Представники Альянсу Чеських постачальників обладнання для атомних електростанцій на ХАЕС

2019-11-29

№ 438

28 листопада на Хмельницькій АЕС перебували  представники Альянсу Чеських виробників обладнання для АЕС. У рамках робочого візиту чеські фахівці побували на будівельному майданчику та обговорили питання перспектив добудови енергоблока №3 із спеціалістами Енергоатома, Хмельницької АЕС, Київського науково-дослідного та проектно-конструкторського інституту «Енергопроект» (КІЕП).

Під час зустрічі генеральний директор ВП ХАЕС Микола Панащенко поінформував чеських фахівців про основні показники діяльності енергопідприємства, зупинившись детальніше на стані справ щодо спорудження нових потужностей.

Чеська делегація оглянула будівельні конструкції енергоблоків № 3 і 4 для врахування їх стану у подальшому будівництві та впровадження сучасних систем безпеки, які можуть запропонувати європейські партнери. За словами голови правління акціонерного товариства КІЕП Юрія Малахова, проект добудови Х/3,4 є безпечним і економічно вигідним для України.

Візит представників Альянсу Чеських постачальників відбувся згідно з підписаним попередньо Енергоатомом Меморандумом про про співпрацю з чеською компанією Skoda JS.

Як зазначили чеські фахівці, до складу Альянсу увійшли представники фірм, які взаємодоповнюють один одного і спільними зусиллями можуть виготовити та змонтувати обладнання для першого контуру реактора типу ВВЕР-1000. Для робіт, де не використовуватимуться високоточні ядерні технології, представники Альянсу вбачають доцільним залучити українських виробників. Європейські партнери готові до співпраці і чекають на позитивне рішення України.

Згідно Меморандуму, галузі співробітництва в рамках цього документа можуть включати наступні напрямки: спорудження, експлуатація та технічне обслуговування АЕС; науково-технічне співробітництво з питань мирного використання атомної енергії; підвищення безпеки, реконструкція і модернізація АЕС; продовження терміну служби енергоблоків АЕС; поводження з відпрацьованим ядерним паливом (ВЯП) та радіоактивними відходами (РАВ); підготовка персоналу для АЕС та інші, узгоджені сторонами, напрямки співробітництва.

У рамках програми перебування представники чеських фірм, які спеціалізуються на виготовленні обладнання для АЕС, презентували проекти в галузі енергетики та машинобудування.

«Я вважаю, що зацікавленість наших європейських колег у цьому проекті – підтвердження тому, що вони впевнені в його реалізації. Енергетичною стратегією передбачено збереження виробітку електроенергії атомними електростанціями на рівні 50% паливного балансу нашої країни. Атомна енергетика – основа енергетичної безпеки і безпеки як такої», - резюмував головний проектант.
Інформаційний центр ВП ХАЕС

На Хмельницькій АЕС працювала комісія Держатомрегулювання

2019-11-29

№ 437

З 25 по 29 листопада на Хмельницькій АЕС проходила інспекційна перевірка виконання вимог законодавства, норм, правил і стандартів з ядерної та радіаційної безпеки при експлуатації енергоблоків. Перевірку здійснювала комісія Державної інспекції ядерного регулювання України (ДІЯРУ) із залученням експертів Державного науково-технічного центру з ядерної та радіаційної безпеки та представників «RISKAUDIT» в рамках міжнародного проекту TACIS.

Протягом тижня комісія проінспектувала: виконання вимог, зазначених у ліцензіях на експлуатацію ядерних установок Хмельницької АЕС, актів та приписів Держатомрегулювання за 2018- 2019 роки, стандартів, норм і правил з ядерної та радіаційної безпеки щодо поводження з ядерним паливом, заходів з управління старінням елементів і конструкцій та підготовки до довгострокової експлуатації енергоблоків, заходів з кваліфікації обладнання та оцінки сейсмостійкості обладнання, трубопроводів та будівельних конструкцій енергоблоків. Перевірили інспектори стан радіаційної безпеки та систем поводження з радіоактивними відходами при експлуатації енергоблоків ХАЕС, забезпечення ядерної та радіаційної безпеки і радіаційного захисту, стан реалізації заходів, визначених за результатами аналізу та переоцінки безпеки енергоблоків №1 та 2, а також стан ядерної захищеності Хмельницької АЕС. Не залишилися поза увагою фахівців ДІЯРУ і питання організації розслідувань порушень у роботі ХАЕС на цеховому та станційному рівнях, впровадження коригуючих заходів з урахуванням досвіду експлуатації.

Підсумовуючи результати перевірки, голова комісії, заступник директора Департаменту з питань безпеки ядерних установок, начальник відділу ліцензування діючих ядерних установок державний інспектор Валерій Бугай зазначив: «За результатами перевірки можна стверджувати, що в цілому на Хмельницькій АЕС дотримуються вимог, норм, правил та стандартів з ядерної та радіаційної безпеки. Інспекторами підготовлені також зауваження та пропозиції щодо вдосконалення роботи ХАЕС у відповідному напрямку діяльності».

