Існуючі бетонні конструкції можуть витримати проектний термін експлуатації нових енергоблоків Хмельницької АЕС

2016-03-17

№ 89

У зв’язку із ухваленням Верховною Радою України у вересні 2015 року законопроекту «Про припинення дії Угоди між Кабінетом Міністрів України та Урядом Російської Федерації про співробітництво в будівництві енергоблоків № 3 та 4 Хмельницької АЕС» в пресі з’являється багато домислів щодо виконавця подальших робіт. Дискусії щодо добудови тривають.
Однією з тем, що активно обговорюються, є використання існуючих будівельних конструкцій енергоблоків 3 та 4 ХАЕС. Противники будівництва говорять, що це старі конструкції, які не в змозі витримати новий проект. Разом з тим спеціалісти-будівельники стверджують, що міцність бетону з часом зростає. Чи зможуть витримати будівельні конструкції проектний термін експлуатації, насправді повинні визначити фахівці Національного інституту геофізики.
У 2006-2007 роках вже проводилося обстеження раніше збудованих залізобетонних конструкцій, будівель і споруд. Науковці підтвердили їх надійність на весь проектний термін експлуатації. Експертиза звіту з обстеження, виконана головною експертною організаціэю в Україні щодо будівельних конструкцій підтвердила висновки. Крім того, заплановані додаткові обов’язкові наукові дослідження.
За словами заступника генерального директора Хмельницької АЕС з капітального будівництва Олега Рахлінського, наразі важливим питанням є доопрацювання техніко-економічного обґрунтування будівництва третього енергоблока, що зумовлено денонсацією відповідної угоди з Російською Федерацією. «Ми не голослівні, коли говоримо, що конструкції знаходяться в нормальному стані», - наголосив О. Рахлінський. «Були проведені серйозні наукові інструментальні та візуальні дослідження, які підтвердили, що конструкції мають проектну міцність і навіть вищу. Життєвий термін бетону на багато більше 30 років. Як приклад, можна привести бетонні споруди Дніпрогесу, яку введено в експлуатацію у 1933 році, а це понад 80 років тому. Там бетон знаходиться в набагато гірших умовах, ніж на наших енергоблоках. На нього діє багато негативних факторів, перед усім таких, як тиск води. Відбуваються процеси, які негативно впливають на якість бетону. Наші енергоблоки захищені від атмосферного впливу, знаходяться в набагато кращих умовах, і тому вони в хорошому стані. Якщо буде необхідно, будуть проведені ремонтно-відновлювальні роботи, тим паче, що маємо досвід їх проведення. Я впевнений, що бетонні конструкції зможуть витримати проектний термін експлуатації нових енергоблоків»,- прокоментував заступник генерального директора з капітального будівництва ВП ХАЕС.
Інформаційний центр ВП ХАЕС