Працівники Хмельницької АЕС долучилися до порятунку лебедя

2020-02-21

№ 71

Працівники Хмельницької АЕС взяли участь у врятуванні лебедя, який зазнав пошкодження на водоймі біля села Великі Пузирки Ізяславського району.

Птаха у важкому стані торік у грудні на ставку знайшов місцевий житель. Родина В’юнів виходила птаха, ретельно його доглядала. Про лебедя від родичів довідався уродженець села Великі Пузирки, інженер електроцеху Хмельницької АЕС Володимир Сердечний, який повідомив спеціалістів відділу охорони навколишнього середовища електростанції. Ними було прийнято рішення врятувати птаха.

Лебедя вже доставлено на територію дільниці біомеліорацї Хмельницької АЕС і випущено на водойму.

Територія водосховища вирізняється біорізноманіттям. Соснові, грабово-дубові та березові ліси, болота, озера, що оточують ставок – охолоджувач, сприяють комфортному проживанню цілих колоній різноманітних птахів: жайворонків, куріпок, удодів, трясогузок. Сотні лебедів стали справжньою окрасою і туристичною принадою водойми.

- На водосховищі ХАЕС, яке не замерзає навіть у люті морози, зимують сотні лебедів, майже тисяча різного виду водоплавних. Вони тут почувають себе у безпеці та мають хорошу кормову базу. Ці птахи не бояться так званих критичних, як для нашої місцевості, температур. Птахи, зазвичай, замерзають лише від того, що вони голодні. Переконаний, що наше водосховище лебідь сприйме як рідне. Ставок-охолоджувач Хмельницької АЕС є свідченням екологічного благополуччя, гармонійного співіснування потужного промислового виробництва з навколишнім середовищем, - зазначив начальник відділу охорони навколишнього середовища ВП ХАЕС Олександр Левицький.
Інформаційний центр ВП ХАЕС

ХАЕС інвестує у лабораторну техніку

2020-02-21

№ 70

На Хмельницькій АЕС нещодавно було введено в промислову експлуатацію надсучасне обладнання – спектрометри елементного аналізу останнього покоління. Вони дозволяють хімікам проводити атомно-емісійну спектрометрію з індуктивно-зв’язаною плазмою. Це стало приводом для проведення у Нетішині тижневого семінару-практикуму для спеціалістів вітчизняних АЕС.

Організатором навчання виступила Хмельницька АЕС спільно з компанією «Інтертек-Україна», яка виграла тендер на постачання даного обладнання для національної енергокомпанії. Протягом двох останніх років сім спектрометрів іСАР 7400 отримали усі українські атомні електростанції. ХАЕС придбала два прилади, які були привезені та змонтовані у липні 2019 року. За словами Дмитра Корсуна, заступника начальника хімцеху, до грудня минулого року на них проводилася дослідна експлуатація, а вже цьогоріч на початку січня спектрометри були успішно введені в промислову експлуатацію.

«Таке обладнання на Хмельницькій АЕС впроваджено вперше, воно дозволяє виконати усі можливі аналізи води, відкладень, вхідний контроль реагентів за багатоелементними методами. Протягом одного вимірювання  одночасно можна виконати аналіз 20-30 елементів. Такі дослідження до цього часу не проводились, аналізи виконувалися іншими методами з нижчим відсотком визначення елементів. Та й часу наразі така робота займає значно менше: раніше одне дослідження тривало 3-4 години, тепер ми протягом 30 хвилин можемо зробити 30 аналізів зі значно нижчим рівнем похибки», - розповів Дмитро Корсун. – «Прилади надзвичайно хороші, більш сучасних для ізотопних вимірювань поки що не існує. Разом з ними ми отримали і допоміжне обладнання, а саме установки для очистки води, кислоти та установку мікрохвильового розкладення».

Оптичні емісійні спектрометри з індуктивно-зв’язаною плазмою призначені для проведення повного багатоелементного аналізу. Це означає, що за один вимір виконується кількісне визначення усіх елементів, що цікавлять, при цьому загальний час аналізу не залежить від кількості елементів, що визначаються.

