Міжнародне співробітництво

Міжнародне співробітництво

Міжнародна діяльність ВП "Хмельницька АЕС" у 2020 році

Міжнародна діяльність у відокремленому підрозділі «Хмельницька АЕС» (ВП ХАЕС) здійснюється в рамках міжнародних конвенцій з питань використання ядерної енергії, до яких приєдналася Україна, двохсторонніх і багатосторонніх міжурядових угод, угод на рівні експлуатуючих організацій, двохсторонніх партнерських угод, міжнародних програм та проектів у сфері атомної енергетики для забезпечення надійної і безпечної експлуатації ВП ХАЕС, меморандумах та комерційних контрактах. Складовою частиною міжнародної діяльності є реалізація програм технічної допомоги АЕС України на майданчику ВП ХАЕС з боку світового співтовариства.

Структурним підрозділом, що забезпечує ведення робіт з міжнародної діяльності, є відділ міжнародної співпраці та технічної допомоги (ВМСТД) у складі групи технічної допомоги і лабораторії технічного перекладу.

До основних завдань та функцій ВМСТД відносяться:
 • Розвиток і зміцнення офіційних, науково-технічних і комерційних зв'язків і співпраці з закордонними АЕС, компаніями, фірмами й іншими підприємствами з питань забезпечення надійної і безпечної експлуатації ВП ХАЕС;
 • Реалізація політики ВП ХАЕС та координація діяльності підрозділів ВП ХАЕС в галузі міжнародної співпраці та технічної допомоги.
 • Забезпечення організації заходів представницького характеру (прийом делегацій), які проводяться на території ВП ХАЕС.

За даним напрямком роботи ВМСТД забезпечує:
 • координацію міжнародного співробітництва структурних підрозділів ВП ХАЕС;
 • координацію та контроль за реалізацією угод двостороннього і багатостороннього співробітництва з міжнародними організаціями та компаніями-партнерами;
 • аналіз виконання прийнятих програм співробітництва;
 • оформлення, планування та аналіз закордонних відряджень;
 • підготовку звітності з міжнародного співробітництва.
У рамках співробітництва з компаніями – постачальниками обладнання та послуг, міжнародними організаціями,  партнерами Хмельницьку АЕС щорічно відвідує до 100 іноземних делегацій. На жаль, в умовах пандемії кількість візитів була обмеженою, а деякі з них були взагалі скасовані.
До початку карантину у зв’язку з COVID-19 ВМСТД організував прийом 4 зарубіжних делегацій загальною кількістю 35 фахівців:
 • 2 робочі наради з питань реалізації міжнародних проектів (SSM, Швеція; GSE Performance Solutions Inc., США);
 • Семінар з питань практичного застосування атомно-емісійної спектрометрії з індуктивно-зв’язаною плазмою (ІNTERTECH Corporation, США)
 • Презентація системи моніторингу TT-Detector представниками ТОВ «Енергобезпека Груп» та Ahlberg Cameras AB, Швеція.

Співробітництво з МАГАТЕ

Співробітництво з МАГАТЕ спрямоване на забезпечення проведення планових перевірок з контролю ядерного матеріалу, підготовки та участі у проведенні місій (OSART, PROSPER, ASSET та ін.), участі у семінарах та технічних нарадах, під час яких експерти атомної галузі мають можливість, спільно з провідними спеціалістами МАГАТЕ та представниками європейських експлуатуючих організацій, обмінятися інформацією та обговорити актуальні питання ядерної галузі.
Загалом, слід відмітити, що заходи МАГАТЕ, у яких беруть участь спеціалісти ВП ХАЕС, охоплюють широке коло напрямків діяльності атомної електростанції у світлі прийнятих міжнародних вимог і рекомендацій.

За період співробітництва з МАГАТЕ у ВП ХАЕС проведено ряд міжнародних місій:
 • ASSET (1993 р.) – оцінка подій, що відбулися на ХАЕС;
 • IPPAS (2003 р.) – оцінка рівня фізичного захисту.
 • OSART (1995 і 2007 р. р. - основні місії, 2000 і 2009 р.р. - повторні місії) – оцінка експлуатаційної безпеки.

В рамках реалізації спільного проекту ЄК-МАГАТЕ-Україна з комплексної перевірки безпеки АЕС України у 2009 р. у ВП ХАЕС були проведені наступні міжнародні місії:
 • Експертна місія з питань поводження з РАВ і зняття з експлуатації (24 - 30 травня 2009);
 • Повторна місія OSART і експертна місія «Експлуатаційна безпека» (25 травня - 4 червня 2009);
 • Експертна місія з перевірки проектної безпеки ХАЕС-1 (12 - 15 жовтня 2009).

