Дітям про воду - з професійним підходом

2019-10-23

№ 382

Фахівці Хмельницької АЕС провели практичний освітній захід для учнів молодшої школи міста-супутника.

«Взаємодія» - одне з основних понять Нової української школи. Для того щоб навчити та виховати майбутніх щасливих та повноцінних громадян України, до освітнього процесу залучаються не лише вчителі, але і сім’я та громадськість. Дітей міста-супутника Хмельницької АЕС такий підхід, що базується на умовах партнерства, мотивує до пізнавальної діяльності, отримання нових знань.

Незвично та яскраво розпочався тиждень в учнів молодшої школи №1 Нетішина, адже він – «кольоровий».  «Блакитний» вівторок був присвячений темі води. Цього дня до третьокласників на виховну годину завітали батьки – працівниці Хмельницької АЕС.

Інженер-радіофізик Інна Будяківська та інженер лабораторії АСКРО Ірина Тишкун розповіли дітям про важливість води для здоров’я та життя людини. Учні згадали, що вже знають про агрегатні стани води. А від Ірини Сергіївни вони дізналися і про те, як вода набуває певних властивостей. Дітей вразила демонстрація впливу солодких газованих напоїв, зокрема кока-коли, на організм людини.

Інна Олександрівна, що працює у лабораторії зовнішнього радіаційного контролю, професійно показала учням, як здійснюються дослідження. Фахівці цеху радіаційної безпеки атомної електростанції постійно контролюють стан навколишнього середовища у зоні спостереження Хмельницької АЕС. Для цього вони відбирають зразки води, ґрунту, сільськогосподарської продукції та визначають у них вміст радіоактивних речовин.

Учні дізналися про кислотно-лужний баланс й самі стали лаборантами-дослідниками, спробувавши визначити за допомогою індикаторів, яка вода є чистою, а яка кислою та лужною.
Педагогіка партнерства – це взаємовигідна співпраця, що сприяє гармонійному розвитку дитини, адже він не обмежується стінами навчального закладу. Фахівці Хмельницької АЕС з радістю долучаються до освітніх ініціатив, щоб навіть учні молодшої школи пишалися своїми батьками-атомниками.

Інформаційний центр ВП ХАЕС

Поводження з ядерним паливом під контролем фахівців Хмельницької АЕС

2019-10-23

№ 381

Забезпечення безпеки поводження із свіжим та відпрацьованим ядерним паливом на всіх етапах його використання для безпечного та ефективного виробництва електроенергії з дотриманням міжнародних вимог і стандартів - основний напрямок роботи спеціалістів відділу ядерної безпеки (ВЯБ) Хмельницької АЕС.

Під контролем досвідчених фахівців перебувають такі напрями, як контроль якості ядерного палива, проведення вхідного контролю палива, його належне зберігання, безпечне використання, виконання нейтронно-фізичних розрахунків, контроль відповідності вимогам нормативних та виробничих документів під час експлуатації, а також відправлення відпрацьованого ядерного палива. Також відділ ядерної безпеки відповідає за облік ядерних матеріалів на Хмельницькій АЕС, що є однією зі складових співпраці України з МАГАТЕ, бо Україна ратифікувала договір про нерозповсюдження ядерної зброї та використання ядерних матеріалів винятково у мирних цілях. Для цього згідно з угодою між Україною та МАГАТЕ на Хмельницькій АЕС встановлена спеціальна апаратура, за допомогою якої міжнародні експерти контролюють переміщення ядерних матеріалів, а фахівці відділу ядерної безпеки супроводжують експлуатацію цього обладнання.

«У відділі, за словами начальника відділу ядерної безпеки Леоніда Вайнера, трудяться справжні інтелектуали, які про ядерне паливо знають не лише із лекцій вузівських викладачів. Мені імпонує те, що кожен із моїх колег не зупиняється на досягнутому, а прагне далі розвиватись, бо виробнича діяльність у сфері забезпечення ядерної безпеки постійно стикається із реконструкцією та модернізацією, без яких неможливо успішно вирішувати складні галузеві завдання. Фахівцями не народжуються. Це постійна клопітна праця, що постійно потребує самовдосконалення  підтвердження кваліфікації».

Спеціалісти відділу, які займаються обґрунтуванням безпеки паливних завантажень та виконують нейтронно-фізичні розрахунки, проходять відповідне навчання, а також підтримку кваліфікації та атестацію. Це відбувається на базі Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут» (НТУУ «КПІ»). Вони стають слухачами курсу лекцій викладачів та науковців НТУУ «КПІ», беруть участь у практичних заняттях та складають відповідні іспити, після чого отримують атестат на право виконання  розрахунків. Атестат має термін дії, його періодично потрібно підтверджувати складанням відповідних іспитів. Фахівці відділу, що займаються обліком і контролем ядерних матеріалів, також проходять відповідне додаткове навчання і підтримку кваліфікації в Навчальному центрі ім. Джорджа Кузмича у Інституті ядерних досліджень Національної академії наук України, на базі лабораторій якого виконується підготовка та оновлення практичних знань з неруйнуючого аналізу ядерних матеріалів, лабораторні роботи з обліку та контролю ядерних матеріалів у відповідності із вимогами Державної системі обліку та контролю ядерних матеріалів, Держатомрегулювання та МАГАТЕ.

До діяльності українських ядерних об’єктів, зокрема і ХАЕС, прикута увага різних міжнародних інституцій. Спеціалісти ВЯБ беруть активну участь у реалізації міжнародного проекту «Нульовий рівень відмови ядерного палива», основною метою якого є виявлення та виключення на етапах виготовлення, транспортування, зберігання та експлуатації паливних збірок усіх чинників, що можуть призвести до розгерметизації оболонок ТВЕЛ та передчасного вивантаження паливної касети з активної зони.

Крім того, наші фахівці співпрацюють із спеціальними моніторинговими місіями ОБСЄ в Україні. Під час таких зустрічей міжнародні спостерігачі цікавляться рівнем захисту діючих енергоблоків та заходами, які сприяють безпеці населення зони спостереження Хмельницької АЕС. Під час роботи останньої  місії аналізувались заходи із підвищення безпеки діючих енергоблоків на Хмельницькій АЕС, особливості роботи Хмельницької АЕС в умовах маневрових режимів, заходи поводження із ядерним паливом. Під час бесіди із міжнародними експертами було зазначено, що поводження із відпрацьованим ядерним паливом є важливою складовою безпечної експлуатації діючої АЕС.

Реалізація подібних  проектів дає можливість підвищити рівень безпеки експлуатації енергоблоків, забезпечити їх надійну і стабільну роботу.
Інформаційний центр ВП ХАЕС

Інформаційне повідомлення про щоденну роботу енергоблоків Хмельницької АЕС

2019-10-23

№ 380

Сьогодні, 23 жовтня на першому енергоблоці Хмельницької АЕС триває триста тридцять третя  доба ремонтних робіт.

На 2-му енергоблоці ХАЕС триває двадцять сьома доба планово-попереджувального ремонту.
27 вересня о 00 год. 13 хв. енергоблок №2 Хмельницької АЕС відключено від енергомережі для проведення середнього планово-попереджувального ремонту тривалістю 52 доби.

Радіаційний стан на промисловому майданчику та у прилеглих регіонах не зазнавав змін, знаходиться на рівні, відповідному нормальній експлуатації енергоблоків, і не перевищує природних фонових значень.
Інформаційний центр ВП ХАЕС