Під час пуско-налагоджувальних робіт для інженерів-хіміків, лаборантів Хмельницької АЕС було проведене двотижневе навчання представниками компанії-виробника та постачальника. Вони ознайомили експлуатаційний персонал з технічними характеристиками, методиками роботи. Проте українські атомники виявили бажання знову розширити свої знання, і фахівці американської компанії-виробника «INTERTECH Corporation», «Інтертек-Україна» пішли їм назустріч, адже крім підбору та постачання лабораторного обладнання вони здійснюють комплексну підтримку користувача на усіх етапах: від інсталяції обладнання та навчання персоналу – до методичних рекомендацій і технічного обслуговування. Досвід і кваліфікація співробітників компанії підтверджені сертифікатами і дипломами. Сервісні інженери, хіміки-аналітики, методисти проходять регулярні тренінги, курси підвищення кваліфікації на заводах-виробниках обладнання в Європі та США. Зокрема, навчальний центр компанії в німецькому Бремені на початковому етапі співробітництва відвідували і представники вітчизняних АЕС.

«Ми дуже вдячні представникам компанії, адже три дні теоретичних та два дні практичних занять для нас – це нові можливості та крок вперед у професіоналізмі. З часом з’являються нові виклики, завдання, проблеми, і тільки великий багаж знань та вмінь дозволяє з ними впоратись» - зауважив заступник начальника хімцеху ХАЕС.

Протягом робочого тижня хіміки Хмельницької, Рівненської, Запорізької, Південно-Української АЕС, а також представники ВП НТЦ «НАЕК «Енергоатом» обговорювали питання атомної спектрометрії, експлуатацію програмного забезпечення, яке використовується у новому обладнанні, розробку методів кількісного аналізу на спектрометрах іСАР 7400, внутрішні стандарти, якими користуються хіміки в ядерній галузі. Практична частина семінару включала в себе роботу безпосередньо у лабораторіях Хмельницької АЕС, зокрема водо-хімічній, де учасники проводили аналіз робочого середовища другого контуру, водних розчинів органічних речовин, відкладень, здійснювали контроль реагентів та електролітів. В рамках цієї зустрічі фахівці обговорювали і нові виклики, з якими стикнулися, власне, нетішинські атомники – це наявність срібла в контурах реакторної установки, джерела надходження якого поки що невідомі. Для цього потрібне виконання вхідного контролю усіх реагентів та матеріалів, зокрема, учасники увагу приділили визначенню срібла у борній кислоті.

Про співпрацю з національною енергокомпанією ДП «НАЕК «Енергоатом» розповіла і співорганізатор навчання, директор американського представництва «INTERTECH Corporation» в Україні Ірина Артемьєва: «Існування ядерної енергетики немислиме без мас-спектрометрії, адже з її допомогою визначається ступінь збагачення розщеплюваних матеріалів та їх чистота. Саме виготовленням такого дослідного та лабораторного аналітичного устаткування, яке базується на вищезгаданих методах, і займається американська компанія «Thermo Fisher Scientific», ексклюзивним представником якої в Україні є «INTERTECH Corporation». Вона - світовий лідер з виробництва надсучасних приладів, в Україні працює з 1997 року. Наша співпраця з українськими атомними електростанціями розпочалася у 2017 році, коли ми виграли тендер на постачання комплексу обладнання для чотирьох АЕС. Проте вирішили організувати ще й такий розгорнутий навчальний семінар на базі Хмельницької АЕС, аби усі користувачі наших спектрометрів змогли більш глибоко вивчити не тільки теорію, а й практичні засади роботи з приладами. Для нас - це перший проект співпраці з атомною енергетикою, адже раніше обладнання такого класу на станціях не використовувалося. Насправді, це обладнання унікальне, адже дозволяє виконати дуже багато різних досліджень різних матеріалів. На сьогодні в світі не існує таких приладів, які б могли зрівнятися з можливостями поставленого на вашу станцію обладнання».