В рамках реалізації проекту технічної допомоги МАГАТЕ в жовтні 2013 р. на ХАЕС була проведена експертна місія - практичне навчання системних адміністраторів та інструкторів НТЦ з використання кібер-платформи CLP4NET.
За результатами усіх місій підготовлені технічні звіти.
У 2020 році співробітництво з МАГАТЕ було спрямоване на забезпечення проведення планових перевірок з контролю ядерних матеріалів (ЯМ) та участі у семінарах та технічних нарадах.
У рамках програми гарантій на ХАЕС проведено 2 інспекції з обліку і контролю ЯМ на майданчику. Основні задачі інспекцій включали фізичну інвентаризацію ядерних матеріалів в активній зоні, басейні витримки та на вузлі свіжого палива тощо.
Спеціалісти ХАЕС взяли участь у 3 заходах Міжнародного агентства з атомної енергії у рамках технічного співробітництва та у 2 вебінарах, організованих Центром з інцидентів та аварійних ситуацій МАГАТЕ. У зв’язку із пандемією COVID-19 та обмеженнями у пересуванні між країнами цьогорічні заходи проводилися віддалено у режимі відеоконференції.
Крім того, Спільний дослідницький центр Європейської комісії (JRC) у липні 2020 року проводив вебінар щодо системи оперативного обміну радіологічною інформацією та раннього оповіщення Європейського співтовариства (ECURIE). Спеціалісти ЦРБ ХАЕС взяли участь у цьому вебінарі.

Всесвітня асоціація організацій, що експлуатують АЕС (World Association of Nuclear Operators), ВАО АЕС, була заснована у травні 1989 року для обміну досвідом експлуатації. Участь в роботі ВАО АЕС дає можливість усім його членам, враховуючи у своїй практиці досвід інших АЕС, досягнути високих результатів і підвищити надійність експлуатації своїх АЕС.
Діяльність ВАО АЕС спрямована на реалізацію головної мети – максимально підвищувати безпеку та надійність експлуатації АЕС шляхом:
•     обміну інформацією;
•     сприяння установленню контактів серед своїх членів та порівняння  результатів їх роботи;
•    впровадження передового досвіду.
У 1997 році ДП «НАЕК «Енергоатом» стало колективним членом Московського регіонального центру. Серед основних напрямків співробітництва Хмельницької АЕС з ВАО АЕС-МЦ слід відмітити участь персоналу в роботі:
•    партнерських перевірок;
•    місій підтримки;
•    семінарів та нарад;
•    засідань ГІС та клубу ВВЕР-440 і ВВЕР-1000.
У 2020 році Хмельницька АЕС продовжувала активно співпрацювати з Московським центром ВАО АЕС за 5 програмами Асоціації. Більша частина роботи припала на програму «Професійно-технічний розвиток».

1.    Програма «Професійно-технічний розвиток»
    У минулому році в заходах за програмою взяв участь 61 спеціаліст ХАЕС. У зв’язку з карантином, пов’язаним з COVID-19, робочі зустрічі, семінари і конференції з березня 2020 року відбувалися у форматі відеоконференцій. Це дало можливість бути присутніми у заходах більшій кількості спеціалістів ХАЕС. Тематика робочих зустрічей, вебінарів та нарад охоплювала великий спектр питань, які стосувались як ефективного управління організацією, так і розгляду специфічних питань технічного характеру, притаманних виключно атомній галузі:
•    Досвід експлуатації і постійне вдосконалення виробничої діяльності;
•    Планування продажів електроенергії і допоміжних послуг АЕС. Ціноутворення. Виконання торгового графіка, управління ризиками;
•    Управління старінням обладнання АЕС;
•    Управління реактивністю під час пускових операцій АЕС;
•    Дотримання вимог ремонтної документації і порядок виконання ремонтних робіт;
•    Управління конфігурацією АЕС;
•    Збільшення потужності діючих енергоблоків ВВЕР;
•    Форум з питань роботи персоналу АЕС в умовах пандемії COVID-19: «Роль керівників у попередженні відхилень і порушень в роботі в процесі переходу до «нових норм життя»;
•    Лідерство: Визначення вектору роботи у складний для галузі час.

2.    Програма «Досвід експлуатації»
    Безпосередньо організацію та координацію робіт з використання зовнішнього досвіду експлуатації у ВП ХАЕС здійснює служба головного технолога. У 2020 році ХАЕС направила 4 звіти про події (порушення та відхилення).

3.    Програма «Технічна підтримка та обмін»
Ця програма передбачає проведення місій підтримки із залученням українських та іноземних експертів та бенчмаркінгових візитів з обміну досвідом. В серпні 2020 року один фахівець ХАЕС взяв участь у місії підтримки «Оцінка стану і підвищення рівня культури безпеки» на ЮУАЕС і у ВП «Атоменергомаш». На 2020 рік у ВП ХАЕС також було заплановано проведення 2 місій підтримки. Але через пандемію вони були скасовані та перенесені на 2021 рік.

4.    Програма «Показники ефективності роботи АЕС»
Відповідно до наказу ДП «НАЕК «Енергоатом» від 03.08.2009 № 669 встановлена процедура виконання програми «Показники ефективності роботи АЕС». Роботу з підготовки та передачі даних на вебсайт ВАО АЕС виконує відділ досвіду експлуатації СГТ.

