Дослідна експлуатація режиму добового регулювання потужності: крок за кроком

2016-03-29

№ 103

Впровадження режиму добового регулювання потужності на АЕС – питання, яке викликало дискусії фахівців галузі, цікавило і мас-медіа центральних та регіональних ЗМІ. На прес-конференції, яка проходила нещодавно на Хмельницькій АЕС, журналісти отримали вичерпну інформацію щодо проведення дослідної експлуатації режиму добового регулювання потужності.
Хмельницька АЕС – пілотна станція, на якій вперше таке випробування було проведено у 2006 році на 2-му енергоблоці. Тривалість проведення дослідної експлуатації режиму добового регулювання потужності склала 10 циклів.
Черговий етап дослідної експлуатації режиму добового регулювання потужності було впроваджено з 20 квітня по 11 травня 2015 року.
«Перед проведенням дослідної експлуатації даного режиму необхідна документація була погоджена Державною інспекцією ядерного регулювання України, яка надала дозвіл на проведення відповідних робіт. До участі у випробуванні було залучено науковців та кращих фахівців ядерної галузі», - повідомив представникам ЗМІ генеральний директор ВП ХАЕС Микола Панащенко.
Реалізація режиму добового регулювання потужності передбачає можливість протягом перших 200 ефективних діб паливної кампанії енергоблока АЕС щодоби змінювати електричну потужність в діапазоні від 750 до 1000 МВт.
Під час добового регулювання потужності теплова потужність знижується на 20%, електрична – на 25% від номінальної. Даний режим дозволяє зменшити постачання електроенергії в енергосистему, кількість якої має надлишок в часи мінімального її споживання.
За словами керівника Хмельницької АЕС, проведення дослідної експлуатації режиму добового регулювання потужності не вплинуло на безпечну експлуатацію атомної станції, радіаційний стан у виробничих приміщеннях енергоблока не зазнавав змін. Зазначимо проте, що для забезпечення надійної і стійкої експлуатації енергоблока в даному режимі необхідно виконати роботи з модернізації частини обладнання:
  • модернізацію електричної і гідравлічної частини регулювання турбіни для підвищення стабільності процесу в ході зниження або збільшення потужності енергоблока;
  • модернізацію алгоритмів системи автоматичного регулювання потужності реакторної установки;
  • зміну експлуатаційних меж деяких технологічних параметрів;
  • модернізацію алгоритмів роботи технічних захистів і блокувань, спроектованих для несення базового навантаження;
  • впровадження програмно-технічного комплексу, який дозволить об'єднати роботу систем регулювання реактора і турбіни та автоматизувати проведення режиму добового регулювання потужності.
Незмінним залишається «головне завдання колективу хмельницьких атомників – виробництво електроенергії найбільш безпечним способом», - підсумував Микола Панащенко.
Інформаційний центр ВП ХАЕС