За словами Ірини Артемьєвої, подібне обладнання в Україну поставляється нечасто, адже не кожне спеціалізоване підприємство може собі дозволити таку дороговартісну техніку (вартість спектрометра сягає 5-6 млн. грн.), а ще потребує висококваліфікованих фахівців для роботи на ньому. Проте наразі таких приладів в Україні уже нараховується близько 70. Серед замовників американської корпорації значаться металургійні підприємства, фармацевтичні компанії, аграрні лабораторії, водоканали і навіть Банкнотно-монетний двір Національного банку України.
Що стосується придбання нового обладнання для хімічного цеху ХАЕС, то в задумах атомників є мас-спектрометр з індуктивно-зв’язаною плазмою ізотопного складу. Подібний прилад має Запорізька атомна електростанція, нетішинці, при потребі, відправляють туди свої зразки на аналіз ізотопного складу.

На завершення навчального семінару усі учасники пройшли заключне тестування і зріз знань, після чого їм було вручено сертифікати.
Інформаційний центр ВП ХАЕС

У підрозділах Хмельницької АЕС активно готуються до конференцій трудового колективу та профспілок

2020-02-21

№ 69

У цехах та підрозділах Хмельницької АЕС проходять збори трудових колективів та цехових профспілкових організацій, підсумки яких стануть основою для проведення спільних конференцій.

У підрозділах ВП ХАЕС звітують керівники, аналізуючи виробничі показники 2019 року та обговорюють із персоналом нагальні питання і плани на поточний рік. Сприяє діалогу із працівниками атомної станції участь у зборах представників керівництва ХАЕС та первинної профспілкової організації. Серед головних обговорюваних питань – експлуатаційна, ядерна, радіаційна безпека, охорона праці, дотримання правил внутрішнього трудового розпорядку, соціальний захист персоналу.

Питання виконання Колективного договору, заробітної плати завжди у пріоритеті працівників будь-якого підприємства. Актуальне воно і для атомників. На ці питання відповідає начальник відділу організації праці і заробітної плати Марія Журук.

Щодо реалізації соціальної та кадрової політики у ВП ХАЕС інформує заступник генерального директора з кадрів і соціального розвитку Віктор Демидюк. Одним із важливих аспектів соціального захисту працівників є медичне страхування, успішно проведене на ХАЕС. Наразі 62% атомників мають медичну страховку.

У колективах активно обговорюються і проекти порядку денного конференцій. На цехових зібраннях працівники визначаються також із вибором кандидатів для участі в обох конференціях трудового колективу ВП ХАЕС. Після завершення зборів, обрані делегати від колективу атомників візьмуть участь у конференції ДП «НАЕК «Енергоатом».
Інформаційний центр ВП ХАЕС

Інформаційне повідомлення про щоденну роботу енергоблоків Хмельницької АЕС

2020-02-21

№ 68

Сьогодні, 21 лютого 2020 року енергоблок №2 Хмельницької АЕС працює на потужності 1008 МВт. За минулу добу енергоблоком вироблено 24,33 млн. кВт * год електроенергії, а з початку місяця - 486,7 млн. кВт * год електроенергії.

На першому енергоблоці Хмельницької АЕС триває чотириста п’ятдесят четверта доба ремонтних робіт.

Радіаційний стан на промисловому майданчику та у прилеглих регіонах не зазнавав змін, знаходиться на рівні, відповідному нормальній експлуатації енергоблоків, і не перевищує природних фонових значень.
Інформаційний центр ВП ХАЕС

Інформаційне повідомлення про щоденну роботу енергоблоків Хмельницької АЕС

2020-02-20

№ 67

Сьогодні, 20 лютого 2020 року енергоблок №2 Хмельницької АЕС працює на потужності 1013 МВт. За минулу добу енергоблоком вироблено 24,33 млн. кВт * год електроенергії, а з початку місяця - 462,37 млн. кВт * год електроенергії.

На першому енергоблоці Хмельницької АЕС триває чотириста п’ятдесят третя доба ремонтних робіт.

