На Хмельницькій АЕС відбулися командно-штабні навчання

2019-05-31

№ 210

30 травня цього року на Хмельницькій АЕС відбулися командно-штабні навчання за участі керівництва енергопідприємства, представників служби фізичного захисту атомної станції, військовослужбовців Національної гвардії України, служби безпеки України та відділення Національної поліції в м. Нетішин. Під час навчань було здійснено перевірку готовності та ефективності взаємодії учасників навчань до протидії при виникненні на об'єкті кризової ситуації і створенні передумов аварійної ситуації на АЕС, викликаних несанкціонованими діями умовних зовнішніх правопорушників.

Згідно із тактичним задумом (умовно за навчанням!), у регіоні розташування ХАЕС діяла диверсійна група, завданням якої було скоєння низки диверсійних актів із застосуванням вибухових пристроїв військового призначення з метою виводу з ладу об’єктів електроенергетики, розвалу енергосистеми, створення хаосу та паніки серед населення.

З метою реалізації своїх намірів, (за умовою навчання) група правопорушників розділилася на декілька підгруп. Завдання однієї із підгруп - створення радіоперешкоди, заглушення радіозв’язку варти військової частини з охорони АЕС, спроба втручання в управління комплексом інженерно-технічних засобів фізичного захисту з метою зменшення вірогідності своєчасного виявлення правопорушників. Інші підгрупи здійснювали спроби одночасного проникнення на територію захищеної зони ВП ХАЕС.

За погодженням з генеральним директором атомної станції, з урахуванням ситуації, що склалася в межах захищеної зони ВП ХАЕС, було проведено збір антитерористичного штабу Хмельницької АЕС, введено в дію відповідний план взаємодії, оповіщено всіх його учасників (умовно за навчанням!). Відповідно до цього плану, здійснено посилення фізичного захисту захищеної зони ХАЕС, її зовнішніх контрольно-пропускних пунктів, особливо важливих зон, а також посилення охорони зовнішніх об’єктів станції.

Під час навчань було відпрацьовано алгоритм та практичні дії адміністрації, персоналу служби фізичного захисту та військовослужбовців з охорони атомної станції щодо реагування на кризову ситуацію відповідно до об’єктового плану взаємодії у разі вчинення диверсії.

Здійснено перевірку практичних дій персоналу підрозділу охорони військової частини 3043 та служби фізичного захисту згідно з практичними ввідними.

За окремою ввідною в штабному варіанті відпрацьовувалися алгоритми дій адміністрації, служби фізичного захисту та персоналу станції, командування і особового складу варт військової частини з охорони атомної станції, а також антитерористичного штабу ВП ХАЕС з реагування на кризову ситуацію, пов’язану зі спробою кібератаки щодо системи фізичного захисту Хмельницької АЕС.

У рамках навчань було також проведено обговорення в штабному варіанті питань всебічного забезпечення сил допомоги ззовні, пропозицій відповідних служб ХАЕС, проблемних питань фінансового та логістичного характеру при забезпеченні потреб військової частини 3043 в особливий період.

За словами заступника директора з фізичного захисту та режиму ВП ХАЕС Олега Редзинця, актуальність та необхідність проведення таких навчань засвідчує той факт, що саме цього дня на атомну станцію поступила реальна анонімна погроза про замінування. Перед відповідними службами було поставлене подвійне завдання - відпрацювання взаємодії у рамках навчання, а також перевірка погрози щодо замінування ядерного об’єкту. Фахівцями вибухотехнічної служби Національної поліції спільно з кінологічним розрахунком військової частини з охорони Хмельницької АЕС, представниками ДСНС та служби фізичного захисту ХАЕС були проведені обходи можливих місць «замінування», вказаних у повідомленні, складені відповідні акти комісійної перевірки. Інформація про замінування не підтвердилась. У той же час, не можна не реагувати на подібні загрози. Адже, як не прикро, в сучасному світі терористичні акти та диверсії - реалії нашого життя.

Загалом, проведені командно-штабні навчання продемонстрували злагодженість дій сил, що залучаються до протидії правопорушникам щодо Хмельницької АЕС, їх готовність вчасно та ефективно протистояти зовнішнім загрозам.