Генеральний директор ВП ХАЕС Микола Панащенко, в свою чергу зауважив, що за результатами інспекційної перевірки фахівцями атомної станції будуть підготовлені необхідні коригуючі заходи для усунення зауважень та підвищення безпеки на атомній станції.
Інформаційний центр ВП ХАЕС

Інформаційне повідомлення про щоденну роботу енергоблоків Хмельницької АЕС

2019-11-29

№ 436

Сьогодні, 29 листопада енергоблок №2 Хмельницької АЕС працює на потужності 1009 МВт. За минулу добу енергоблоком вироблено 24,31 млн. кВт . год електроенергії, а з початку місяця - 387,7 млн. кВт . год електроенергії.

На першому енергоблоці Хмельницької АЕС триває триста сімдесята доба ремонтних робіт.

Радіаційний стан на промисловому майданчику та у прилеглих регіонах не зазнавав змін, знаходиться на рівні, відповідному нормальній експлуатації енергоблоків, і не перевищує природних фонових значень.
Інформаційний центр ВП ХАЕС

Інформаційне повідомлення про щоденну роботу енергоблоків Хмельницької АЕС

2019-11-28

№ 435

Сьогодні, 28 листопада енергоблок №2 Хмельницької АЕС працює на потужності 1010 МВт. За минулу добу енергоблоком вироблено 24,31 млн. кВт*год електроенергії, а з початку місяця - 363,39 млн. кВт*год електроенергії.

На першому енергоблоці Хмельницької АЕС триває триста шістдесят дев’ята доба ремонтних робіт.

Радіаційний стан на промисловому майданчику та у прилеглих регіонах не зазнавав змін, знаходиться на рівні, відповідному нормальній експлуатації енергоблоків, і не перевищує природних фонових значень.
Інформаційний центр ВП ХАЕС

На Хмельницькій АЕС відбулося засідання штабу з питань впровадження комплексу з переробки радіоактивних відходів

2019-11-27

№ 434

Засідання штабу з питань впровадження комплексу з переробки радіоактивних відходів (КПРАВ) на Хмельницькій АЕС відбулося в режимі он-лайн конференції за участі представників Енергоатома, відокремлених підрозділів «Атоменергомаш» та «Складське господарство», фахівців Київського і Харківського проектних інститутів, спеціалістів Хмельницької та Южно - Української АЕС.

Об’єкти з переробки радіоактивних відходів серед найважливіших інвестиційних проектів енергокомпанії. Зокрема, на Рівненській і Запорізькій АЕС такі комплекси вже побудовані, функціонують і будуть введені в промислову експлуатацію наприкінці цього року. На черзі Хмельницька АЕС.

Впровадження комплексу переробки радіоактивних відходів на майданчику ХАЕС забезпечить:
•    підвищення рівня захисту персоналу, населення та навколишнього середовища від дії іонізуючого випромінювання;
•    підготовку радіоактивних відходів для подальшої відправки в централізоване сховище на захоронення або до спеціалізованих підприємств;
•    вдосконалення системи поводження з радіоактивними відходами на Хмельницькій АЕС, зменшення ймовірності виникнення радіаційних аварій, дозволить оптимізувати дозові навантаження за рахунок зменшення обсягів радіоактивних відходів.

За словами виконавчого директора з ядерної та радіаційної безпеки і науково-технічної підтримки ДП «НАЕК «Енергоатом» Наталії Шумкової, такі сховища вже впровадженні на Рівненській та Запорізькій АЕС. Проект на Хмельницькій АЕС відрізняється тим, що він будується за власні кошти Компанії, а також у ньому враховані всі проблемні питання та труднощі при будівництві попередніх. Після завершення основних робіт із спорудження КПРАВ на Хмельницькій АЕС, такий комплекс планується побудувати на ЮУ АЕС.

«Значний об’єм робіт з формування основних технічних вимог обладнання було виконано у 2018 році фахівцями ХАЕС, - продовжує розповідати Наталія Шумкова, - Вже поступила на ХАЕС установка цементування . До кінця поточного року очікується наступна установка - супер-прес. Поставка решти обладнання запланована на першу половину 2020 року. До кінця 2021 року КПРАВ на Хмельницькій АЕС заплановано ввести в дію».
Інформаційний центр ВП ХАЕС

Інформаційне повідомлення про щоденну роботу енергоблоків Хмельницької АЕС

2019-11-27

№ 433

Сьогодні, 27 листопада енергоблок №2 Хмельницької АЕС працює на потужності 1010 МВт. За минулу добу енергоблоком вироблено 24,29 млн. кВт*год електроенергії, а з початку місяця - 339,08 млн. кВт*год електроенергії.

На першому енергоблоці Хмельницької АЕС триває триста шістдесят восьма доба ремонтних робіт.

