Співробітництво з МАГАТЕ
Співробітництво з МАГАТЕ спрямоване на забезпечення проведення планових перевірок з контролю ядерного матеріалу, підготовки та участі у проведенні місій (OSART, PROSPER, ASSET та ін.), участі у семінарах та технічних нарадах, під час яких експерти атомної галузі мають можливість, спільно з провідними спеціалістами МАГАТЕ та представниками європейських експлуатуючих організацій, обмінятися інформацією та обговорити актуальні питання ядерної галузі.

Загалом, слід відмітити, що заходи МАГАТЕ, у яких беруть участь спеціалісти ВП ХАЕС, охоплюють широке коло напрямків діяльності атомної електростанції у світлі прийнятих міжнародних вимог і рекомендацій.

За період співробітництва з МАГАТЕ у ВП ХАЕС проведено ряд міжнародних місій:
  • ASSET (1993 р.) – оцінка подій, що відбулися на ХАЕС.
  • IPPAS (2003 р.) – оцінка рівня фізичного захисту.
  • OSART (1995 і 2007 р. р. - основні місії, 2000 і 2009 р.р. - повторні місії) – оцінка експлуатаційної безпеки.

В рамках реалізації спільного проекту ЄК-МАГАТЕ-Україна з комплексної перевірки безпеки АЕС України у 2009 р. у ВП ХАЕС були проведені наступні міжнародні місії:Експертна місія з питань поводження з РАВ і зняття з експлуатації (24 - 30 травня 2009).
  • Повторна місія OSART і експертна місія «Експлуатаційна безпека» (25 травня - 4 червня 2009).
  • Експертна місія з перевірки проектної безпеки ХАЕС-1 (12 - 15 жовтня 2009).

В рамках реалізації проекту технічної допомоги МАГАТЕ в жовтні 2013 р. на ХАЕС була проведена експертна місія - практичне навчання системних адміністраторів та інструкторів НТЦ з використання кібер-платформи CLP4NET.

За результатами усіх місій підготовлені технічні звіти.

Спеціалісти Хмельницької АЕС щорічно беруть участь в регіональних проектах МАГАТЕ. Досвід і результати, отримані фахівцями ВП ХАЕС під час участі у заходах МАГАТЕ, застосовуються ними для вирішення поточних технічних питань.
  • У рамках програми гарантій у 2016 році персоналом МАГАТЕ, який здійснював діяльність з обліку і контролю ядерних матеріалів (ЯМ) на ХАЕС, проведено 2 планові інспекції.  Основні завдання інспекцій включали перевірку документів з обліку і контролю ЯМ, перевірку ядерного палива (ЯП) в активній зоні реактора, свіжого ЯП, вибіркові виміри ядерних матеріалів у тепловиділяючих збірках (ТВЗ), перевірку відпрацьованих ТВЗ в басейні витримки, фізичну інвентаризацію ЯМ IV категорії, що знаходяться на балансі підрозділів ВП ХАЕС, установку, перевірку і зняття печаток МАГАТЕ. Програми інспекцій виконані повністю. Зауважень немає.
  • Протягом 2016 року ВП ХАЕС направляла 17 заявок на участь спеціалістів у заходах МАГАТЕ, з яких було обрано 12 спеціалістів Хмельницької АЕС. ВМСТД організував участь затверджених Агенцією спеціалістів у 10 заходах в рамках наступних регіональних проектів:
  • RER/9/133 «Посилення потенціалу з гармонізованої оцінки ризиків ядерних установок та природних явищ»;
  • RER/9/134 «Посилення безпеки відповідно до Плану дій МАГАТЕ з ядерної безпеки»;
  • RER/9/142 «Створення стійкої інфраструктури з навчання та підготовки фахівців у галузі радіаційної безпеки».
У 2017 році також планується участь персоналу ХАЕС у регіональних проектах МАГАТЕ.