Інформаційний центр ВП ХАЕС

За висновками комісії Держатомрегулювання України, умови ліцензії на право продовження строку експлуатації першого енергоблока Хмельницької АЕС виконуються у встановлені терміни

2019-05-31

№ 209

Умови ліцензії на право продовження строку експлуатації першого енергоблока Хмельницької АЕС виконуються у встановлені терміни – такий висновок зробила комісія Державної інспекції ядерного регулювання України під час інспекційного обстеження з 28 по 31 травня цього року у ВП ХАЕС.

За результатами перевірки підготовлено відповідний акт обстеження, в якому, зокрема, зазначено: умови ліцензії на право провадження діяльності «експлуатація ядерної установки ВП «Хмельницька АЕС» виконуються у встановлені терміни; впровадження заходів «Комплексної (зведеної) програми підвищення рівня безпеки енергоблоків атомних електростанцій» на енергоблоці №1 виконуються в узгоджених обсягах; роботи з підготовки енергоблока №1 до довгострокової експлуатації проводяться відповідно до «Програми підготовки енергоблока №1 ВП «Хмельницька АЕС» до експлуатації у понадпроектний строк». У акті також вказано, що на сьогоднішній день із запланованого 101 пункту відповідної програми, виконано 93, у стадії виконання – 8 пунктів.

Представниками інспекційного обстеження відзначено, що на ХАЕС виконані роботи з оцінки сейсмостійкості обладнання та трубопроводів будівель та споруд, а також встановлений стан кваліфікації обладнання.

Щодо стану радіаційної безпеки та поводження з радіоактивними відходами на Хмельницькій АЕС, то він відповідає вимогам нормативно-правових актів у сфері використання ядерної енергії, регламенту радіаційного контролю та інструкціям з радіаційної безпеки. Стан поводження зі свіжим та відпрацьованим ядерним паливом, у свою чергу, відповідає вимогам нормативно-правових актів у сфері використання ядерної енергії, вимогам типових програм проведення ядерно-небезпечних робіт з ядерним паливом.

У рамках продовження строку експлуатації завершено також оцінку технічного стану критичних елементів. На стадії виконання роботи з відновлення поточного ресурсу обладнання систем важливих для безпеки.

Відповідає вимогам законодавчих, інших нормативно-правових актів у сфері використання ядерної енергії, а також вимогам щодо захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного і природного характеру і стан аварійної готовності і реагування ХАЕС, зазначається у відповідному акті.

Виконуються в погоджених обсягах і роботи з усунення на енергоблоці №1 ВП ХАЕС відхилень від вимог норм, правил і стандартів з ядерної і радіаційної безпеки та розробка Звіту з періодичної переоцінки безпеки енергоблока №1, вказано у акті ДІЯРУ.

Стан забезпечення пожежної безпеки ВП ХАЕС, утримання систем протипожежного захисту, території, будівель, приміщень та споруд енергоблока № 1 відповідає встановленим вимогам, а завершення реалізації запланованих протипожежних заходів дозволить експлуатувати ядерну установку безпечно та надійно. Відповідає встановленим вимогам і стан фізичного захисту Хмельницької АЕС.

«Надані, разом із Заявою ДП «НАЕК «Енергоатом» про внесення змін до ліцензії на право провадження діяльності «експлуатація ядерної установки» ВП «Хмельницька АЕС» у зв’язку із забезпеченням довгострокової експлуатації енергоблока №1 ВП ХАЕС на енергетичних рівнях потужності після досягнення встановленого проектом строку експлуатації, документи є повними та достовірними та відображають фактичний стан справ», - такий основний висновок комісії Держатомрегулювання.
Інформаційний центр ВП ХАЕС

Інформаційне повідомлення про щоденну роботу енергоблоків Хмельницької АЕС

2019-05-31

№ 208

Сьогодні, 31 травня енергоблок №2 Хмельницької АЕС працює на потужності 1006 МВт. За минулу добу енергоблоком вироблено 24,15 млн. кВт*год електроенергії, а  з початку місяця – 727,8 млн. кВт*год електроенергії.

На першому енергоблоці Хмельницької АЕС триває сто вісімдесят восьма доба ремонтних робіт.

Радіаційний стан на промисловому майданчику та у прилеглих регіонах не зазнавав змін, знаходиться на рівні, відповідному нормальній експлуатації енергоблоків, і не перевищує природних фонових значень.
Інформаційний центр ВП ХАЕС