Радіаційний стан на промисловому майданчику та у прилеглих регіонах не зазнавав змін, знаходиться на рівні, відповідному нормальній експлуатації енергоблоків, і не перевищує природних фонових значень.
Інформаційний центр ВП ХАЕС

На Хмельницькій АЕС впроваджують заходи з підвищення безпеки енергоблоків

2019-11-26

№ 432

Нараду з питань впровадження заходів Комплексної (зведеної) програми підвищення безпеки (К(з)ПБ) енергоблоків атомних станцій з представниками чеської компанії «Skoda JS a.s.» проведено на Хмельницькій АЕС.

Світовий досвід експлуатації АЕС передбачає впровадження системи примусового скидання тиску із системи герметичного огородження енергоблока. Це важливий «постфукусімський захід», який увійшов до К(з)ПБ. За умовами технічного завдання і договору щодо впровадження цієї системи на ХАЕС , який заключний з Європейським банком реконструкції та розвитку (ЄБРР), виготовлення обладнання і його збирання на місці встановлення виконуються виробником, тобто компанією «Skoda JS a.s.».

За словами начальника лабораторії цеху вентиляції і кондиціювання ВП ХАЕС Бориса Вітковського, укладені всі договори з поставниками основного обладнання і з виконавцем основних будівельно - монтажних робіт. Обладнання пройшло вхідний контроль і готове до впровадження в роботу. Виконані на сьогодні розрахунки запроектних аварій для ВВЕР-1000 доводять, що в ході розвитку важкої аварії відбувається генерація великої кількості пари, неконденсованих газів, що призводить до значного зростання параметрів середовища в захисній гермо оболонці (ГО). У такому випадку зростання параметрів середовища в ГО може привести до її руйнування з неконтрольованим виходом радіоактивної парогазової суміші в навколишнє середовище.

Для запобігання таких негативних наслідків на низці АЕС за кордоном передбачена система аварійного примусового скидання тиску із зони локалізації аварії, що запобігає пошкодженню герметичної оболонки – останнього фізичного бар'єру безпеки глибокоешелонованого захисту на шляху розповсюдження радіоактивних речовин. Аварія на АЕС Фукусіма-1 (11 березня 2011 року) підтвердила необхідність впровадження на енергоблоках АЕС систем примусового скидання тиску з системи герметичного огородження.
Запропонована компанією «Skoda JS a.s.» система скидання тиску із системи герметичного огородження енергоблока передбачає мокру фільтрацію парогазової суміші і доочищення утворених аерозолей в мікроволоконних фільтрах.

Під час робочої наради фахівці Хмельницької АЕС разом із представниками чеської компанії «Skoda JS a.s.» обговорили основні організаційні та технічні питання щодо встановлення цього обладнання. Встановлення системи скидання тиску із системи герметичного огородження енергоблока заплановано здійснити на першому енергоблоці до кінця грудня 2020 року.

Інформаційний центр ВП ХАЕС

Інформаційне повідомлення про щоденну роботу енергоблоків Хмельницької АЕС

2019-11-26

№ 431

Сьогодні, 26 листопада енергоблок №2 Хмельницької АЕС працює на потужності 1006 МВт. За минулу добу енергоблоком вироблено 24,27 млн. кВт*год електроенергії, а з початку місяця - 314,79 млн. кВт*год електроенергії.

На першому енергоблоці Хмельницької АЕС триває триста шістдесят сьома доба ремонтних робіт.

Радіаційний стан на промисловому майданчику та у прилеглих регіонах не зазнавав змін, знаходиться на рівні, відповідному нормальній експлуатації енергоблоків, і не перевищує природних фонових значень.
Інформаційний центр ВП ХАЕС

Радіаційний стан навколо Хмельницької АЕС

2019-11-25

№ 430

Викиди за період з 18.11.2019 по 25.11.2019 р.

Викиди ГДВ,%
ДЖН 0.0037
ІРГ 0.0791
ЙОД 0.0009

Радіаційний стан на промисловому майданчику та у прилеглих регіонах знаходиться на рівні, відповідному нормальній експлуатації енергоблоків, і не перевищує природних фонових значень 
Інформаційний центр ВП ХАЕС

Інформаційне повідомлення про щоденну роботу енергоблоків Хмельницької АЕС

2019-11-25

№ 429

Сьогодні, 25 листопада енергоблок №2 Хмельницької АЕС працює на потужності 1009 МВт. За минулу добу енергоблоком вироблено 24,27 млн. кВт*год електроенергії, а з початку місяця - 290,52 млн. кВт*год електроенергії.

На першому енергоблоці Хмельницької АЕС триває триста шістдесят шоста доба ремонтних робіт.

Радіаційний стан на промисловому майданчику та у прилеглих регіонах не зазнавав змін, знаходиться на рівні, відповідному нормальній експлуатації енергоблоків, і не перевищує природних фонових значень.
Інформаційний центр ВП ХАЕС