5.    Програма «Партнерські перевірки»
Програма «Партнерські перевірки» дозволяє членам Асоціації вивчати і обмінюватися кращими світовими досягненнями в області безпеки і надійності експлуатації АЕС і, отже, покращувати роботу своїх станцій. У нових умовах партнерські перевірки проводилися із залученням лише українських експертів.
У 2020 році один фахівець ХАЕС взяв участь у повторній партнерській перевірці Московського центру ВАО АЕС на Южно-Українській АЕС у якості експерта за напрямом «Технічне обслуговування і ремонт». На ХАЕС не було заплановано проведення партнерської перевірки. Повторна партнерська перевірка ХАЕС відбудеться у вересні 2021 року.  

Керуючись статутним документом ВАО АЕС (Policy 5 «Членство в ВАО АЭС», НАЕК «Енергоатом» було ініційовано процедуру переходу до Паризького центру ВАО АЕС за програмою «Партнерські перевірки». Зазначений документ допускає приєднання організації більш ніж до одного регіонального центру.
Протягом 2019 року проведена підготовча робота з Московським та Паризьким центрами за підтримки Лондонського офісу ВАО АЕС. Результатом цієї робота стало підписання 20 жовтня 2019 року трьохстороннього Меморандуму про взаєморозуміння та співробітництво між ДП «НАЕК «Енергоатом», Паризьким центром ВАО АЕС та Московським центром ВАО АЕС.
Згідно з меморандумом, для формування резерву висококваліфікованих фахівців для роботи в Паризькому центрі ВАО АЕС за програмою «Партнерські перевірки» було розпочато відбір кандидатів для діяльності у якості «секондистів». Секондисти – це технічні експерти, які після навчання братимуть участь у партнерських перевірках Паризького центру. ХАЕС визначила 3 кандидатури для роботи в ПЦ. На жаль, представники ХАЕС не пройшли конкурсній відбір з англійської мови.
У 2020 р. всі робочі зустрічі, які проводилися з ВАО АЕС-ПЦ, проходили у відео-режимі. Під час цих зустрічей велось обговорення питань взаємодії ДП «НАЕК «Енергоатом» з Московським та Паризьким центрами ВАО АЕС, розподілу функціональних зобов’язань у рамках програми «Партнерські перевірки», ризиків на шляху до повноцінного приєднання Компанії до програми «Партнерські перевірки» ВАО АЕС-ПЦ.

У 2020 році на ХАЕС тривала робота з реалізації 2 проектів міжнародної технічної допомоги за підтримки Урядів Швеції та Норвегії:

•    Контракт, яким передбачено оновлення та надання технічної підтримки для програмного забезпечення RiskSpectrum PSA, укладений у 2018 році в рамках міжнародної технічної допомоги між ДП «НАЕК «Енергоатом», Шведським органом з радіаційної безпеки (SSM) та компанією Lloyd’s Register Consulting – Energy AB. У 2020 році було виконано поточне оновлення ІАБ енергоблоку №2 та триває актуалізація матеріалів ІАБ енергоблоку №1 ХАЕС.    
•    У 2020 році на ХАЕС тривала започаткована у 2016 році реалізація проєкту щодо переоснащення системи фізичного захисту Хмельницької АЕС. У березні 2020 р. контракт «Фізичний захист Хмельницької АЕС» було завершено. Але вже у грудні було укладено новий контракт з метою підвищення рівня фізичного захисту ВП «Хмельницька АЕС».

Хмельницька АЕС працює за комерційними контрактами з багатьма зарубіжними постачальниками обладнання та послуг. За даним напрямком велося співробітництво з 17 іноземними фірмами. У 2020 році на ХАЕС було прийнято 33 іноземних делегації загальною кількістю 51 чол.; 16 візитів відбулося у період карантину. Співробітництво, в основному, було зосереджене на питаннях модернізації, експлуатації, технічного обслуговування та ремонту обладнання діючих енергоблоків ВП ХАЕС.
Протягом 2020 року на ХАЕС тривали роботи з відновлення роботи турбогенераторів на енергоблоках №1 та №2. Контроль за ходом робіт здійснює, окрім персоналу ХАЕС, шеф-інженер – представник компанії GE Power (Польща). Польська компанія GE Power входить до складу корпорації General Electric, яка є одним зі світових лідерів в розробці реакторних технологій, виготовленні та модернізації електротехнічного обладнання для АЕС. Для супроводу ремонту генераторів відбулось 14 візитів фахівців GE Power.
Під час проведення ППР-2020 на енергоблоці №2 компанії TENSOR (Швеція, США), АНФ Енерго (Росія), Ahlberg Cameras (Швеція), SKODA (Чехія), Svertas Group (Литва), INETEC (Хорватія) здійснювали інженерно-технічний супровід монтажних та пусконалагоджувальних робіт, шеф-нагляд та проведення випробовувань обладнання. В рамках постачання обладнання для КПРВ майданчик ХАЕС відвідали представники компаній NUKEM (Німеччина) та Дзідра (Естонія).
Інші контрактні роботи виконувались персоналом ВП ХАЕС на майданчиках постачальників обладнання та послуг за межами України.