Радіаційний стан на промисловому майданчику та у прилеглих регіонах не зазнавав змін, знаходиться на рівні, відповідному нормальній експлуатації енергоблоків, і не перевищує природних фонових значень.
Інформаційний центр ВП ХАЕС

Інформаційне повідомлення про щоденну роботу енергоблоків Хмельницької АЕС

2020-02-19

№ 66

Сьогодні, 19 лютого 2020 року енергоблок №2 Хмельницької АЕС працює на потужності 1012 МВт. За минулу добу енергоблоком вироблено 24,33 млн. кВт * год електроенергії, а з початку місяця - 438,03 млн. кВт * год електроенергії.

На першому енергоблоці Хмельницької АЕС триває чотириста п’ятдесят друга доба ремонтних робіт.

Радіаційний стан на промисловому майданчику та у прилеглих регіонах не зазнавав змін, знаходиться на рівні, відповідному нормальній експлуатації енергоблоків, і не перевищує природних фонових значень.
Інформаційний центр ВП ХАЕС

Військову частину з охорони Хмельницької АЕС інспектувало Головне управління Нацгвардії України

2020-02-18

№ 65

Протягом останніх двох лютневих тижнів офіцери Головного управління Національної гвардії України на чолі з генерал-лейтенантом Володимиром Пеньковим здійснювали інспектування військової частини 3043 з охорони Хмельницької АЕС.

Основною метою перевірки було визначення оцінки готовності військової частини виконувати завдання за призначенням. За час здійснення інспектування перевірено дотримання вимог чинного законодавства України, стану боєздатності, бойової та мобілізаційної готовності, усебічного забезпечення.

Перевірялись та оцінювались практичні навички з вогневої підготовки особового складу підрозділів та знання офіцерами тактичної підготовки, стан об’єктів навчально-матеріальної бази, озброєння та техніки.

За словами командира частини полковника Костянтина Кабанова, інспекція пройшла успішно, військовослужбовці військової частини 3043 і  в подальшому продовжать примножувати знання та підвищувати свій професіоналізм.
Інформаційний центр ВП ХАЕС

Турбіністи Хмельницької АЕС активно задіяні в ремонтній кампанії

2020-02-18

№ 64

На Хмельницькій АЕС тривають ремонтні роботи з відновлення працездатності турбогенератора. Значний обсяг робіт виконують працівники турбінного цеху.

«Через проблеми з ротором, виявлені під час пускових операцій, не вдалося завершити ремонтні роботи у визначені терміни», - наголосив під час зустрічі з корпоративними ЗМІ начальник турбінного цеху ВП ХАЕС Анатолій Куценко.

Реакторна установка знову переведена в режим гарячої зупинки, ремонт ротора генератора продовжується. При цьому значна частина обладнання турбінного цеху знаходиться у роботі, забезпечуючи тепловідведення.

За словами Анатолія Куценка, працівники турбінного підрозділу беруть участь у виведенні в ремонт елементів генератора, допомагають персоналу енергоремонтного підрозділу виконувати певні роботи з його ремонту, а також здійснюють необхідні поточні планові роботи. Наступним етапом ремонтної кампаній для працівників ХАЕС, і турбінного підрозділу зокрема, буде капітальний планово-попереджувальний ремонт (ППР) на другому енергоблоці, який заплановано на липень поточного року. У рамках ППР передбачено проведення реконструкції системи регулювання турбіни.

Згідно з технологічними вимогами до системи регулювання, атомні енергоблоки повинні бути задіяні в первинному регулюванні потужності в енергосистемі, і вже зараз турбіністи спільно із працівниками цеху теплової автоматики і вимірювань готуються до належного виконання модернізаційних робіт. Відповідне обладнання пройшло заводські випробування, у яких брали участь фахівці турбінного цеху, і незабаром надійде на майданчик.

«Успішне завершення ремонтних робіт на першому енергоблоці і підготовка до ППР Х/2 Хмельницької АЕС – пріоритетне завдання не лише для турбіністів, а і для усього колективу ХАЕС», - підсумував ерівник турбінного цеху.
Інформаційний центр ВП ХАЕС

Інформаційне повідомлення про щоденну роботу енергоблоків Хмельницької АЕС

2020-02-18

№ 63

Сьогодні, 18 лютого 2020 року енергоблок №2 Хмельницької АЕС працює на потужності 1009 МВт. За минулу добу енергоблоком вироблено 24,32 млн. кВт * год електроенергії, а з початку місяця - 413,71 млн. кВт * год електроенергії.

