанесли значну шкоду державному підприємству. Єдине, про що забули згадати автори цієї новини: всі ці зловживання стосуються 2018–2019 років – періоду перебування на посаді президента ДП «НАЕК «Енергоатом» Юрія Недашковського.

Під час його керівництва Компанією (загалом – понад 10 років) посадові особи, які системно діяли за його дорученням, приймали відповідні управлінські рішення про «призначення» переможців на торгах. Наразі саме ці факти і стали предметом розслідування НАБУ.

Технічна комісія у складі восьми осіб, яка діяла тоді при тендерному комітеті та яку на той час очолював Петро Котін (на чому свідомо зроблено акцент у публікації), попередньо на основі висновків технічних керівників атомних станцій розглядала пропозиції учасників у частині їхньої відповідності виключно технічним вимогам.

Основними завданнями комісії (згідно з інструкцією) є:

    попередній розгляд тендерної пропозиції на її відповідність умовам технічної специфікації та іншим технічним вимогам щодо предмета закупівлі;
    перевірка наявності сертифікату системи якості або документа, що підтверджує наявність системи якості у виробника товару.

Питання організації проведення тендерних закупівель, оцінки цінових пропозицій, юридичні та фінансові питання оцінювались іншими підрозділами Компанії та не входили до компетенції технічної комісії.

Саме з періодом, коли Компанією керував Юрій Недашковський, пов’язані підозри в розкраданні державних коштів, недотримання графіків проведення капітальних і поточних ремонтів енергоблоків АЕС, обмеження відпуску електроенергії, значне зростання витрат на обслуговування кредитів, невиконання умов кредитних договорів з ЄБРР та Євратомом, створення дискримінаційних умов роботи Енергоатома на ринку електричної енергії тощо.

Нинішній курс менеджменту НАЕК «Енергоатом» на очищення від корупції – свідомий та незмінний. Компанія реалізовуватиме всі необхідні для цього заходи, активно співпрацюючи із правоохоронними органами попри потужний спротив і брудні замовні інформаційні кампанії.
www.energoatom.com.ua

Енергоатом поглиблює співпрацю з містами-супутниками

2021-02-01

29 січня під час робочого візиту на майданчик Запорізької АЕС керівник ДП «НАЕК «Енергоатом» Петро Котін та голова первинної профспілкової організації Компанії Олексій Лич розповіли про конкретні кроки до поглиблення співпраці з містами-супутниками вітчизняних АЕС.

Зокрема, у місті Енергодар мешкають сім'ї 11 тисяч атомників, які працюють на Запорізькій АЕС. Нещодавно Енергоатом реалізував три проєкти у місті: дитячий майданчик у парку, майданчик спортивного комплексу та багатофункціональний спортмайданчик на території дитячого табору, повідомив Олексій Лич.

Нині Енергоатом окремо вибудовуватиме прямі відносини з органами місцевого самоврядування міст-супутників АЕС. «Нас дуже хвилює, як працює та відпочиває наш персонал, - підкреслив т.в.о. президента НАЕК «Енергоатом» Петро Котін. – Атомні станції – це містоутворювальні підприємства. Як люди живуть, як вони відпочивають, чим вони займаються – це нас дуже турбує. Ми хочемо, щоб персонал приходив на роботу відпочилим і, повертаючись з роботи, мав можливість жити щасливо».   

29 січня ЗАЕС та Енергодарська міська рада підписали меморандум про співпрацю.

www.energoatom.com.ua