На першому енергоблоці Хмельницької АЕС триває чотириста п’ятдесят перша доба ремонтних робіт.

Радіаційний стан на промисловому майданчику та у прилеглих регіонах не зазнавав змін, знаходиться на рівні, відповідному нормальній експлуатації енергоблоків, і не перевищує природних фонових значень.
Інформаційний центр ВП ХАЕС

На Хмельницькій АЕС стартував конкурс дитячої творчості «Атомна енергетика і ми»

2020-02-17

№ 62

На Хмельницькій АЕС стартував конкурс дитячої творчості «Атомна енергетика і ми», який започатковано у 1994 році. З 2006 року конкурс набув статусу регіонального. Спробувати свої творчі можливості, взявши участь у конкурсі, можуть не тільки діти з міста енергетиків, а й молодь регіону розташування атомної станції Хмельницької і Рівненської областей.

Конкурс проводиться за трьома напрямками: наукових робіт (рефератів), художньої дитячої творчості та конкурс журналістських робіт. Молодь регіону бере активну участь у конкурсі з року в рік популяризуючи атомну енергетику у своїх наукових та творчих роботах.

Переможці конкурсів відзначаються преміями, а кращі роботи беруть участь у Всеукраїнському дитячо-юнацькому конкурсі «Енергоатом: Енергія, що живить мрії», який проводить ДП «НАЕК «Енергоатом».

Передує конкурсу наукових робіт проведення занять виїзного факультативу «Вступ в атомну енергетику», який значно розширив свою географію. У цьому навчальному році фахівці Хмельницької АЕС, презентували лекції про ХАЕС та перспективи розвитку атомної енергетики, світові тенденції розвитку ядерної енергетики, організацію виробництва електроенергії, основи радіаційної та екологічної безпеки для молоді Славути, Острога, Славутського та Шепетівського районів.

Наразі проводиться підготовка та відповідна робота з написання наукових робіт. Фахівці Хмельницької АЕС надають всебічну допомогу учасникам конкурсу. Реферати та наукові роботи приймаються в інформаційному центрі Хмельницької АЕС до 20 березня 2020 року.

Творчі конкурсні роботи подаються до 1 квітня 2020 року. Більш детально з умовами конкурсу та роботами переможців минулих конкурсів можна на веб-сайті: www.xaec.org.ua
Контакти: (03842) 40546, 63791, е-mail: pr@khnpp.atom.gov.ua

Інформаційний центр ВП ХАЕС

Радіаційний стан навколо Хмельницької АЕС

2020-02-17

№ 61

Викиди за період з 10.02.2020 по 17.02.2020 р.

Викиди ГДВ,%
ДІН 0.0030
ІРГ 0.0679
ЙОД 0.0007
Радіаційний стан на промисловому майданчику та у прилеглих регіонах знаходиться на рівні, відповідному нормальній експлуатації енергоблоків, і не перевищує природних фонових значень 
Інформаційний центр ВП ХАЕС

Інформаційне повідомлення про щоденну роботу енергоблоків Хмельницької АЕС

2020-02-17

№ 60

Сьогодні, 21 січня 2020 року енергоблок №2 Хмельницької АЕС працює на потужності 1011 МВт. За минулу добу енергоблоком вироблено 24,32 млн. кВт * год електроенергії, а з початку місяця - 486,4 млн. кВт * год електроенергії.

На першому енергоблоці Хмельницької АЕС - чотириста двадцять друга доба ремонтних робіт. Тривають пускові операції.

Радіаційний стан на промисловому майданчику та у прилеглих регіонах не зазнавав змін, знаходиться на рівні, відповідному нормальній експлуатації енергоблоків, і не перевищує природних фонових значень.
Інформаційний центр ВП ХАЕС